WMOC Sprint Final 08.08.2016
WMOC Sprint Final
8.08.2016 Tallinn Old Town (Course setter: Sander Vaher)
M35-A  M35-B  M40-A  M40-B  M45-A  M45-B  M50-A  M50-B  M55-A  M55-B  M55-C  M60-A  M60-B  M60-C  M60-D  M65-A  M65-B  M65-C  M65-D  M65-E  M70-A  M70-B  M70-C  M70-D  M75-A  M75-B  M75-C  M80-A  M80-B  M85-A  M85-B  M90-A  M95-A 
W35-A  W35-B  W40-A  W40-B  W45-A  W45-B  W50-A  W50-B  W55-A  W55-B  W55-C  W60-A  W60-B  W60-C  W65-A  W65-B  W65-C  W70-A  W70-B  W75-A  W75-B  W80-A  W80-B  W85-A  W90-A  W95-A 

M35-A
3540m 21KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.35010Dmitry Mihalkin Eridan OC BLR 00:14.05 00:14.05
2.35086Sergey Borovkov Novorossisk MSURUS 00:14.33 +0:28
3.35032Pavel Krasko Kamvol BLR 00:14.43 +0:38
4.35009Samuli Salmenoja MS Parma FIN 00:14.54 +0:49
5.35015Daniel Zwiker OLG Galgenen SUI 00:14.58 +0:53
6.35063Tomasz Tkaczuk UKS AZYMUT PABIPOL 00:15.08 +1:03
7.35046Andreas Kraas Saue Tammed EST 00:15.13 +1:08
8.35078Koizumi Shigeyuki O-Support JPN 00:15.16 +1:11
9.35066Aleksei Kolganov RUS 00:15.26 +1:21
10.35091Björn Karlsson Halmstad OK SWE 00:15.49 +1:44
11.35026Saku Asikainen Hiisirasti FIN 00:15.50 +1:45
12.35021Peter Balabanov Kamvol BLR 00:15.52 +1:47
13.35013Klein Christophe ASOPE FRA 00:15.58 +1:53
14.35083Aleksandr Simanov Team SPIRIT RUS 00:16.02 +1:57
15.35047Jouni Kujala SK Pohjantähti FIN 00:16.05 +2:00
16.35056Dmitri Mironov Zeos BLR 00:16.09 +2:04
17.35079Alexey Kalinin RUS 00:16.14 +2:09
18.35049Per Holm IFK Mora OK SWE 00:16.16 +2:11
19.35018Dmitry Parkhut Yaroslavl RUS 00:16.17 +2:12
20.35043Veli-Pekka Kuutti Perttelin PeikoFIN 00:16.31 +2:26
21.35077Mati Mägi Hiiumaa OK EST 00:16.35 +2:30
22.35016Benoit Sol IGN FRANCE FRA 00:16.46 +2:41
23.35070Toomas Marrandi JOKA EST 00:17.00 +2:55
24.35031Vytautas Grasys Perkunas LTU 00:17.11 +3:06
25.35095Tarmo Siimsaare Võru EST 00:17.18 +3:13
26.35024Alexey Maslov 110% RUS 00:17.20 +3:15
27.35085Petri Paukkunen MS Parma FIN 00:17.21 +3:16
28.35040Tiit Poopuu JOKA EST 00:17.22 +3:17
29.35052Oyvind Steinbekken Odal O-lag NOR 00:17.26 +3:21
30.35011Mairo Kirss Kooperaator EST 00:17.30 +3:25
31.35093Neeme-Rain Velleste L-US EST 00:17.31 +3:26
32.35055Agris Peipins Meridians LVA 00:17.44 +3:39
33.35029Tuomas Hakkarainen Espoon Akilles FIN 00:17.46 +3:41
34.35064Mindaugas Paukste OK Levuo LTU 00:18.18 +4:13
35.35045Jukka Pohjola Hauhon Sisu FIN 00:18.19 +4:14
36.35061Tarmo Kuub LSF PT EST 00:18.29 +4:24
37.35082Mikhail Vinogradov Alfta-Ösa OK RUS 00:18.35 +4:30
38.35084Tarvo Klaasimäe Rakvere OK EST 00:18.50 +4:45
39.35089Andre Forsström OK Botnia FIN 00:19.24 +5:19
40.35080Jan Hrouza Hana OrienteeriCZE 00:21.03 +6:58
41.35075Andrei Yakauleu OC Baklan BLR 00:21.43 +7:38
35020Kimmo Berg Espoon Akilles FIN MP

M35-B
3260m 19KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-35090Troy De Haas BMC Racing TeamAUS 00:14.30 00:14.30
1.35038Marek Atonen OK Lehola EST 00:15.25 +0:55
-35007Dmitry Safonov O MuseTeam RUS 00:15.25 +0:55
-35051Eugeniu Borsci grafit MDA 00:16.04 +1:34
2.35062Kwok Wai Choy HKOC HKG 00:16.06 +1:36
3.35035Lassi Väänänen Iisalmen Visa FIN 00:16.08 +1:38
4.35065Andrey Barkalov 110% RUS 00:16.17 +1:47
5.35058Andres Lauba EST 00:16.20 +1:50
6.35041Girts Pakalns KSK LVA 00:16.31 +2:01
7.35019Ville Koponen Lynx FIN 00:16.40 +2:10
8.35092David Brickhill-Jones BMC Racing TeamAUS 00:17.03 +2:33
9.35057Alexander Ogurtsov ETG RUS 00:17.16 +2:46
10.35050Aron Less Diosgyori TC HUN 00:17.22 +2:52
11.35042Kaupo Ots Rakvere OK EST 00:17.24 +2:54
12.35025Ragnar Ilp EST 00:17.44 +3:14
13.35044Sergei Muiznieks Jõhvikas EST 00:17.45 +3:15
14.35072Siarhei Zakharchuk Nemiga-Nord BLR 00:17.57 +3:27
15.35030Marko Süld HOK EST 00:18.00 +3:30
16.35054Alar Alajaan EKJ SK EST 00:18.04 +3:34
17.35067Antanas Radzius OK Levuo LTU 00:18.05 +3:35
18.35034Juho Pietilänaho HiidenkiertäjätFIN 00:18.15 +3:45
19.35012Arto Vainiomäki Itä-Päijänteen FIN 00:18.30 +4:00
20.35027Kalvo Kriisk Kape EST 00:18.32 +4:02
21.35008Aleksey Polezhaev Murmansk RUS 00:19.05 +4:35
22.35048Jussi Lassila Pitäjänmäen TarFIN 00:19.20 +4:50
23.35073Esa Viitanen Turun SuunnistaFIN 00:19.35 +5:05
24.35036Matias Törmänen Raja-Karjalan SFIN 00:19.43 +5:13
25.35060Maxim Golubev 110% RUS 00:19.46 +5:16
-35069Anton Mens 110% RUS 00:19.50 +5:20
26.35068Aleksandr Shein KUZMOLOVO OS RUS 00:19.55 +5:25
27.35037Kriss Karnitis Kapa LVA 00:19.58 +5:28
28.35059Stephan Haenelt IHW Alex BerlinDEU 00:20.13 +5:43
29.35094Kiss Denes JMD Jaszapati HUN 00:21.41 +7:11
30.35071Taimar Väljataga EST 00:22.17 +7:47
31.35017Anton Roolaid TAOK EST 00:28.19 +13:49
35053Andres Käver SK100 EST MP
35039Risto Kiilberg SK Saue Tammed EST DNS
35081Raio Piiroja EST DNS
35087Kimmo Vilska Rajamäen RykmenFIN DNS

M40-A
3460m 22KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.40030Petteri Muukkonen Vehkalahden VeiFIN 00:14.04 00:14.04
2.40081Martin Larsson IFK Göteborg SWE 00:14.23 +0:19
3.40017Nick Barrable SYO GBR 00:14.25 +0:21
4.40061Mikko Väisänen Anttolan UrheilFIN 00:14.46 +0:42
5.40070Jani Virta OK Trian FIN 00:14.59 +0:55
6.40068Erkki Aadli SK Saue Tammed EST 00:15.05 +1:01
7.40082Pontus Funke Leksands OK SWE 00:15.08 +1:04
8.40101Grigorii Etenko Fryazino RUS 00:15.20 +1:16
9.40047Guido Lenges FRSO-Belgium BEL 00:15.29 +1:25
10.40107Taras Fedorov IZHORA RUS 00:15.52 +1:48
11.40053Erik Aibast Tammed EST 00:15.54 +1:50
12.40065Alar Abram Saue Tammed EST 00:16.05 +2:01
13.40048Ilmar Udam JOKA EST 00:16.11 +2:07
14.40139Tero Junttila IFK Lidingö SOKFIN 00:16.16 +2:12
15.40118Joni Holmroos Turun NMKY (TuNFIN 00:16.22 +2:18
16.40044Nicolas Sillien FRSO-Belgium BEL 00:16.27 +2:23
16.40115Teemu Köngäs Sotkamon Jymy FIN 00:16.27 +2:23
18.40119Tomi Lehmusvuori Lahden suunnistFIN 00:16.40 +2:36
19.40058Ilpo Viippola Oulun Tarmo FIN 00:16.45 +2:41
20.40045Alain Mazy FRSO-Belgium BEL 00:16.46 +2:42
21.40056Erki Kriks LSF EST 00:16.51 +2:47
22.40090Pauls Platais Ozoons OK LVA 00:16.58 +2:54
23.40050Markus Salo Punkalaitumen KFIN 00:16.59 +2:55
24.40116Margus Klementsov SK Mercury EST 00:17.07 +3:03
24.40120Eric Bone Cascade OrienteUSA 00:17.07 +3:03
24.40083Mati Korrol Swedbank SpordiEST 00:17.07 +3:03
27.40145Lauri Beilmann Saue Tammed EST 00:17.14 +3:10
28.40011Sami Levijoki HiidenkiertajatFIN 00:17.16 +3:12
29.40100Meelis Mälter Harju KEK RSK EST 00:17.21 +3:17
30.40031Juhani Lehtinen KauKa FIN 00:17.24 +3:20
31.40062Anssi Muikku Anttolan UrheilFIN 00:17.25 +3:21
32.40059Andrey Ivanov St.Petersburg RUS 00:17.32 +3:28
32.40016Andrei Zhukov Moscow Compass RUS 00:17.32 +3:28
34.40066Sami Isoherranen Lynx FIN 00:17.40 +3:36
35.40019Igor Gavrilov Pro-Sport OK RUS 00:17.56 +3:52
36.40013Ian Marsden HH GBR 00:17.57 +3:53
37.40132Evgenii Rogovskii RUS 00:17.59 +3:55
38.40102Alexei Azarov Fryazino RUS 00:18.04 +4:00
39.40105Alexandr Markov Legenda RUS 00:18.05 +4:01
40.40052Mindaugas Kvedaravicius OK Levuo LTU 00:18.11 +4:07
41.40080Martin Kaup Telia SpordikluEST 00:18.12 +4:08
42.40110Valeri Slavinski HBM OK FIN 00:18.16 +4:12
43.40069Veli-Matti Pulli Rastivarsat FIN 00:18.21 +4:17
44.40021Nikolai Chernov ULYANOVSK RUS 00:19.04 +5:00
45.40088Robertas Mikalauskas Levuo LTU 00:19.11 +5:07
46.40113Tommi Maasilta SK Rintterit FIN 00:19.14 +5:10
47.40020Vadim Marchenko U RUS 00:19.17 +5:13
48.40063Laimonas Caplikas Takas OSK LTU 00:19.24 +5:20
49.40037Robert Fredriksen Notodden OL NOR 00:19.26 +5:22
50.40121Harri Mäki Ounasvaaran hiiFIN 00:19.29 +5:25
51.40036Sergei Tikhonov Cheboksary RUS 00:19.33 +5:29
52.40137Timofey Suratov St-Petersburg RUS 00:19.54 +5:50
53.40025Alexander Lebedev Belye nochi RUS 00:20.18 +6:14
54.40072Oleg Kalinin O-Tropa RUS 00:20.19 +6:15
55.40131Håkan Andersson Halmstad OK SWE 00:20.42 +6:38
56.40129Stepan Liabzin Krasnoyarsk RUS 00:23.45 +9:41
57.40123Alexey Eremenko VelNovgorod RUS 00:27.13 +13:09
40067Kaupo Järve LSF PT EST MP
40051Frank Sickert SSV Planeta RadDEU MP
40075Bjorge Timenes Laugen Imås IL NOR MP
40029Damir Gobec OK Vihor HRV MP
40077Torgny Lindström Ronneby OK SWE DNS

M40-B
3170m 20KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-40141Tapio Perä RR FIN 00:14.02 00:14.02
1.40034Eddy Sandri Orienteering PeITA 00:15.26 +1:24
2.40009Andrius Valatka OSK Silas LTU 00:15.35 +1:33
3.40127Veysel Güler NEO SPORT CLUB TUR 00:15.37 +1:35
4.40010Leonhard Oesch OLG Bern SUI 00:16.07 +2:05
4.40054Tuomas Johansson Helsingin SuunnFIN 00:16.07 +2:05
6.40024Jan-Erik Fredriksson Salon Viesti FIN 00:16.28 +2:26
7.40096Sulev Luik EST 00:16.40 +2:38
8.40093Andrei Semenkov Eesti KaitsevägEST 00:16.58 +2:56
9.40122Vladimir Gusiatnikov Omega USA 00:17.04 +3:02
10.40128Alastair Dunlop CLYDE GBR 00:17.11 +3:09
11.40039Chris Scott Tout Azimut FamGBR 00:17.18 +3:16
12.40138Jussi Viero Laihian Luja FIN 00:17.23 +3:21
13.40042Patrick Hock FRSO-Belgium BEL 00:17.25 +3:23
14.40125Polok Chau Hong Kong OrienHKG 00:17.35 +3:33
15.40073Lauri Tarlap Saku KorvpallikEST 00:17.42 +3:40
16.40086Ardo Pajur Swedbank SpordiEST 00:17.45 +3:43
17.40094Silvar Savolainen korp! Leola EST 00:17.48 +3:46
18.40060Alexey Borevich St.Petersburg RUS 00:17.52 +3:50
19.40040Dmitry Degtyarev OK Icarus RUS 00:17.56 +3:54
20.40142Andreas Eklund Göteborg MajornSWE 00:17.58 +3:56
21.40103Nikiforov Andrei TechnoPort RUS 00:18.03 +4:01
22.40089Svyatoslav Kuznetsov Belye nochi RUS 00:18.22 +4:20
23.40130Plamen Iordanov Valdi Sofia BGR 00:18.44 +4:42
23.40035Ali Basol Istanbul OrientTUR 00:18.44 +4:42
25.40046Frederic Pascon FRSO-Belgium BEL 00:19.10 +5:08
26.40002Jaanus Jõgis Saku ÕlletehaseEST 00:19.24 +5:22
27.40092Vadim Stepanov Moscow RUS 00:19.31 +5:29
28.40076Thor Arne Dalholt Imås IL NOR 00:19.32 +5:30
29.40032Arturas Vaitiekus Medeina OK LTU 00:19.36 +5:34
29.40057Rünno Sulg LSF PT EST 00:19.36 +5:34
31.40001Aleksei Komarov EST 00:19.48 +5:46
32.40104Siarhei Melnik SCO Orion BLR 00:19.49 +5:47
33.40012Dave Dorling Dartford OrientGBR 00:19.51 +5:49
-40117Jori Falkstedt UNO SK FIN 00:20.01 +5:59
34.40099Paddy Cheong Hong Kong OrienHKG 00:20.05 +6:03
35.40112Nikolay Khramov VelNovgorod RUS 00:20.34 +6:32
36.40043Michael Hock FRSO-Belgium BEL 00:20.35 +6:33
37.40098Wai Nang Chung Hong Kong OrienHKG 00:21.05 +7:03
38.40015Lars Roenning Johansen Maaren OK NOR 00:21.18 +7:16
39.40124Sergey Desinov Mysl Moscow RUS 00:21.26 +7:24
40.40091Siarhei Patsaluyeu Nemiga-Nord BLR 00:21.28 +7:26
41.40022Kristjan-Taavi Vaiksalu Saue Tammed EST 00:21.37 +7:35
42.40106Kaimo Käärmann-Liive Saue Tammed EST 00:21.41 +7:39
-40108Shu Fun Tam Hong Kong OrienHKG 00:22.05 +8:03
43.40028Vasili Kamisarenka "OK ""ERIDAN"""BLR 00:22.16 +8:14
44.40095Hing Shing Danny Chu Hong Kong OrienHKG 00:22.45 +8:43
-40038Alf Inge Lindtner Haugesund IL NOR 00:23.13 +9:11
45.40087Rik Van Bruggen Trol Belgium BEL 00:23.47 +9:45
46.40078Jirķ Silnousek Hana OrienteeriCZE 00:23.55 +9:53
-40023Jani Kiuru Raja-Karjalan SFIN 00:24.21 +10:19
47.40111Tudorache Mihai OK Silva CampinROU 00:26.41 +12:39
48.40041Rene Kundla Jõhvikas EST 00:53.24 +39:22
40026Herve Quinquenel IGN FRANCE FRA MP
40079Tomas Jandera Hana OrienteeriCZE MP
40018Luiz Fernando Marquete COGA BRA DNS
40033Christian Enberg Linköpings OK SWE DNS
40134Manu Mutka Turun MetsänkävFIN DNS
40055Ain Fjodorov Rae Rok EST DNS
40074Vallo Vaher JOKA EST DNS
40114Jevgeni Shejanov SRD SK RUS DNS
40146Tarek Fouad Egypt Brtish InEGY DNS

M45-A
3320m 19KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.45111Thomas Jensen Tisvilde Hegn ODNK 00:12.56 00:12.56
2.45150Janne Salmi Turun SuunnistaFIN 00:13.12 +0:16
3.45064Tero Heikkilä Paimion Rasti FIN 00:13.32 +0:36
4.45103Jozef Chupek Hana OrienteeriSVK 00:13.48 +0:52
5.45159Ivars Zagars OZONS OK LVA 00:13.57 +1:01
6.45118Piotr Cych WKS Slask WrociPOL 00:14.01 +1:05
7.45128Edgaras Voveris OK AZUOLAS LTU 00:14.15 +1:19
8.45110Samuli Kyyrönen Rajamäen RykmenFIN 00:14.17 +1:21
9.45082Armo Hiie OK Kape EST 00:14.18 +1:22
10.45152Igor Gorbatenkov White Nights RUS 00:14.19 +1:23
11.45143Ståle Sonsterudbråten Raumar orienterNOR 00:14.39 +1:43
11.45099Marko Loukkalahti HiidenkiertäjätFIN 00:14.39 +1:43
13.45140Risto Haikonen Anttolan UrheilFIN 00:14.44 +1:48
14.45098Kimmo Gynther Itä-Hämeen rastFIN 00:14.45 +1:49
15.45130Timo Parttimaa Angelniemen AnkFIN 00:14.47 +1:51
16.45124Antero Pulli Rajamäen RykmenFIN 00:14.51 +1:55
17.45001Timo Koski Koovee FIN 00:15.02 +2:06
18.45089Jorgen Froyd Larvik OK NOR 00:15.04 +2:08
19.45100Johan Pettersson OK Motala SWE 00:15.06 +2:10
20.45063Rolf Wüstenhagen OLG St. Gallen/SUI 00:15.10 +2:14
21.45135Paavo Rõigas OK Peko EST 00:15.22 +2:26
22.45004Tommy Lindberg OK Roslagen EST 00:15.25 +2:29
23.45149Herkko Plit Espoon Suunta FIN 00:15.29 +2:33
24.45058Ilya Gusev St.Petersburg RUS 00:15.30 +2:34
25.45107Toni Venäläinen Valkeakosken HaFIN 00:15.32 +2:36
26.45061Kaspars Cerjaks Kapa/Carnikava LVA 00:15.33 +2:37
27.45025Guntars Mankus Saldus OK LVA 00:15.34 +2:38
28.45129Miguel Saez Veleta ESP 00:15.37 +2:41
29.45102Lars Erik Gjein Sandefjord OK NOR 00:15.46 +2:50
30.45031Mikhail Mikaelyan Moscow-Korza RUS 00:15.56 +3:00
31.45055Risto Karjalainen Liperin Taimi SFIN 00:16.10 +3:14
32.45053Martin Aunin EST 00:16.15 +3:19
33.45147Sergey Gaskevich St. Petersburg RUS 00:16.16 +3:20
34.45104Karel Postulka Hana OrienteeriSVK 00:16.18 +3:22
35.45046Magnus Larsen FK Boken SWE 00:16.21 +3:25
36.45138Evgeny Chernenko AKFA RUS 00:16.27 +3:31
36.45015Vitalii Hlushenkov VALERI TEAM UKR 00:16.27 +3:31
38.45117Antonio Jose Garcia GuerrCOMA ESP 00:16.36 +3:40
39.45011Anton Tsvetkov Nizhniy NovgoroRUS 00:16.39 +3:43
40.45161Ivars Valtass Saldus OK LVA 00:16.47 +3:51
41.45105Martin Smolka Hana OrienteeriCZE 00:16.50 +3:54
42.45132Kaspars Kojalovics Ozons OK LVA 00:16.57 +4:01
43.45014Alexey Zhestovskiy LEGENDA VologdaRUS 00:17.06 +4:10
44.45139Andrei Bibich 31CP-SestroretsRUS 00:17.12 +4:16
45.45083Rafael Arranz Rumbo Madrid ESP 00:17.17 +4:21
46.45052Marek Filicko OK Lokomotiva PCZE 00:17.20 +4:24
46.45121Andrei Murashka Orion BLR 00:17.20 +4:24
48.45155Mykhaylo Gutak AZYMUT KALUSH UKR 00:17.31 +4:35
49.45141Bjorn Idar Satran IF Trauma NOR 00:17.41 +4:45
50.45070Tönu Illaru Peräkylän PonniEST 00:17.45 +4:49
51.45051Kari Jussila Tampereen PyrinFIN 00:17.58 +5:02
52.45023Veaceslav Isacov FAURI MDA 00:18.01 +5:05
53.45088Indrek Viikmaa OK West EST 00:18.08 +5:12
54.45131Rein Zaitsev Värska OK Peko EST 00:18.10 +5:14
55.45028Mairolt Kakko Bona Fide EST 00:18.14 +5:18
56.45050Tomasz Michalak KS Spojnia WarsPOL 00:18.32 +5:36
57.45032Kaido Nurja Nõmme EST 00:18.33 +5:37
58.45037Rolandas Zickis TAKAS LTU 00:18.34 +5:38
59.45060Mark Ruda OK Ravinen SWE 00:18.59 +6:03
60.45125Juha Minkkinen Kalevan Rasti FIN 00:19.05 +6:09
61.45113Vladimir Pasechnik IZHORA RUS 00:19.29 +6:33
62.45017Mika Rautio Anttolan UrheilFIN 00:19.31 +6:35
63.45148Valdir Babolin COTi BRA 00:19.50 +6:54
64.45022Andrey Egorov Vsevphoto RUS 00:20.22 +7:26
65.45112Olli Kantanen OK77 FIN 00:20.28 +7:32
66.45109John Slater WCOC GBR 00:21.13 +8:17
45018Heiti Hallikma OK Võru EST MP
45071Andrei Nikitin SRD SK EST MP
45153Marko Orell Turun MetsänkävFIN MP
45133Mats Luspa IFK Kiruna SWE MP
45049Oleksandr Mogurenko KSO Kompas UKR MP
45114Kilian Imhof OL Regio Wil SUI MP

M45-B
3100m 19KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.45115Neeme Loorits Kape/BakkelagetEST 00:15.36 00:15.36
2.45158Jaakko Järvistö Pargas IF FIN 00:16.05 +0:29
-45016Svein Nygård Lillomarka OL NOR 00:16.08 +0:32
3.45096Truls Kvaase Bakkelagets SpoNOR 00:16.39 +1:03
-45101Kestutis Jokubauskis OK Telsiai LTU 00:16.44 +1:08
-45010Scott Simson Newcastle OrienAUS 00:17.02 +1:26
4.45074Ola Toven Stora Tuna OK SWE 00:17.25 +1:49
5.45044Sergey Pasechnik IZHORA RUS 00:17.35 +1:59
6.45013Aivar Leht "OK ""Okas""" EST 00:17.37 +2:01
7.45106Jon Skriubakken Porsgrunn o-lagNOR 00:17.38 +2:02
8.45029Dariusz Pachnik "UKS ""OrientpaPOL 00:17.40 +2:04
9.45009Thomas Hlosta LC Erstebank AUT 00:17.46 +2:10
-45024Leonid Nikitin Moscow-Korza RUS 00:17.55 +2:19
10.45065Remo Madella VIVAIO ITA 00:18.01 +2:25
11.45076Tiit Riisalo EST 00:18.25 +2:49
11.45038Feridun Takis IOG TUR 00:18.25 +2:49
13.45067Erik Adenstedt Orienteering KlAUT 00:18.29 +2:53
14.45093Roland Reisenberger Orienteering KlAUT 00:18.30 +2:54
-45136Alain Colle FRSO-Belgium BEL 00:18.32 +2:56
15.45012Sergey Zhuchkov Saratov RUS 00:18.46 +3:10
16.45142Aydin Aygün NEO SPORT CLUB TUR 00:18.49 +3:13
17.45021Alan Irving WCOC GBR 00:18.52 +3:16
18.45002Valters Freidenfelds Wolf-Gloves LAT 00:19.13 +3:37
19.45033Johan Alenius IFK Lidingö SWE 00:19.18 +3:42
20.45019Allan Mccall NGOC GBR 00:19.29 +3:53
21.45062Vello Solna Värska OK Peko EST 00:19.39 +4:03
22.45126Raivo Erik Rae EST 00:19.41 +4:05
23.45134Juha Nappu Turun NMKY FIN 00:19.50 +4:14
24.45137Shcherbakov Roman Abris RUS 00:19.58 +4:22
25.45020Michael Rahn OLG Suhr SUI 00:20.16 +4:40
26.45144Mikhail Gaidamak HBM RUS 00:20.25 +4:49
27.45047Haakan Eriksson Hastveda OK SWE 00:20.26 +4:50
28.45078Pekka Saalasti Mustalammen PalFIN 00:20.43 +5:07
28.45160Kim Biskop Kokkolan SuunniFIN 00:20.43 +5:07
30.45026Darius Jonytis OK Dainava LTU 00:20.44 +5:08
31.45043Laszlo Zagyi JMD - JaszapatiHUN 00:20.51 +5:15
32.45123Sergei Tozur HBM OK FIN 00:20.59 +5:23
33.45045Aleksei Kornilov SMOLENSK-1 RUS 00:21.23 +5:47
34.45057Meelis Mälberg Värska OK Peko EST 00:21.39 +6:03
35.45120Arto Laaksonen UNO SK FIN 00:21.43 +6:07
36.45056Gert Michael Binder Malarruta AUT 00:21.50 +6:14
37.45154Taivo Täht EST 00:22.00 +6:24
38.45119Sergiu Deliu Dinamo OLD MDA 00:22.18 +6:42
39.45054Mart Ostra OK Nõmme EST 00:22.47 +7:11
40.45027Veikko Tamlak OK KAPE EST 00:23.19 +7:43
41.45079Vilius Skucas OK Takas LTU 00:23.44 +8:08
42.45091Pekka Siirilä Mesikämmenet FIN 00:24.05 +8:29
43.45092Tiit Annus EST 00:24.11 +8:35
44.45097Max Strini OL Amriswil SUI 00:25.02 +9:26
45.45151Sinan Sen Istanbul OrientTUR 00:25.11 +9:35
-45041Sigitas Samanskas OK Takas LTU 00:25.40 +10:04
-45085Mait Rooden Jõhvikas EST 00:28.40 +13:04
46.45080Ahti Bleive OK Põlva KobrasEST 00:30.58 +15:22
45003Tarmo Tarlap Porter Racing EST MP
45042Rait Lille Harju KEK RSK EST MP
45066Sven Hockeborn SSV Planeta RadDEU MP
45039Vadim Balandin ULYANOVSK RUS MP
45122Aleksei Morozov AMOR RUS DNS
45030Meelis Zimmermann OK Kape EST DNS
45077Jouni Pyykönen Espoon Akilles FIN DNS
45127Kai Mutka SK Pohjantähti FIN DNS
45094Martin Nolte OLV Uslar DEU DNS
45095Lauri Lahtmäe Kape EST DNS
45048Sergey Dankov KSO Kompas UKR DNS
45034Ivaylo Ivanov BEGUN BGR DNS
45040Raivo Laanemets TON EST DNS
45084Guntis Arnicans A2 LVA DNS
45069Dainis Bormanis Azimuts OK LVA DNS
45090Veiko Hintsov Deloitte EST DNS
45035Janis Lazdans A2 LVA DNS

M50-A
3160m 19KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.50043Tsvetan Todorov BEGUN BGR 00:12.58 00:12.58
2.50198Michael Finkenstaedt OLV Uslar DEU 00:13.22 +0:24
3.50114Clive Hallett Bristol OrienteGBR 00:13.37 +0:39
4.50120Ola Hultin OK Roslagens SWE 00:13.49 +0:51
4.50032Jon Hollingdale Moravian OC GBR 00:13.49 +0:51
6.50138Vidar Benjaminsen Lillomarka OL NOR 00:13.51 +0:53
7.50028Sergey Velichko CTOC USA 00:14.08 +1:10
8.50070Joao Pedro Valente CPOC PRT 00:14.09 +1:11
9.50106Jordi Sales Rovira UE Vic_Fredvic ESP 00:14.14 +1:16
10.50164Petri Laaksonen UNO SK FIN 00:14.25 +1:27
11.50159Tim Falck Weber Tisvilde Hegn ODNK 00:14.29 +1:31
12.50082Alexander Afonyushkin Ramenskoye RUS 00:14.31 +1:33
13.50081Michael Thierolf TSG Bad König DEU 00:14.41 +1:43
14.50166Vladimir Vasilenok Orion BLR 00:14.42 +1:44
15.50096Vladimir Savinov SRD SK EST 00:14.51 +1:53
15.50139Stein Blomseth Lillomarka OL NOR 00:14.51 +1:53
17.50075Robert Theiss FRSO-Belgium BEL 00:14.54 +1:56
18.50111Kent Åstrand IF Femman FIN 00:15.18 +2:20
19.50094Aigars Leiboms Meridians OK LVA 00:15.22 +2:24
20.50130Rolf Valery Tisvilde Hegn ODNK 00:15.25 +2:27
21.50016Marko Uotila Kouvolan SuunniFIN 00:15.35 +2:37
22.50149Lars Karlsson Valbo AIF SWE 00:15.44 +2:46
23.50113Vygintas Saldukas OSK Oriens LTU 00:15.45 +2:47
24.50099Ülo Viru OK Orvand EST 00:15.46 +2:48
25.50210Jorma Ojalainen SK Vuoksi FIN 00:15.50 +2:52
26.50171Asko Sippola Kuortaneen kuntFIN 00:15.57 +2:59
27.50123Pekka Lauri SuunnistusmatkaFIN 00:15.58 +3:00
28.50150Markus Hitz ULU'S REISEWELTSUI 00:16.01 +3:03
29.50038Valery Denisov Belaya Rus BLR 00:16.06 +3:08
30.50124Gregory Balter DVOA USA 00:16.07 +3:09
31.50175Panu Kärkkäinen Jämsän Retki-VeFIN 00:16.14 +3:16
32.50174Vsevolod Dokhturov TOMSK RUS 00:16.17 +3:19
33.50194Gleb Sevastyanov HBM-OK RUS 00:16.21 +3:23
34.50162Urpo Väänänen Kalevan Rasti FIN 00:16.26 +3:28
35.50204Jussi Korhonen Hämeenlinnan SuFIN 00:16.28 +3:30
36.50027Eduard Zaripov ULYANOVSK RUS 00:16.40 +3:42
37.50137Jan Thomsen OK Pan Aarhus DNK 00:16.44 +3:46
38.50053Einar Raudkepp Värska OK Peko EST 00:16.45 +3:47
39.50127Otto Walti ULU'S REISEWELTSUI 00:16.46 +3:48
40.50185Öyvind Schjelderup Freidig NOR 00:16.47 +3:49
41.50109Tarmo Laht Kape EST 00:16.48 +3:50
42.50037Nick Green Guildford OrienGBR 00:16.55 +3:57
43.50044Peeter Võrk EST 00:16.56 +3:58
44.50122Kai Harju Kannuksen Ura FIN 00:17.09 +4:11
45.50049Alan Hickling SAX GBR 00:17.12 +4:14
46.50074Jean-Philippe Lovens FRSO-Belgium BEL 00:17.21 +4:23
47.50056Taivo Tali Harju KEK RSK EST 00:17.23 +4:25
48.50187Vladimir Soldan Hana OrienteeriCZE 00:17.25 +4:27
49.50154Petr Vobornik SK Chotebor CZE 00:17.43 +4:45
49.50090Eriks Udris Aluksne OK LVA 00:17.43 +4:45
51.50156Seppo Konttajärvi SK Uranus FIN 00:17.47 +4:49
52.50195Peter Ivars IF Femman FIN 00:17.49 +4:51
53.50052Petr Valach OK Lokomotiva PCZE 00:17.53 +4:55
54.50091Masahide Fukuda KAWAGOE OLC JPN 00:17.57 +4:59
55.50087Rain Vellerind - EST 00:18.02 +5:04
56.50035Juerg Waelchli ULU'S REISEWELTSUI 00:18.20 +5:22
57.50183Osman Filiz IOG Istanbul TUR 00:18.24 +5:26
58.50061Girts Ziliskis Mona OK LVA 00:18.29 +5:31
59.50158Vassil Stoyanov Murgash 77 BGR 00:18.37 +5:39
60.50080Gintaras Mikolavicius OK Devyni LTU 00:18.43 +5:45
61.50036Urmas Sulaoja Jõhvikas EST 00:18.48 +5:50
61.50121Jarmo Antikainen Mäntsälän UrheiFIN 00:18.48 +5:50
63.50188Tormod Jensen Sarpsborg OL NOR 00:18.56 +5:58
64.50040Toomas Ellervee OK ILVES EST 00:19.02 +6:04
65.50190Oscar Galimberti Nirvana Verde ITA 00:19.38 +6:40
66.50160Valer Franko KOB Kysak SVK 00:19.46 +6:48
67.50209Toshiyuki Aoki Nerima OLC JPN 00:19.48 +6:50
68.50025Andrei Ivanov Kuzmolovo 110% RUS 00:19.59 +7:01
69.50089Tõnis Haldna RAE ROK EST 00:20.00 +7:02
70.50018Kjell Einarsson OK SkogshjortarSWE 00:20.04 +7:06
71.50095Priit Överus SK Mercury EST 00:20.07 +7:09
72.50064Viktor Mogurenko KSO Kompas UKR 00:20.10 +7:12
73.50077Ryszard Chachurski KU AZS WAT WarsPOL 00:20.24 +7:26
74.50165Christer Borg Göteborg-MajornSWE 00:20.26 +7:28
75.50013Pavel Cerescu Dinamo OLD MDA 00:20.43 +7:45
76.50045Sergey Skorobogatov O-Klub Moskau RUS 00:21.36 +8:38
77.50023Tomasz Pryjma UNTS POL 00:21.49 +8:51
50054Roman Koucky Ekonom Praha CZE MP
50047Antti Roose OK Põlva KobrasEST MP
50147Markku Mänty Maarian Mahti FIN MP
50041Tapio Järvensivu Turun MetsänkävFIN MP
50181Petri Hamynen Aanekosken SarjFIN MP

M50-B
2890m 20KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.50153Stefan Eriksson OK Älgen SWE 00:17.23 00:17.23
2.50001Tõnu Tänav RAE ROK EST 00:17.36 +0:13
3.50193Meelis Atonen VAK Staier EST 00:17.42 +0:19
4.50092Frantisek Papuga ATU Kosice SVK 00:17.48 +0:25
5.50057Michael Buhler USV TU Dresden DEU 00:18.25 +1:02
6.50125Vladimir Belskiy Zyryan KAZ 00:18.29 +1:06
7.50015Andrej Mitenkov Azimut RUS 00:18.43 +1:20
-50169Matti Huttunen Pihkaniskat FIN 00:18.52 +1:29
7.50107Toomas Teekel OK West EST 00:18.52 +1:29
9.50112Anders Jönsson OK Triangeln SWE 00:18.54 +1:31
10.50192Alexander Zaltsman Rishon Le Zion ISR 00:18.59 +1:36
10.50069Ossi Huhtanen Tampereen PyrinFIN 00:18.59 +1:36
12.50126Volker Naulin OK Roskilde DNK 00:19.03 +1:40
13.50088Jaanus Viljamaa OK TON EST 00:19.05 +1:42
14.50058Hagen Nieke USV TU Dresden DEU 00:19.08 +1:45
15.50019Ralf Buechner BSV Halle-AmmenDEU 00:19.09 +1:46
16.50110Pertti Tuomi Askolan UrheiliFIN 00:19.12 +1:49
-50191Remigio Rodrķguez EnriqueCIUDAD RODRIGO ESP 00:19.14 +1:51
17.50131Christian Nolte TSV Nusse DEU 00:19.15 +1:52
18.50180Sami Kälviäinen Helsingin SuunnFIN 00:19.22 +1:59
19.50157Bessonov Sergey BSE Novgorod RUS 00:19.23 +2:00
19.50002Romualdas Kniuksta Rudamina OK LTU 00:19.23 +2:00
21.50097Tõnu Ilves OK Kape EST 00:19.28 +2:05
22.50046Ihor Kozlov OK Carnika UKR 00:19.29 +2:06
23.50024Howard Leslie West CumberlandGBR 00:19.36 +2:13
24.50039Ryhor Latakurski KSO Turlan BLR 00:19.40 +2:17
25.50105Devis Zilovas OK Takas LTU 00:19.44 +2:21
26.50168Jussi Eskelinen Raja-Karjalan SFIN 00:19.45 +2:22
27.50167Ants Turban Rakvere OK EST 00:19.48 +2:25
28.50132Markus Gründler OLG Pfäffikon SUI 00:19.49 +2:26
29.50135Jose Bolrao COC-Clube de OrPRT 00:19.50 +2:27
30.50101Kai Törmikoski Pirunvuoren PonFIN 00:19.54 +2:31
31.50029Maksim Gureev Mile-Sport RUS 00:19.55 +2:32
32.50163Kari Hakuli Keravan UrheiliFIN 00:20.06 +2:43
33.50170Aivar Meindok TON EST 00:20.09 +2:46
34.50030Tomas Sochor SKOB Havķrov CZE 00:20.13 +2:50
35.50062Alexander Metelkine Modiin ISR 00:20.28 +3:05
36.50115Matti Ilmonen Itä-Päijänteen FIN 00:20.35 +3:12
37.50048Vladimir Lyuk O-Club RUS 00:20.36 +3:13
38.50076Pigarev Konstantin Mile sport RUS 00:20.37 +3:14
39.50093Peter Slama ATU Kosice SVK 00:20.44 +3:21
40.50129Indrek Jentson OK Kape EST 00:20.59 +3:36
41.50145Georg Pregartner SKV OLG DeutschAUT 00:21.00 +3:37
41.50172Miroslav Sklenar AOP CZE 00:21.00 +3:37
43.50014Hannu Numminen Espoon Akilles FIN 00:21.04 +3:41
44.50026Sergey Balandin ULYANOVSK RUS 00:21.16 +3:53
45.50051Sandris Lacis Mona OK LVA 00:21.20 +3:57
46.50186Miroslav Chmelar Hana OrienteeriCZE 00:21.44 +4:21
47.50065Piotr Janowski KS Spojnia WarsPOL 00:21.49 +4:26
48.50144Sakari Mikkola Helsingin SuunnFIN 00:21.52 +4:29
49.50173Timo Ritakallio Lynx FIN 00:21.55 +4:32
49.50128Thomas Hohberg ASG TeutoburgerDEU 00:21.55 +4:32
51.50134Kostiantyn Bezruchko OK Carnika UKR 00:22.01 +4:38
52.50108Tomas Navalinskas OSK Devyni LTU 00:22.07 +4:44
53.50206Fredrik Campbell Almby IK SWE 00:22.08 +4:45
54.50073Juha Ojanen Hyvinkään RastiFIN 00:22.16 +4:53
55.50116Toomas Mast HOK EST 00:22.18 +4:55
56.50117Sami Siirilä Ikaalisten NousFIN 00:22.22 +4:59
57.50197Helge Lang Pedersen Farum OK DNK 00:22.29 +5:06
58.50203Hartmut Lehmberg Gundelfinger ThDEU 00:22.43 +5:20
59.50151Antti Härkönen Pudasjärven UrhFIN 00:22.59 +5:36
60.50118Toomas Voolaid EST 00:23.02 +5:39
61.50022Kalju Tammeveski Hiiumaa orienteEST 00:23.07 +5:44
62.50143Kasperi Launis Raisu Lumous FIN 00:23.08 +5:45
63.50031Peter Grau OLG Zürich SUI 00:23.10 +5:47
64.50078Timo Rokka Lounais-Hämeen FIN 00:23.50 +6:27
65.50068Jari Vahvelainen Tampereen PyrinFIN 00:23.53 +6:30
66.50063Vladislav Siyalsky Bryansk RUS 00:24.22 +6:59
67.50055Ari Taskinen Anttolan UrheilFIN 00:24.48 +7:25
68.50142Esa Yli-Eerola Hämeenlinnan TaFIN 00:24.50 +7:27
69.50152Timo Ronkainen Kokkolan SuunniFIN 00:25.49 +8:26
70.50146Sergei Minaev Malahit RUS 00:27.40 +10:17
71.50072Johan Balck Täby OK SWE 00:28.15 +10:52
72.50060Reijo Mäkilä Kankaanpään SuuFIN 00:29.53 +12:30
73.50021Jose Fontoura CPOC PRT 00:30.33 +13:10
-50033Carlos Fortunato Ori-Estarreja PRT 00:38.32 +21:09
50103Lauri Leppik TAOK EST MP
50148Steve Mckinley Southern NavigaGBR MP
50020Jesper Borsting Herlufsholm OK DNK MP
50119Hannes Pool EST MP
50177Janne Ståhlström UNO SK FIN MP
50086Nikolaus Adenstedt Orienteering KlAUT MP
50182Jeremias Sankari Itä-Hämeen RastFIN MP
50155Evgenii Bekher Rus Veteran RUS MP
50136Rumen Kateliev Begun - Varna BGR MP
50085Arto Lehtinen Asikkalan RaikaFIN DNS
50050Andrei Marozau Belaya Rus BLR DNS
50071Peteris Strazdins Mona OK LVA DNS
50034Martin Schaffner ULU'S REISEWELTSUI DNS
50083Frode Robertsen OL TOnsberg NOR DNS
50199Tore Gorbitz Juvik IL Gular NOR DNS
50084Petri Järvinen Hiisi FIN DNS
50098Kalle Kuusik EST DNS

M55-A
2990m 20KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.55240Stefan Bolliger ULU'S REISEWELTSUI 00:13.08 00:13.08
2.55209Juhani Jetsonen SJJ FIN 00:13.35 +0:27
3.55154Kari Lehto Turun MetsänkävFIN 00:13.41 +0:33
4.55258Tim Tett South YorkshireGBR 00:13.42 +0:34
5.55177Torbjorn Lannevall OK Roslagen SWE 00:13.50 +0:42
6.55059Jörgen Mårtensson Modum O-lag NOR 00:14.01 +0:53
7.55270Daniel Kobel OLG Bern SUI 00:14.24 +1:16
8.55182Jyrki Routsi SuunnistusmatkaFIN 00:14.39 +1:31
9.55142Jozef Pollak ATU Kosice SVK 00:14.47 +1:39
9.55172Charles Bromley Gardner BAOC GBR 00:14.47 +1:39
11.55232Soren Maarup DNK 00:14.49 +1:41
12.55268Mike Pedley EPOC GBR 00:14.54 +1:46
13.55257Jim Russell Bendigo AUS 00:14.56 +1:48
14.55241Jukka Kemppainen Kajaanin SuunniFIN 00:14.57 +1:49
15.55079Ulf Burman Gustavsbergs OKSWE 00:14.59 +1:51
16.55179Tuomo Kauppinen Hyvinkään RastiFIN 00:15.07 +1:59
17.55039Lubomir Hosek South Bohemian CZE 00:15.08 +2:00
18.55062Hanspeter Schenk thurgorienta SUI 00:15.13 +2:05
19.55267Tomas Vaclavek SKI OB SternberCZE 00:15.15 +2:07
20.55121Christer Skoog Kils OK SWE 00:15.16 +2:08
21.55249Alexander Borachenko Titan OK RUS 00:15.25 +2:17
22.55055Jonas Gediminas Gvildys MEDEINA OK LTU 00:15.27 +2:19
23.55023Leonardo Curzio Orientamondo IvITA 00:15.28 +2:20
24.55031Michael Billinghurst West CumberlandGBR 00:15.32 +2:24
25.55229Per Gustavsson GÖTEBORG MAJORNSWE 00:15.38 +2:30
26.55098Ivars Pucens Mona OK LVA 00:15.40 +2:32
27.55064Jens Kopland Modum o-lag NOR 00:15.42 +2:34
28.55043Keith Tonkin Guildford OrienGBR 00:15.43 +2:35
29.55178Eero Junkala Kannuksen Ura FIN 00:15.46 +2:38
30.55197Girts Mamis Mona Tukums LVA 00:15.51 +2:43
30.55123Kari-Veli Niemi Lappeen Riento FIN 00:15.51 +2:43
32.55254Tom Svobodny Miami Valley OrUSA 00:15.53 +2:45
33.55070Tiit Tali Ilves EST 00:15.56 +2:48
34.55189Lars Fremstad Larvik OK NOR 00:15.57 +2:49
35.55085Mihkel Nahkur Jõhvikas EST 00:16.00 +2:52
36.55129Pekka Patana Laihian Luja FIN 00:16.03 +2:55
37.55164Julius Ptasekas OSK Devyni LTU 00:16.05 +2:57
37.55202Jonathan Emberton EPOC GBR 00:16.05 +2:57
39.55170Per Magnusson OK NolaskogsarnSWE 00:16.13 +3:05
40.55242Jan Hansson Stenungsunds OKSWE 00:16.19 +3:11
41.55192Robert Zdrahal Hana OrienteeriCZE 00:16.26 +3:18
42.55046Eugenijus Miksys Silales SM LTU 00:16.36 +3:28
43.55262Mikael Bäck IF Femman FIN 00:16.41 +3:33
44.55088Eduard Pukkonen Harju KEK RSK EST 00:16.42 +3:34
45.55225Nikolai Fedorov Dream Team RUS 00:16.43 +3:35
46.55115Patrick Mossoux FRSO-Belgium BEL 00:16.44 +3:36
47.55107Jarmo Oikarinen Tampereen PyrinFIN 00:16.47 +3:39
48.55100Oleksandr Palahnyuk Orion UA UKR 00:16.50 +3:42
49.55221Rolf Helander Oulaisten HuimaFIN 00:16.58 +3:50
49.55231Markku Hämäläinen Rastivarsat FIN 00:16.58 +3:50
51.55136Petter Gullikstad ROros IL NOR 00:17.02 +3:54
52.55224Henrik Albahn Sorgenfri OK DNK 00:17.09 +4:01
53.55056Victor Trubkin O-Club Moscow RUS 00:17.10 +4:02
54.55176Ivanas Ziaziulia OK Saule LTU 00:17.15 +4:07
55.55153Gregers Jorgensen Ballerup OK DNK 00:17.23 +4:15
56.55180Timo Partanen Rasti-Hyry FIN 00:17.41 +4:33
56.55025Tapio Mannila RasKa FIN 00:17.41 +4:33
58.55109Kaljo Julge OK Kape EST 00:17.44 +4:36
58.55087Maido Kaljur Harju KEK RSK EST 00:17.44 +4:36
60.55174Tapio Karras Bay Area OrientUSA 00:17.58 +4:50
61.55086Hannu Peltonen Anttolan UrheilFIN 00:18.14 +5:06
62.55053Ulu Aeschlimann ULU'S REISEWELTSUI 00:18.27 +5:19
63.55201Bjorn Solbergseter Austmarka NOR 00:18.41 +5:33
64.55026Mikhail Chernyy SPARTA MOSKVA RUS 00:18.46 +5:38
65.55259Jouni Ruotsalainen SK Vuoksi FIN 00:18.56 +5:48
66.55251Janis Lagzdkalns OK KURMIS LVA 00:19.26 +6:18
67.55160Harri Vänttinen Espoon Suunta FIN 00:19.46 +6:38
68.55166Rimantas Dauderis OK Krantas LTU 00:19.52 +6:44
69.55047Nikolay Krupnov O-CLUB Moscow RUS 00:19.56 +6:48
70.55124Timo Asikainen Hiisirasti FIN 00:20.06 +6:58
55027Andres Laas OK SkogshjortarSWE MP
55204Jon Bjorgum Kristiansand OKNOR MP
55173Ian Maxwell RR Scotland GBR MP
55096Magnus Joelsson SOK 68 SWE MP
55190Trond Ronneberg Asker SK NOR MP
55068Njål Vadla Sandnes IL NOR MP
55044Jyrki Kiviniitty Helsingin SuunnFIN MP
55080Alexander Zhalnin Moscow-Korza RUS MP
55018Alexey Zuev Navicom Garmin RUS MP
55203Arild Nordsveen Ringsaker OK NOR MP
55036Zdenek Jakobi SKOB Havķrov CZE MP
55255Ole Gadsbolle DNK MP

M55-B
2740m 19KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.55090Mati Preitof Harju KEK RSK EST 00:15.10 00:15.10
2.55102Arne Kristensen Herlufsholm DNK 00:15.49 +0:39
3.55034Refik Diri IOG TUR 00:15.50 +0:40
4.55131Gerd Zimmermann SSV Planeta RadDEU 00:16.07 +0:57
5.55126Mikael Fogelholm Keravan UrheiliFIN 00:16.12 +1:02
6.55205Morten Karlsen Maaren OK NOR 00:16.21 +1:11
7.55206Alois Achermann OLK Piz Hasi SUI 00:16.22 +1:12
8.55244Markku Laine Mäntsälän UrheiFIN 00:16.24 +1:14
9.55050Volodymyr Rudakov Nash Klub UKR 00:16.44 +1:34
10.55264Pekka Partanen Kalevan Rasti FIN 00:16.45 +1:35
11.55054Denes Kerenyi HSE-Hungary HUN 00:16.47 +1:37
12.55139Hannu Arki Turun MetsänkävFIN 00:16.48 +1:38
13.55141Janis Nagelis Mona OK LVA 00:16.53 +1:43
14.55063Kari Heinonen Angelniemen AnkFIN 00:16.55 +1:45
15.55061Jaanus Reha OK Koop EST 00:16.59 +1:49
16.55238Jari Jurvakainen Suunta JyväskylFIN 00:17.04 +1:54
17.55132Tom Hollowell OK Tyr USA 00:17.06 +1:56
18.55210Veli Mattti Salmenkylä Helsingin SuunnFIN 00:17.12 +2:02
19.55191Torgeir Strand Fana IL NOR 00:17.13 +2:03
20.55216Raino Lampinen Helsingin SuunnFIN 00:17.16 +2:06
20.55165Marius Ptasekas OSK Devyni LTU 00:17.16 +2:06
22.55187Ingemar Månsson Ronneby OK SWE 00:17.18 +2:08
23.55048Mats Kensby OK TYR SWE 00:17.21 +2:11
24.55108Rune Erdal Samnanger NOR 00:17.23 +2:13
25.55213Stoyan Dachev Brown team BGR 00:17.27 +2:17
26.55114Andre Pierlot FRSO-Belgium BEL 00:17.30 +2:20
27.55092Eddie Bjärrenholt Rånäs OK SWE 00:17.32 +2:22
28.55130Frank Wiedenfeld SSV Planeta RadDEU 00:17.35 +2:25
29.55030Sven-Åke Emanuelsson Helsingborgs SOSWE 00:17.41 +2:31
30.55162Herwig Proske OC Fürstenfeld AUT 00:17.42 +2:32
31.55137Raul Laas JOKA EST 00:17.51 +2:41
32.55067Espen Raastad Skien OK NOR 00:17.53 +2:43
33.55199Shin Ho Yu HKOC HKG 00:17.55 +2:45
34.55145Alastair Mackenzie CLOK GBR 00:17.58 +2:48
35.55266Günter Kradischnig OLC Graz AUT 00:18.03 +2:53
36.55239Ilkka Ojapalo Rajamäen RykmenFIN 00:18.09 +2:59
37.55237Tormod Overgaard Vestre Akers SKNOR 00:18.12 +3:02
38.55226Jan Kaminski BSV Hall-AmmendDEU 00:18.18 +3:08
39.55150Jari Järvinen Hämeenlinnan TaFIN 00:18.26 +3:16
40.55146Kimmo Leppänen Hirvensalon HeiFIN 00:18.27 +3:17
41.55215Steve Smirthwaite Moravian OC GBR 00:18.29 +3:19
41.55022Luca Battistoni VAO ITA 00:18.29 +3:19
41.55208Bernd Graumann ESV Lok Berlin-DEU 00:18.29 +3:19
44.55112Antonio Matias CLAC Portugal PRT 00:18.31 +3:21
45.55260Jukka Lehtinen Asikkalan RaikaFIN 00:18.34 +3:24
46.55219Thomas Schulthess ULU'S REISEWELTSUI 00:18.41 +3:31
47.55163Urmas Tammemäe OK Orvand EST 00:18.44 +3:34
48.55218Armin Bryner ULU'S REISEWELTSUI 00:18.55 +3:45
49.55033Esa Kuukka Tampereen PyrinFIN 00:19.03 +3:53
50.55269Sorinsson Botos ORIENTER TG.MURROU 00:19.06 +3:56
51.55263Antti Tepsa Lapin Veikot FIN 00:19.07 +3:57
52.55057Michail Ivanov Velikiy NovgoroRUS 00:19.29 +4:19
52.55181Tuomo Puustinen Pihkaniskat FIN 00:19.29 +4:19
54.55140Hannu Vuorinen Kymin SuunnistaFIN 00:19.30 +4:20
55.55019Sergei Sedov Kentavr Kovrov RUS 00:19.31 +4:21
56.55133Pranas Bruzga Takas OK LTU 00:19.32 +4:22
57.55029Uwe Genatis SV Mietraching DEU 00:19.36 +4:26
58.55152David Richardson Fingal IRL 00:19.44 +4:34
59.55198Richard Zeiner-Gundersen Fossum IF NOR 00:19.52 +4:42
60.55040Zdenek Blabla South Bohemian CZE 00:19.57 +4:47
60.55138Matti Betlem Kurtor EST 00:19.57 +4:47
62.55094Mihail Kuokkanen INUS LappeenranFIN 00:20.06 +4:56
63.55052Timo Grönholm Salon Viesti FIN 00:20.08 +4:58
63.55175Varis Peisenieks Kapa OK LVA 00:20.08 +4:58
65.55066Jan Haugland Aarstad IL NOR 00:20.16 +5:06
66.55024Markku Mäkelä RasKa FIN 00:20.22 +5:12
67.55214Klaus Vänttinen HiidenkiertäjätFIN 00:20.34 +5:24
68.55194Milan Visna Hana OrienteeriCZE 00:20.40 +5:30
69.55227Esa Juura Kankaanpään SuuFIN 00:21.06 +5:56
70.55186Kenneth Pettersson Järfälla OK SWE 00:21.11 +6:01
71.55195Andrew Cumming Thom WESTON EMUS AUS 00:21.21 +6:11
72.55211Petri Nurmela Raja-Karjalan SFIN 00:21.22 +6:12
73.55071Yury Aliakseyeu BNTU Minsk BLR 00:21.36 +6:26
74.55020Demange Eric ASOP Erstein FRA 00:22.33 +7:23
75.55042Kalev Ruberg Saku EST 00:22.43 +7:33
76.55159Andres Talver SK Mercury EST 00:22.46 +7:36
77.55161Petri Airaksinen Kuopion SuunnisFIN 00:23.06 +7:56
78.55082Jari Toivonen Epilän Esa FIN 00:23.35 +8:25
79.55075Bengt Klasson Ulricehamns OK SWE 00:23.55 +8:45
55143Stefan Strazzarino ULU’S REISEWELTSUI MP
55256Morten Due Måren OK NOR MP

M55-C
2620m 16KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-55271Markus Gloor OLV Zug SUI 00:15.59 00:15.59
1.55097Ian Prosser Abominable OrieAUS 00:16.12 +0:13
-55045Almiras Kavaliauskas OK Dainava LTU 00:16.26 +0:27
2.55217Sergei Bondarev WEBER RUS RUS 00:16.28 +0:29
-55084Martti Parve OK PEKO EST 00:16.32 +0:33
3.55021Yavuz Kurtulus Anil ISTANBUL ORIENTTUR 00:16.41 +0:42
4.55236Urban Lundberg OK Algen SWE 00:17.18 +1:19
5.55111David Saunders London Irish OCGBR 00:18.03 +2:04
6.55093Juri Kuokkanen INUS LappeenranFIN 00:18.05 +2:06
7.55134Ulf Skoglund kilsok SWE 00:18.06 +2:07
8.55193Vaclav Petr Hana OrienteeriCZE 00:18.16 +2:17
-55122Viktor Saprankov Ramenskoye RUS 00:18.25 +2:26
-55243Reima Piispanen Haapaveden UrheFIN 00:18.48 +2:49
8.55116Xavier Moris FRSO-Belgium BEL 00:18.48 +2:49
-55223Göran Hedman Valbo AIF SWE 00:18.58 +2:59
10.55120Mark Saunders Bristol OrienteGBR 00:19.02 +3:03
11.55074Juris Cebulis Mona OK LVA 00:19.03 +3:04
12.55110Ronan Cleary London Irish OCIRL 00:19.09 +3:10
13.55155Esko Kiuru Hyvinkään RastiFIN 00:19.14 +3:15
14.55077Juha Leskinen HS FIN 00:19.40 +3:41
15.55233Wai Tin Man HKOC HKG 00:20.11 +4:12
16.55069Kalmer Keevend JOKA EST 00:20.20 +4:21
17.55261Yuriy Biryukov VILS RUS 00:20.26 +4:27
18.55041Jiri Gawel Expres Czech TeCZE 00:20.34 +4:35
19.55099Peteris Zarins Mona OK LVA 00:20.35 +4:36
20.55105Simo Nieminen Tampereen PyrinFIN 00:20.43 +4:44
21.55049Jukka Karvonen Leppävaaran SisFIN 00:20.54 +4:55
22.55184Torben Kristensen Herlufsholm OK DNK 00:20.55 +4:56
23.55073Arvo Raja TON EST 00:20.59 +5:00
24.55089Andrus Sipsaka Harju KEK RSK EST 00:21.05 +5:06
25.55103Peter Foster BOK GBR 00:21.27 +5:28
26.55081Esko Jalanto Kangasala SK FIN 00:21.36 +5:37
27.55185Anders Thomee IFK Mora OK SWE 00:21.37 +5:38
28.55188Olli Heinonen MS Parma FIN 00:22.06 +6:07
29.55104Eugenijus Grigaliunas OSK Oriens LTU 00:22.57 +6:58
-55095Mikhail Gorchakov SMOLENSK-1 RUS 00:23.42 +7:43
-55253Lasse Pedersen OLK Argus SWE 00:23.55 +7:56
30.55016Kimmo Kuusisto MS Parma FIN 00:24.27 +8:28
31.55032Andrew Lumsden Big Foot AUS 00:25.46 +9:47
32.55083Ari Rantanen Epilän Esa FIN 00:26.23 +10:24
33.55234Valerii Svedov Dinamo OLD MDA 00:27.03 +11:04
34.55228Juhani Kurula SK Pohjantähti FIN 00:27.06 +11:07
35.55147Pekka Mänty Hirvensalon HeiFIN 00:28.06 +12:07
36.55060Alexandr Nikulin Arkhangelsk RUS 00:28.27 +12:28
37.55118Felipe Martos Sanchez FRSO-Belgium BEL 00:29.13 +13:14
38.55106Erkki Hautaniemi Tampereen PyrinFIN 00:29.15 +13:16
39.55157Jarmo Kurppa FIN 00:29.59 +14:00
40.55037Aigar Pindmaa OK Võru EST 00:30.07 +14:08
41.55091Simo Keltamäki Oulun Tarmo FIN 00:32.41 +16:42
42.55144Pekka Leskinen Lynx FIN 00:33.36 +17:37
43.55119Jacques Florin FRSO-Belgium BEL 00:34.08 +18:09
44.55200Harald Grondahl OK Moss NOR 00:37.39 +21:40
45.55230Kean Williams Cascade USA 00:38.39 +22:40
46.55235Victor Gutul FAURI MDA 00:42.22 +26:23
47.55065Morten Anker Hoffmann Lillomarka o-laNOR 00:43.32 +27:33
48.55028Leonid Lukienko Moscow Compass RUS 00:43.58 +27:59
55015Gunnar Langs Skarpnäcks OL SWE MP
55117Michel Tilkin FRSO-Belgium BEL MP
55250Kazuyoshi Yamada TAMAOL JPN MP
55113Konrad Graber OLG Nidwalden+OSUI MP
55078Esa Heikkinen Kuusamon Erä-VeFIN MP
55246Frantisek Albert Hana OrienteeriCZE MP
55148Matti Fält Rasti-Kurikka FIN OT
55212Hugo Barker BAOC GBR DNS
55058Hannu Uusi-Pohjola Vaasan SuunnistFIN DNS
55156Atso Leikas Kökkeli FIN DNS
55128Voicu Plaian TranSilva Cluj ROU DNS
55149Timo Hyppänen Etelä-Kymen SuuFIN DNS

M60-A
2740m 17KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.60034James Crawford Guildford OrienGBR 00:13.43 00:13.43
2.60242Geoff Lawford Eureka OrienteeAUS 00:13.48 +0:05
3.60211Jorma Nissilä Kokkolan SuunniFIN 00:13.54 +0:11
4.60040Mikko Sani Hollolan UrheilFIN 00:14.23 +0:40
5.60151Philip Eeles SOC GBR 00:14.25 +0:42
6.60044Francesco Guglielmetti GOLD Savosa SUI 00:14.30 +0:47
7.60130Ian Ditchfield Moledowns GBR 00:14.48 +1:05
7.60224Andreas Hjertson OK Linne SWE 00:14.48 +1:05
7.60125Nikolai Pavlov Cheboksary RUS 00:14.48 +1:05
10.60117Miroslav Folprecht OOB TJ Turnov CZE 00:14.53 +1:10
11.60261Hansruedi Kohler OLG Dachsen SUI 00:14.58 +1:15
12.60298Jens Kaminsky Göteborg-MajornSWE 00:15.09 +1:26
13.60128Are Eriksen OSI NOR 00:15.12 +1:29
14.60284Leif E. Larsen Tisvilde Hegn ODNK 00:15.21 +1:38
15.60181Pekka Valkonen Kangasniemen KaFIN 00:15.31 +1:48
16.60256Peter Kronholm IF Brahe FIN 00:15.32 +1:49
17.60114Mario Ammann OLG St.Gallen/ASUI 00:15.46 +2:03
18.60186Paul Grün OLG Stöck Wien AUT 00:15.47 +2:04
19.60221Sven-Inge Svensson Hässleholms OK SWE 00:15.50 +2:07
20.60237Ulf Palmer Ulricehamns OK SWE 00:15.55 +2:12
20.60048Jerzy Parzewski KU AZS WAT WarsPOL 00:15.55 +2:12
22.60033Roger Hendrickx K.O.L. BEL 00:15.57 +2:14
23.60061Antanas Pauzas OK Dainava LTU 00:16.14 +2:31
23.60030Gerrit Van De Riet OLifant NLD 00:16.14 +2:31
25.60020Ted Van Geldermalsen Yarra Valley OrAUS 00:16.15 +2:32
26.60150Premek Skoda Slavia Liberec CZE 00:16.26 +2:43
27.60054Markku Pietikäinen Joutsenon KulleFIN 00:16.32 +2:49
28.60163Thomas Ericson Alfta-Ösa OK SWE 00:16.33 +2:50
29.60210Jouko Malinen Helsingin SuunnFIN 00:16.35 +2:52
30.60073Andrey Oshmarin Velikiy NovgoroRUS 00:16.39 +2:56
31.60197Charles Daniel Bristol OrienteGBR 00:16.47 +3:04
32.60232Steve Kirk OLG Cordoba SUI 00:16.50 +3:07
33.60021Mikhail Gryaznevich Thames Valley OGBR 00:16.52 +3:09
34.60029Don Mckerrow South London OrGBR 00:16.53 +3:10
35.60245Arnfinn Pedersen GjOVard O-lag NOR 00:16.55 +3:12
36.60205Kalle Huttunen Kuopion SuunnisFIN 00:16.57 +3:14
37.60302Josef Hones HSV Ried AUT 00:16.58 +3:15
38.60023Takashi Sugiyama Sans Souci JPN 00:17.01 +3:18
39.60060Rimas Jovaisas OK Dainava LTU 00:17.21 +3:38
40.60314Algirdas Salkauskas Oriens LTU 00:17.24 +3:41
41.60248Matz Larsson Gustavsbergs OKSWE 00:17.28 +3:45
42.60226Alain Juan ANCO SUI 00:17.31 +3:48
43.60207Sauli Konttila Kannuksen Ura FIN 00:17.33 +3:50
44.60199Sven-Olof Nylund OK Botnia FIN 00:17.39 +3:56
45.60074Anders Malmberg Kvarnsvedens OKSWE 00:17.40 +3:57
46.60260Stein Klyve OK Moss NOR 00:17.46 +4:03
47.60146Vesa Tervo Rajamäen RykmenFIN 00:17.56 +4:13
48.60037Lars Hanghoj Petersen Ballerup OK DNK 00:18.02 +4:19
48.60084Max Prang Fredensborg OK DNK 00:18.02 +4:19
50.60311Harald Hovi Skien OK NOR 00:18.25 +4:42
51.60026Mikhail Lukin Krasnogorsk RUS 00:18.29 +4:46
52.60282Ole Dideriksen Jensen Tisvilde Hegn ODNK 00:18.30 +4:47
53.60005Aleksandr Kopelevich Azimut-Spb RUS 00:18.31 +4:48
54.60280Pekka Toppari Puolangan RyhtiFIN 00:18.40 +4:57
55.60068Jonas Vilkelis OK Levuo LTU 00:18.50 +5:07
56.60139Jüri Rokko SK RT EST 00:19.13 +5:30
57.60204Tor Ragnar Andersen Halden skiklubbNOR 00:19.17 +5:34
58.60238Peter Norgaard Ballerup OK DNK 00:19.38 +5:55
59.60018Oivind Fadum Sande SK NOR 00:19.51 +6:08
60.60306Sergei Okhotnikov RUS 00:19.53 +6:10
61.60159Kjell Magne Nordvi Grue IL NOR 00:20.18 +6:35
62.60255Matti Kotilainen Lahden SuunnistFIN 00:21.57 +8:14
62.60160Bengt Svedjeby skattkärs sok SWE 00:21.57 +8:14
64.60321Vasilii Mikhailov Rus Veteran RUS 00:22.57 +9:14
65.60077Roland Warenius Avesta OK SWE 00:25.22 +11:39
66.60223Lars Harkman Malungs OK SkogSWE 00:25.26 +11:43
67.60153John Laukka Gallop Racing TFIN 00:25.40 +11:57
68.60254Esko Udd LänRa FIN 00:25.52 +12:09
69.60209Pekka Liukkala HauSi FIN 00:26.55 +13:12
60071Pekka Pulkkinen Joutsenon KulleFIN MP
60276Rolf Lund HSOK DNK MP
60161Sixten Westlund OK Tyr SWE MP
60052Juris Kokins Meridians LVA MP
60087Oyvind Sorlie Hadeland OL NOR MP
60203Andris Kosmatchevs LVA MP
60050Eddie Harwood Moravian GBR MP
60031Goran Svenson SOK Viljan SWE MP
60070Erkki Pulkkinen Rasti-Lukko FIN MP
60179Lauri Kekoni Helsingin SuunnFIN MP
60283Dumitru Traian CS Otopeni ROU MP

M60-B
2520m 19KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.60214Jukka-Pekka Rantio HauSi FIN 00:14.05 00:14.05
2.60140Andrzej Krochmal KS Spojnia WarsPOL 00:14.55 +0:50
2.60277Jukka Nyystilä Laihian Luja FIN 00:14.55 +0:50
4.60274Arto Kiiskinen Tampereen PyrinFIN 00:14.59 +0:54
4.60063Harri Laine Kauhajoen KarhuFIN 00:14.59 +0:54
6.60091Rauli Helkkula Turun MetsänkävFIN 00:15.00 +0:55
7.60066Mats Hemström Gävle Ok SWE 00:15.06 +1:01
8.60147Ivan Maroz "KO ""KAMERTON"BLR 00:15.12 +1:07
8.60233Richard Gardner Octavian DroobeGBR 00:15.12 +1:07
10.60320Tapio Tikkanen Savon Suunta FIN 00:15.14 +1:09
11.60141Saulius Kireilis OK Takas LTU 00:15.36 +1:31
12.60316Ove Forsström OK Raseborg FIN 00:15.40 +1:35
13.60136Evgeni Shver VERESK Vyborg RUS 00:15.42 +1:37
14.60065Kari Jylhä Joutsenon KulleFIN 00:15.44 +1:39
15.60003Göran Hansson Täby OK SWE 00:15.46 +1:41
16.60025Vitor Rodrigues CPOC PRT 00:15.47 +1:42
17.60069Markku Leinonen Kuopion SuunnisFIN 00:15.57 +1:52
18.60090Andrew Cox Wato IRL 00:16.04 +1:59
19.60167Nigel Hoult Berkshire OrienGBR 00:16.10 +2:05
20.60133Kauko Vainiomäki Suunta-Sepot FIN 00:16.21 +2:16
20.60059Alexandr Levichev VERESK RUS 00:16.21 +2:16
22.60027Aleksandr Maslov Kentavr Kovrov RUS 00:16.22 +2:17
23.60164Bjorn Heidenstrom Fredrikstad skiNOR 00:16.29 +2:24
24.60290Per Osen Vestre Akers SKNOR 00:16.31 +2:26
24.60212Henry Nyberg OK Trian FIN 00:16.31 +2:26
24.60257Keijo Hintukainen Turun SuunnistaFIN 00:16.31 +2:26
27.60227Bjorn Grinde OSI NOR 00:16.38 +2:33
28.60216Veijo Salmi Rajamäen RykmenFIN 00:16.39 +2:34
29.60202Jonathan Howell WCH GBR 00:16.42 +2:37
30.60299Reino Kurkela Ounasvaaran HiiFIN 00:16.43 +2:38
30.60107Andy Robinson South London GBR 00:16.43 +2:38
30.60168Eero Ruokamo Oulun Tarmo FIN 00:16.43 +2:38
33.60028Richard Breseman Cascade OrienteUSA 00:16.47 +2:42
34.60001Jaroslav Kacmarcik Pan KristianstaSWE 00:16.56 +2:51
35.60258Dimitar Dimitrov Brown team BGR 00:17.03 +2:58
36.60017Per Chr. Hagen BO OL NOR 00:17.06 +3:01
37.60123Ola Brox Toten-Troll OL NOR 00:17.12 +3:07
38.60200Jaakko Käyhkö RastiPiikkiö FIN 00:17.14 +3:09
39.60043Mikhail Potapov ULYANOVSK RUS 00:17.18 +3:13
40.60176Finn Petersen OK Roskilde DNK 00:17.24 +3:19
41.60228Tomas Zdrahal Hana OrienteeriCZE 00:17.26 +3:21
42.60143Jouko Nurminen Tampereen PyrinFIN 00:17.27 +3:22
43.60049Romuald Guga WKS Slask WrociPOL 00:17.33 +3:28
44.60149Jacques Hofmans FRSO-Belgium BEL 00:17.34 +3:29
45.60056Jaak Jaagus Saku EST 00:17.38 +3:33
46.60243Bengt-Åke Jansson Främmestads IK SWE 00:17.40 +3:35
47.60206Ari Kartaslammi Kyrös-Rasti FIN 00:17.45 +3:40
48.60152Ulf Carnby Täby ok SWE 00:17.47 +3:42
49.60244Stein Turtumoygard Maaren OK NOR 00:17.48 +3:43
50.60064Werner Wehrli ULU'S REISEWELTSUI 00:17.51 +3:46
51.60295Hannu Vehmaa Koovee FIN 00:17.54 +3:49
52.60101Igor Iakavkin BNTU Minsk BLR 00:17.57 +3:52
53.60104Gian Luca Gobbi Orienteering PeITA 00:18.00 +3:55
53.60305Jan Hrouza Hana OrienteeriCZE 00:18.00 +3:55
55.60148Bruno Vandermeulen FRSO-Belgium BEL 00:18.04 +3:59
56.60022Lennart Jakobson Tibro OK SWE 00:18.18 +4:13
57.60317Tõnu Sikkal OK Põlva KobrasEST 00:18.21 +4:16
57.60229Zdenek Precek Hana OrienteeriCZE 00:18.21 +4:16
59.60196Eero Pulkkinen OK Botnia FIN 00:18.28 +4:23
60.60182Tapani Valonen Karkki-Rasti FIN 00:18.37 +4:32
61.60145Risto Höglund Rakas 1 FIN 00:18.39 +4:34
62.60046Kostas Duda OK Rudamina LTU 00:18.40 +4:35
63.60118Udo Lüüs OK Ilves EST 00:18.45 +4:40
64.60129Hanspeter Uhr OLG Pfäffikon SUI 00:18.54 +4:49
65.60080Sergey Barinov Krasnogorsk RUS 00:19.05 +5:00
65.60169Pekka Vanne Hirvensalon HeiFIN 00:19.05 +5:00
67.60039Timo Ahlroth Turengin SarastFIN 00:19.16 +5:11
68.60113Kari Papinsaari Kangasala SK FIN 00:19.20 +5:15
69.60098Zdenek Fiala KOB TRETRA PrahCZE 00:19.36 +5:31
70.60225Kari Virtanen Pellon Ponsi FIN 00:19.57 +5:52
71.60315Colin Price Central Coast AUS 00:20.03 +5:58
72.60082Algirdas Grublys OK KOPA LTU 00:20.05 +6:00
73.60286Esko Turkka KS FIN 00:20.20 +6:15
74.60081Anatoli Labanouski LUSERG BLR 00:20.56 +6:51
75.60231Stig Andersson OK Linne SWE 00:21.14 +7:09
76.60112Anti Parik Otepää SK EST 00:21.24 +7:19
77.60086Rune Tonaas Bergen turnforeNOR 00:24.16 +10:11
78.60105Jüri Merirand Otepää SK EST 00:25.39 +11:34
60085Arnulf Villmo Korgen NOR MP
60184Timo Valkonen Rajamäen RykmenFIN MP

M60-C
2390m 18KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.60304Arne Sammel OK Lehola EST 00:15.17 00:15.17
2.60313Tom Novak OK Doksy CZE 00:15.34 +0:17
3.60038Robin Smith SOC GBR 00:16.28 +1:11
4.60262Peter Jones Southern NavigaGBR 00:16.33 +1:16
5.60201Bård Natvig Nittedal OrientNOR 00:16.38 +1:21
6.60263Seppo Nurisalo Kokkolan SuunniFIN 00:16.41 +1:24
7.60308Thomas Almqvist Karlskrona SOK SWE 00:17.01 +1:44
8.60187Henrikas Ulevicius OK Labirintas LTU 00:17.10 +1:53
9.60099Per Kroger Maaren OK NOR 00:17.29 +2:12
10.60194Hansjörg Graf OLG Pfäffikon SUI 00:17.30 +2:13
11.60208Asko Korpijärvi Kannuksen Ura FIN 00:17.38 +2:21
12.60103David Rosen SROC GBR 00:17.39 +2:22
13.60249Sergey Glebov RUS 00:17.53 +2:36
14.60296Rolf Kulla Valbo AIF SWE 00:17.57 +2:40
15.60234Peter Waldron Norfolk OC GBR 00:18.09 +2:52
16.60193Stephen Richards SELOC GBR 00:18.14 +2:57
17.60106Lennart Hävren Tullinge SK SWE 00:18.15 +2:58
18.60285Ketil Berge Vestre Aker NOR 00:18.28 +3:11
19.60096Kjell Ehrencrona IFK Göteborg SWE 00:18.42 +3:25
20.60250Ian Froude IKON AUS 00:18.44 +3:27
21.60072Magne Vollen O.S.I. NOR 00:18.46 +3:29
22.60109Helmuth Murer Orienteering PeITA 00:18.48 +3:31
23.60217Kari Vigelius Salon Viesti FIN 00:18.49 +3:32
24.60266Esko Parikka Hollolan UrheilFIN 00:18.58 +3:41
25.60177John Scown Abominable O-meAUS 00:19.18 +4:01
26.60067Janusz Olbrycht OLBnO Warszawa POL 00:19.20 +4:03
27.60171Tapani Mertsalmi Hirvensalon HeiFIN 00:19.27 +4:10
28.60036Escada Da Costa COALA PRT 00:19.33 +4:16
29.60024David Roach South London OrLUX 00:19.35 +4:18
30.60265Jarmo Kytö Nastolan Terä FIN 00:19.47 +4:30
31.60095Aimur Raudsepp JOKA EST 00:20.00 +4:43
32.60253Harri Viitasalo Riihimäen SuunnFIN 00:20.02 +4:45
32.60180Jouni Moisander Rasti-Vihti FIN 00:20.02 +4:45
34.60239Rolf Christensen BOS NOR 00:20.04 +4:47
35.60115Andris Zilko OK Kapa LVA 00:20.06 +4:49
36.60275Nikolay Glazyrin ARINA Nizhny NoRUS 00:20.15 +4:58
37.60165Torbjörn Lundberg Piteå IF SWE 00:20.30 +5:13
38.60246Anatoliy Chudakov LYTKARINO RUS 00:20.54 +5:37
39.60301Kjell Svanberg ROyken o-lag NOR 00:21.01 +5:44
40.60138Kalev Sirge Rakvere OK EST 00:21.04 +5:47
41.60122Sjur Gjestvang Toten-Troll OL NOR 00:21.09 +5:52
42.60110Mauro Fontanari Orienteering PeITA 00:21.28 +6:11
42.60307Nick Dent Central Coast AUS 00:21.28 +6:11
44.60178Markku Kaulio RaKaS1 FIN 00:21.34 +6:17
45.60279Martti Köngäs Puolangan RyhtiFIN 00:21.40 +6:23
46.60273Reino Kaario Helsingin SuunnFIN 00:21.42 +6:25
47.60035Kent Ivarsson OK SkogshjortarSWE 00:21.43 +6:26
48.60292Ari Nurminen Valkeakosken HaFIN 00:22.30 +7:13
49.60088Per Dag Nordkvelde Hedrum o-lag NOR 00:22.34 +7:17
50.60126Veniamin Landyshev Cheboksary RUS 00:22.35 +7:18
51.60252Andrey Losev ETG RUS 00:22.42 +7:25
52.60220Jens Fladberg Herlufsholm OK DNK 00:22.50 +7:33
53.60120Peter Wraa-Hansen Tisvilde Hegn ODNK 00:22.52 +7:35
54.60083Dag Kristensen Skeidi NOR 00:22.53 +7:36
55.60032Jaak Reimaa OKH EST 00:23.15 +7:58
56.60312Hans Georg Gratzer LAUFKLUB KOMPASAUT 00:23.19 +8:02
57.60198Pekka Pohjola Hauhon Sisu FIN 00:23.42 +8:25
58.60241Erik Grondalen Hamar OK NOR 00:23.58 +8:41
59.60058Hannu Lähteenmäki Hämeenlinnan TaFIN 00:24.57 +9:40
60.60089Timo Glad Rasti-Jyry FIN 00:25.37 +10:20
61.60062Edmundas Gylys OK Dainava LTU 00:25.44 +10:27
62.60281Sergei Negin NEVA RUS 00:25.49 +10:32
63.60102Valerii Novikov Rus Veteran RUS 00:25.58 +10:41
64.60288Kari Varkila Kouvolan SuunniFIN 00:26.14 +10:57
65.60121Jan Sveen Raumar OrienterNOR 00:26.37 +11:20
66.60303Tapio Kukkasjärvi Rajamäen RykmenFIN 00:26.53 +11:36
67.60127Nikolai Kochkin Cheboksary RUS 00:28.29 +13:12
68.60264Juhani Tuomaala Kokkolan SuunniFIN 00:30.04 +14:47
69.60116Sergey Yan Novgorod Acron RUS 00:30.20 +15:03
70.60075Lars Johan Milje Haugesund idretNOR 00:33.24 +18:07
71.60192Ahto Karu JOKA EST 00:34.50 +19:33
72.60093Neeme Malva Rakvere OrienteEST 00:41.46 +26:29
60278Gert Schmidtko USC Magdeburg DEU MP
60309Jorma Matilainen Suunta JyväskylFIN MP
60300Timo Hamynen Aanekosken SarjFIN MP
60267Aulis Rantala Kokkolan SuunniFIN MP
60142Esa Laine Tampereen PyrinFIN MP
60041Tuomo Lusa Tampereen PyrinFIN DNS
60097Harri Rytkönen Kalevan Rasti FIN DNS
60297Sauli Joki Vetelin UrheiliFIN DNS

M60-D
2330m 14KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-60047Alan Leakey SLOW GBR 00:13.18 00:13.18
-60078Denis Cuche CA Rose SUI 00:14.19 +1:01
-60055Vladimir John Expres Czech TeCZE 00:14.51 +1:33
-60092Anatolii Krysanov Korolev-Rus RUS 00:15.12 +1:54
-60240Peter Joelsson Ålems OK SWE 00:15.31 +2:13
-60119Heini Tammik OK Kape EST 00:16.36 +3:18
-60132Jari Vaara Kankaanpään SuuFIN 00:17.48 +4:30
-60294Pentti Viitanen RastiPiikkiö FIN 00:18.02 +4:44
-60079Sergey Gundorov Krasnogorsk RUS 00:18.14 +4:56
-60213Niilo Puhakka Kuopion SuunnisFIN 00:18.57 +5:39
1.60144Esa Huhtanen Rasti-Jussit FIN 00:19.10 +5:52
2.60293Harri Lukander RastiPiikkiö FIN 00:19.31 +6:13
3.60251Nigel Ferrand SWOC GBR 00:19.53 +6:35
-60111Georg Larsson Fredrikshofs IFSWE 00:20.06 +6:48
4.60310Victor Riabchikov ISTRA RUS 00:20.25 +7:07
5.60094Aare Limberg Rakvere OrienteEST 00:20.26 +7:08
6.60291Eilef Landsverk Skien OK NOR 00:20.28 +7:10
7.60154Paul Bolsens Trol Belgium BEL 00:20.41 +7:23
8.60190Ranald Macdonald Derwent Valley GBR 00:20.43 +7:25
9.60053Andrey Kupriyanov RUS 00:21.08 +7:50
10.60057Toomas Koppel Saku EST 00:21.14 +7:56
11.60175Eino Launonen Kuopion SuunnisFIN 00:21.27 +8:09
12.60259Kaygorodov Evgeny EuroPrim RUS 00:21.52 +8:34
13.60124Sergei Cherkesov Chudovo RUS 00:22.19 +9:01
14.60318Miklos Csikos FUTaROK Sc. HUN 00:22.42 +9:24
15.60134Tuomo Koskinen Suunta-Sepot FIN 00:22.48 +9:30
16.60135Raimo Hannukainen Kankaanpään SuuFIN 00:23.03 +9:45
17.60215Osmo Saari Rasti-Perniö FIN 00:25.53 +12:35
18.60131Teuvo Kvistö Kankaanpään SuuFIN 00:27.03 +13:45
-60185Timo Aalto Turengin SarastFIN 00:27.56 +14:38
19.60170Reijo Lehtimäki Hirvensalon HeiFIN 00:28.58 +15:40
20.60002Stig Andersen Herlufsholm DEN 00:33.14 +19:56
21.60137Peter Koolmeister Tampereen PyrinSWE 00:41.39 +28:21
22.60051Heikki Juuvinmaa Turengin SarastFIN 00:42.05 +28:47
60191Mikko Hännikäinen Itä-Päijänteen FIN MP
60188Havard Toresen Tyrving, NorwayNOR MP
60230Frantisek Chromcak Hana OrienteeriCZE MP
60222Ronnie Eriksson Malungs OK SkogSWE MP
60189Janis Dainis KSK LVA DNS
60158Risto Iivonen Asikkalan RaikaFIN DNS
60100Aliaksandr Poliak BNTU Minsk BLR DNS
60268Martti Pihlajamaa Vetelin UrheiliFIN DNS
60195Nils Nöjd Alfta Ösa OK SWE DNS
60108Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL SWE DNS
60183Jorma Aherto Lahden SuunnistFIN DNS
60019James Lithgow Garingal OrientAUS DNS
60157Antero Näsi Asikkalan RaikaFIN DNS
60322Johannes Wechselberger OL Kufstein AUT DNS

M65-A
2470m 19KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.65133Raimo Hyyryläinen Juvan UrheilijaFIN 00:12.51 00:12.51
2.65356Keld Johnsen Tisvilde Hegn ODNK 00:13.02 +0:11
3.65181Kai Saksman OK TON FIN 00:13.10 +0:19
4.65127Terje Wikstrom Ringsaker OK NOR 00:13.43 +0:52
5.65341Matti Railimo SOC Heinola FIN 00:13.51 +1:00
5.65184Freddy Sillien FRSO-Belgium BEL 00:13.51 +1:00
7.65078Pekka Marti ULU'S REISEWELTSUI 00:13.55 +1:04
8.65041Peter Gorvett CADOC GBR 00:14.01 +1:10
9.65062Janne Brunstedt OK Roskilde DNK 00:14.04 +1:13
10.65143Steve Whitehead Ebor GBR 00:14.08 +1:17
11.65083Gunnar Grue-Sorensen KOge OK DNK 00:14.17 +1:26
12.65182Vesa Turku Helsingin SuunnFIN 00:14.18 +1:27
13.65059Bob Dredge Walton Cgasers GBR 00:14.24 +1:33
13.65045Pekka Kerkola Hämeenlinnan TaFIN 00:14.24 +1:33
15.65188Oldrich Prinda Slavia Liberec CZE 00:14.37 +1:46
15.65240Jan Arve Solli Askoy o-lag NOR 00:14.37 +1:46
17.65333Hasse Åberg Valbo AIF SWE 00:14.46 +1:55
18.65131Pekka Pietilä Kangasala SK FIN 00:14.48 +1:57
19.65195Simo Helkkula Pitäjänmäen TarFIN 00:14.51 +2:00
20.65282Göran Larsson Sala OK SWE 00:14.53 +2:02
21.65139Erkki Turunen Suunta-Sepot FIN 00:14.55 +2:04
22.65063Lars Jakobsson Västerås SOK SWE 00:14.57 +2:06
23.65089Riho Männi Lehola EST 00:15.05 +2:14
24.65201Toivo Saue Hiiumaa OK EST 00:15.06 +2:15
24.65022Erkki Ylikoski Kankaanpään SuuFIN 00:15.06 +2:15
26.65102Ossi Lakkala KuoSu FIN 00:15.08 +2:17
27.65204Jouni Savelainen Helsingin SuunnFIN 00:15.09 +2:18
27.65251Teuvo Lehtinen Rastivarsat FIN 00:15.09 +2:18
29.65128Torbjorn Norbech Ringerike o-lagNOR 00:15.20 +2:29
30.65061Sergei Egorshin Rus-Veteran RUS 00:15.23 +2:32
31.65205Kenneth Wåhlberg OK Kåre SWE 00:15.24 +2:33
32.65142Tiit Tatter TON EST 00:15.25 +2:34
33.65260Kari Sane Helsingin SuunnFIN 00:15.29 +2:38
34.65160Claes Rune Nideborn Stora Tuna OK SWE 00:15.31 +2:40
35.65309Lasse Kalliomaa Laihian Luja FIN 00:15.34 +2:43
36.65032Veikko Loukonen Piikkion KehityFIN 00:15.36 +2:45
37.65103Rein Kriks Rakvere OK EST 00:15.43 +2:52
38.65278Bo Karlsson Ljungskile FK SWE 00:15.59 +3:08
39.65346Kurt Fischer OLG Pfäffikon SUI 00:16.01 +3:10
40.65030Ulf Kjellin OK Hedstrommen SWE 00:16.07 +3:16
41.65206Viacheslav Gorelov Rus-Veteran RUS 00:16.13 +3:22
41.65236Aulis Hahtola Rasti-Kurikka FIN 00:16.13 +3:22
43.65331Poul Erik Buch OK GORM DNK 00:16.18 +3:27
44.65216Asgeir Bell Stavanger OrienNOR 00:16.20 +3:29
45.65328Walter Rahm OLG Pfäffikon SSUI 00:16.23 +3:32
46.65092Lauri Karhumäki Pihkaniskat FIN 00:16.25 +3:34
47.65202Bernardas Eimaitis Labirintas LTU 00:16.27 +3:36
48.65383Jeffrey Saeger New England OriUSA 00:16.28 +3:37
49.65176Yury Perelyaev Lytkarino RUS 00:16.32 +3:41
50.65345Helmut Härtelt SSV Planeta RadDEU 00:16.35 +3:44
51.65171John Simmons BOK GBR 00:16.38 +3:47
52.65068Johannes Tasa SK Saue Tammed EST 00:16.42 +3:51
53.65135Jean-Claude Guyot ANCO SUI 00:16.47 +3:56
54.65288Hans-Erik Skalberg Västerås SOK SWE 00:16.50 +3:59
55.65146Ilmar Kirjanen TAOK EST 00:16.58 +4:07
56.65082Attila Gabor Kovacs Zöld Sportok ClHUN 00:17.04 +4:13
57.65056Ion Dodonu Dinamo OLD MDA 00:17.12 +4:21
58.65285Owe Nilsson Stigmännen-KarlSWE 00:17.23 +4:32
59.65071Algimantas Paspirgelis OK Dainava LTU 00:17.37 +4:46
60.65394Kaj Koskinen Valkeakosken HaFIN 00:18.02 +5:11
61.65152Martti Mäkelä SOC Asikkala FIN 00:18.07 +5:16
62.65086Jouko Koivula Helsingin suunnFIN 00:18.16 +5:25
63.65027Insaf Ishmukhametov Ufa United RUS 00:18.38 +5:47
63.65158Bjorn Atle Remme Porsgrunn o-lagNOR 00:18.38 +5:47
65.65090Remigijus Pocius MEDEINA OK LTU 00:19.08 +6:17
66.65021Stepanov Victor Novosibirsk RUS 00:19.10 +6:19
67.65237Kjell Winther Oppsal NOR 00:19.42 +6:51
68.65191Reijo Mouhu RaKas FIN 00:19.50 +6:59
69.65050Hans Carlsson IFK Göteborg SWE 00:20.13 +7:22
70.65116Atle Alvheim Fana IL NOR 00:20.34 +7:43
71.65267Seppo Ollikainen Juvan UrheilijaFIN 00:20.37 +7:46
72.65280Kenth Svensson OK Skogsfalken SWE 00:22.09 +9:18
73.65211Jacenty Iapanowski KU AZS WAT WarsPOL 00:23.29 +10:38
74.65060Aleksandr Maslov RUS 00:24.36 +11:45
75.65228Pertti Päivänranta Joutsenon KulleFIN 00:32.41 +19:50
65373Martin Wilson Berkshire OrienGBR MP
65031Mykola Bozhko O Club UKR MP
65180Ivan Shorokhov Rus-Veteran RUS MP
65215Oleksander Avramenko UKR MP
65232Vladimir Kopeikin Tver RUS MP

M65-B
2260m 15KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.65046Heikki Hillo Valkeakosken HaFIN 00:15.07 00:15.07
2.65070Ilmars Limbens Sigulda LVA 00:15.09 +0:02
3.65066Mike Godfree DVO GBR 00:15.12 +0:05
4.65064Jorgen Jorgensen Silkeborg OK DNK 00:15.18 +0:11
5.65110Magnus Nataas Bergen turnforeNOR 00:15.43 +0:36
6.65197Tadashi Ebisawa Irumashi OrientJPN 00:15.49 +0:42
7.65323John Tripax OK Roskilde DNK 00:15.51 +0:44
8.65339Kurt Buchwalder ULU'S REISEWELTSUI 00:15.55 +0:48
9.65379John Britton Manchester GBR 00:15.56 +0:49
10.65209Pertti Nieminen Rajamäen RykmenFIN 00:15.58 +0:51
11.65044Rein Hanstein OK Okas EST 00:16.00 +0:53
12.65175Ensio Lakanen Vaajakosken TerFIN 00:16.07 +1:00
13.65335Erkki Kallio Loimaan Jankko FIN 00:16.12 +1:05
14.65305Jaromir Burianek Hana OrienteeriCZE 00:16.13 +1:06
15.65348Hanspeter Oswald OLK Piz Hasi SUI 00:16.14 +1:07
16.65199Kalle Nelk Tammed EST 00:16.17 +1:10
17.65187Petr Karmazķn Slavia Liberec CZE 00:16.24 +1:17
18.65354Klaus Olsen Tisvilde Hegn ODNK 00:16.26 +1:19
18.65268Olavi Hautala Rasti-Jussit FIN 00:16.26 +1:19
20.65301Zdenek Koc Hana OrienteeriCZE 00:16.27 +1:20
20.65029Andre Hallouard ASOP Erstein FRA 00:16.27 +1:20
20.65315Raymond Finlay Fermo GBR 00:16.27 +1:20
23.65355Jean Paul Bailleul BROS FRA 00:16.33 +1:26
24.65085Kjell Sandström Boden BK OS SWE 00:16.35 +1:28
25.65155Raimo Pusa Virtain UrheiliFIN 00:16.41 +1:34
26.65263Markku Törmä Kannuksen Ura FIN 00:16.45 +1:38
27.65234Åke Wansölin Söders SOL, StoSWE 00:16.52 +1:45
28.65038Ian Cooper South YorkshireGBR 00:16.56 +1:49
29.65217Rein Unt TON EST 00:16.59 +1:52
30.65368Jorn Bue Olsen Asker skiklubb NOR 00:17.01 +1:54
31.65042Tapio Peippo SK Vuoksi FIN 00:17.03 +1:56
32.65276Inge Löwegren Katrineholms OKSWE 00:17.12 +2:05
32.65149Mircea Ticleanu CS MetropolitanROU 00:17.12 +2:05
34.65238Ingemar Larsson Tullinge SK SWE 00:17.14 +2:07
35.65003Leif Sandgren Frosta OK SWE 00:17.19 +2:12
36.65047John Franklin SYO GBR 00:17.21 +2:14
37.65220Simo Kangasaho HiidenkiertäjätFIN 00:17.27 +2:20
38.65385Juhani Virtanen Lounais-Hämeen FIN 00:17.42 +2:35
39.65105Bjorn Berger Byaasen IL NOR 00:17.46 +2:39
40.65361Ragnar Niemi Berg Stokke IL NOR 00:17.56 +2:49
41.65286Leo Johansson Vandrarringen-VSWE 00:18.14 +3:07
42.65120Koit Paasma Lehola EST 00:18.15 +3:08
43.65325Staffan Westbom Ockelbo OK SWE 00:18.17 +3:10
44.65329Keith Macdermott Eborienteers GBR 00:18.27 +3:20
45.65261Juhani Tarvainen PiTa Helsinki FIN 00:18.31 +3:24
46.65218Kari Venho Maarian Mahti FIN 00:18.42 +3:35
47.65002Seppo Väli-Klemela --- 00:18.45 +3:38
48.65114Finn-Morten Aarstad Stavanger OK NOR 00:18.48 +3:41
49.65140Stanislav Lesnikov Azimut-SPb RUS 00:19.02 +3:55
50.65052Paul Skjaker Hadeland O-lag NOR 00:19.14 +4:07
51.65250Heikki Lassila Pitäjänmäen TarFIN 00:19.23 +4:16
52.65117Knut Wikstrom Ringsaker OK NOR 00:19.40 +4:33
53.65156Harri Mäkelä Suunta-Sepot FIN 00:19.44 +4:37
54.65173Charlie Deweese San Francisco BUSA 00:19.52 +4:45
55.65299Elling Aakre Andebu IL NOR 00:20.04 +4:57
56.65157Pentti Hiirijoki Suunta-Sepot FIN 00:20.08 +5:01
57.65106Jon Arne Klemetsaune Trollelg NOR 00:20.16 +5:09
58.65233Max Amsler OLG Welsikon SUI 00:20.20 +5:13
59.65296Pentti Tamminen Perttelin PeikoFIN 00:20.47 +5:40
60.65123Erik Lund Trollelg NOR 00:20.59 +5:52
61.65226Douglas Henderson Roxburgh ReiverGBR 00:21.05 +5:58
62.65375Bill Jones Red Roos AUS 00:21.19 +6:12
63.65164Touko Tuomola Rasti 88 FIN 00:21.23 +6:16
64.65266Matti Väänänen Nilsian NujakkaFIN 00:21.34 +6:27
65.65107Martin Nauf Hedrum o-lag NOR 00:22.21 +7:14
66.65148Niels Landsperg Tisvilde Hegn ODNK 00:22.32 +7:25
67.65256Pauli Nieminen VRU-Hyvinkää FIN 00:22.56 +7:49
68.65372Sveinung Rekaa Notodden o-lag NOR 00:23.11 +8:04
69.65244Rolf Eklund Helsingin SuunnFIN 00:23.14 +8:07
70.65036Per-Erik Wåhlberg OK Linne SWE 00:23.19 +8:12
71.65370Tor Gjermstad Wing OK NOR 00:23.22 +8:15
72.65137Renzo Bernabe Orienteering PeITA 00:23.40 +8:33
73.65380Karl Arne Melbye Verdal OK NOR 00:23.55 +8:48
74.65037Lennart Barkestam IK HakarpspojkaSWE 00:24.49 +9:42
75.65067Jörgen Fransson Emmaboda Verda SWE 00:25.51 +10:44
76.65284Lars-Gunnar Bengtsson Stigmännen-KarlSWE 00:26.12 +11:05
77.65304Jaroslav Jirasek Hana OrienteeriCZE 00:27.20 +12:13
65295Raimo Jalonen MS Parma FIN MP
65343Kauko Keränen Urjalan UrheiliFIN MP
65324Tor Sorevik Tif Viking NOR DNS

M65-C
2110m 14KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.65172Dennis Wildfogel San Franciso BaUSA 00:13.13 00:13.13
2.65125Stein Nordvi Elverum OK NOR 00:13.15 +0:02
3.65283Kenth Sundgren Skåneslättens OSWE 00:13.19 +0:06
4.65311Hannu Siuko Suunta-Sepot FIN 00:13.34 +0:21
5.65310Ian Fletcher Orienteering WeAUS 00:14.02 +0:49
6.65359Poul Bobach Aalborg OK DNK 00:14.04 +0:51
7.65279Kjell Eriksson OK Djerf SWE 00:14.06 +0:53
8.65386Karsten Richardt KOGE OK DNK 00:14.11 +0:58
9.65224Lembit Nöps OK ILVES EST 00:14.25 +1:12
10.65053Andrzej Wysocki MUKS Gliwice POL 00:14.30 +1:17
11.65080Jimmy Hoen Ballerup OrientDNK 00:14.32 +1:19
12.65229Tapani Huhta Kangasala SK FIN 00:14.45 +1:32
13.65112Ole Johansson Porsgrunn o-lagNOR 00:14.48 +1:35
14.65203Heinz Friedrich Pape OL Team Lippe DEU 00:14.51 +1:38
15.65336Albert Frei OLG Dachsen SUI 00:14.53 +1:40
16.65302Pavel Stehno Hana OrienteeriCZE 00:14.55 +1:42
16.65338Veikko Pellinen Joutsenon KulleFIN 00:14.55 +1:42
18.65108Edgar Melvin Furuholt Trollelg o-lag NOR 00:15.06 +1:53
18.65320Tomoyuki Wakaume Team Chako JPN 00:15.06 +1:53
20.65147Jiri Provaznik OOB TJ Turnov CZE 00:15.09 +1:56
21.65317Heiri Greminger ULU'S REISEWELTSUI 00:15.20 +2:07
22.65186Miroslav Horacek Slavia Liberec CZE 00:15.25 +2:12
23.65165Tiit Ploompuu Jõhvikas EST 00:15.28 +2:15
24.65098Kari Löyttyjärvi Rasti-Jyry FIN 00:15.29 +2:16
25.65118Yoshiaki Sakai CHOFU WR JPN 00:15.32 +2:19
26.65076Raimo Kaukiainen HU-46 FIN 00:15.36 +2:23
27.65378Chris Rostron Manchester GBR 00:15.41 +2:28
27.65290Sven-Olof Larsson Växjö AIS SWE 00:15.41 +2:28
29.65397Osamu Miyabayashi Matsusaka OLC JPN 00:15.43 +2:30
30.65138Tauno Saari Suunta-Sepot FIN 00:15.44 +2:31
31.65119Pavel Krķz SKP zdar nad SaCZE 00:15.55 +2:42
32.65130Mati Kallemets OK Okas EST 00:16.02 +2:49
33.65207Paul Aug Orvand EST 00:16.05 +2:52
34.65291Tom Brantheim Östersunds OK SWE 00:16.21 +3:08
34.65115Svein Endre Hove Byaasen IL NOR 00:16.21 +3:08
36.65332Walter Siegenthaler Carolina OrientUSA 00:16.22 +3:09
37.65049Hans Peter Staedelin OLV Langenthal SUI 00:16.23 +3:10
37.65272Stig Johansson Helsingborgs SOSWE 00:16.23 +3:10
39.65198Kalev Kukk TAOK EST 00:16.24 +3:11
40.65292Gunnar Hedberg Östersunds OK SWE 00:16.34 +3:21
41.65318Magnus Haraldsson Gustavsbergs OKSWE 00:16.36 +3:23
42.65319Svend Mortensen Tisvilde Hegn ODNK 00:16.37 +3:24
43.65040Sol Michel OPA Montigny FRA 00:16.40 +3:27
44.65109Jan Olav Ormberg Fana IL NOR 00:16.49 +3:36
45.65073Kazys Janusauskas OK Dainava LTU 00:17.06 +3:53
46.65239Nils Olav Vennevik Freidig NOR 00:17.13 +4:00
47.65193Danis Kadyrov Electrougli MosRUS 00:17.29 +4:16
48.65162Harri Kuosa Loimaan Jankko FIN 00:17.42 +4:29
49.65126Roar Flydal BUL Tromso NOR 00:17.43 +4:30
50.65088Ivan Kazatsev Velikiy NovgoroRUS 00:17.48 +4:35
51.65312Toshio Ueda Tokyo OLC JPN 00:18.06 +4:53
52.65398Risto Partanen Hyvinkään RastiFIN 00:18.19 +5:06
53.65246Vesa Herttuainen Raja-Karjalan SFIN 00:18.29 +5:16
54.65225Anders Kumlin IK Ymer SWE 00:18.38 +5:25
55.65214Pertti Salmenoja Hirvensalon HeiFIN 00:18.39 +5:26
56.65093Pekka Inki Turun MetsänkävFIN 00:18.51 +5:38
57.65326Bernt Löfkvist Bjursås OK SWE 00:19.03 +5:50
58.65364Kari Lietzen RastiPiikkiö FIN 00:19.22 +6:09
59.65113Lennart Tagtstrom Domnarvets GoIFSWE 00:19.24 +6:11
60.65306Antonin Peska Hana OrienteeriCZE 00:20.00 +6:47
61.65057Vladimir Boulbenov Traktor OK BLR 00:20.24 +7:11
62.65255Aarne Mörsky Lahden Työväen FIN 00:20.26 +7:13
63.65054Russell Candy Orienteering WAAUS 00:20.31 +7:18
64.65327Seppo Terävä XYZ FIN 00:20.47 +7:34
65.65384Tommy Wåhlin OK Enen SWE 00:20.51 +7:38
66.65262Jukka Tiitto Kuopion SuunnisFIN 00:20.54 +7:41
67.65183Sergey Markelov Azimut-SPb RUS 00:21.34 +8:21
68.65231Antti Ojala Turengin SarastFIN 00:21.42 +8:29
69.65094Arne Kolk Jõhvikas EST 00:22.15 +9:02
70.65258Matti Roivas Urjalan UrheiliFIN 00:23.20 +10:07
71.65087Yurii Vekshin Velikiy NovgoroRUS 00:24.05 +10:52
72.65342Jorma Ryynänen Pihkaniskat FIN 00:24.35 +11:22
73.65352Mauri Tolvanen Leppävaaran SisFIN 00:25.36 +12:23
74.65025Viktor Kovalchuk Standart BLR 00:26.34 +13:21
75.65169Tormod Prestrud Rudsbygd IL NOR 00:30.57 +17:44
76.65362Tadeusz Patejko KS Spojnia WarsPOL 00:32.32 +19:19
77.65249Eero Kattilakoski Kaustisen PohjaFIN 00:32.40 +19:27
65033Vitalii Serdiuk Ukraine UKR MP
65227Veijo Kurvinen HiidenkiertäjätFIN MP
65210Kalju Toomas Joka EST DNS

M65-D
1990m 13KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.65081Gabor Molnar HSE-Hungary HUN 00:14.20 00:14.20
2.65200Aleksei Bazanov azimut RUS 00:15.00 +0:40
3.65167Unto Tanttu Keravan UrheiljFIN 00:15.03 +0:43
4.65273Bengt Ståhl Hjärnarps OL SWE 00:16.00 +1:40
5.65253Juhani Matilainen Nilsian NujakkaFIN 00:16.05 +1:45
6.65074Ricardas Izokaitis OK Dainava LTU 00:16.11 +1:51
7.65055Mati Pilt OK West EST 00:16.22 +2:02
8.65399Karl-Erik Andersson IFK Mora OK SWE 00:16.25 +2:05
9.65100Clas-Göran Lund Bodens BK SWE 00:16.29 +2:09
10.65111Kay Jorgensen Porsgrunn o-lagNOR 00:16.34 +2:14
11.65387Enn Kuusik Rakvere OK EST 00:16.41 +2:21
12.65077Hannes Zaugg ULU'S REISEWELTSUI 00:16.43 +2:23
13.65322Nick Gmür ULU'S REISEWELTSUI 00:16.50 +2:30
14.65168Konrad Janowski KS Spojnia WarsPOL 00:17.03 +2:43
15.65039Martti Santajoki Rajamaen RykmenFIN 00:17.05 +2:45
16.65185Michel Poulain FRSO-Belgium BEL 00:17.18 +2:58
17.65247Reino Hotti Helsingin SuunnFIN 00:17.30 +3:10
18.65151Toomas Naelapää Harju KEK RSK EST 00:17.33 +3:13
18.65166Jorma Helin Rasti-Jyry FIN 00:17.33 +3:13
20.65264Pentti Vaittinen Helsingin SuunnFIN 00:17.37 +3:17
21.65241Sverre Kristoffersen Verdal orineterNOR 00:17.50 +3:30
22.65194Pentti Hirvonen turun metsänkävFIN 00:18.00 +3:40
22.65051Raimo Nordqvist Espoon Akilles FIN 00:18.00 +3:40
24.65298Helge Schei Forde IL NOR 00:18.02 +3:42
25.65353Vladimir Efremov Rus Veteran RUS 00:18.05 +3:45
26.65351Erkki Pokela Luumäen Rasti FIN 00:18.24 +4:04
27.65134Reijo Puurunen Oulun Tarmo (OuFIN 00:18.56 +4:36
28.65316Anders Bjorkaas Askvoll og HolmNOR 00:19.02 +4:42
29.65170George Minarik San Francisco BUSA 00:19.22 +5:02
30.65065Josef Rychtecky South Bohemian CZE 00:19.30 +5:10
31.65034Stephen Searle Norfolk OrienteGBR 00:19.41 +5:21
32.65043Risto Heiskanen Espoon Suunta FIN 00:19.42 +5:22
33.65058Mati Randoja Jõhvikas EST 00:19.45 +5:25
34.65084Kalev Raadla Jõhvikas EST 00:19.51 +5:31
35.65344Mauri Finnilä Vetelin UrheiliFIN 00:19.53 +5:33
36.65023Bjorn Ceeberg Hedrum o-lag NOR 00:20.00 +5:40
37.65096Kari Hovi Rasti Jyry FIN 00:20.14 +5:54
37.65293Juhan Tamm EST 00:20.14 +5:54
39.65196Ole Husen Farum OK DNK 00:20.19 +5:59
40.65334Tõnis Härm Tempo EST 00:20.30 +6:10
41.65101Gheorghe Balmus Dinamo OLD MDA 00:20.34 +6:14
42.65259Jouni Saarinen Salon Viesti FIN 00:20.53 +6:33
43.65393Timo Koskinen Valkeakosken HaFIN 00:20.56 +6:36
43.65079Tommy Olausson SOK Aneby SWE 00:20.56 +6:36
45.65340Douglas Edwards MDOC GBR 00:20.59 +6:39
46.65026Henadzi Niakhai Standart BLR 00:21.00 +6:40
47.65122Gunnar Råberg OK Tyr SWE 00:21.01 +6:41
48.65297Heldur Väljamäe Orvand EST 00:21.19 +6:59
49.65347Philipp Huguenin OLC Kakowa SUI 00:21.20 +7:00
50.65248Hannu Huikkola Kangasala SK FIN 00:21.32 +7:12
51.65028Shemuel Asher ISR OC Galilee ISR 00:21.54 +7:34
52.65129Henadzi Arekhau BNTU Minsk BLR 00:22.09 +7:49
53.65303Ales Prochazka Hana OrienteeriCZE 00:22.41 +8:21
54.65189Fedir Tatarinov Ukraine UKR 00:23.19 +8:59
55.65374Oldrich Pilc Hana OrienteeriCZE 00:24.13 +9:53
56.65235Christer Nyman IK Falken FIN 00:25.38 +11:18
57.65222Selwyn Palmer Auckland OC NZL 00:25.39 +11:19
58.65274Karl-Göran Carlsson Hylte OK SWE 00:25.53 +11:33
59.65144Victor Titov Novgorod Acron RUS 00:26.10 +11:50
60.65281Robert Puusta OK Älvsjö-Örby SWE 00:26.34 +12:14
61.65287Anders Millinger Västerås SOK SWE 00:26.52 +12:32
62.65104Yngve Alfven IK Wilske SWE 00:27.06 +12:46
63.65099Pjotr Aksjonov JIHVIKAS EST 00:28.37 +14:17
64.65392Roberto Dias Torres COPA BRA 00:29.44 +15:24
65.65121Kjell Ryberg IFK Göteborg SWE 00:30.22 +16:02
66.65269Åke Persson Hj'ärnarps OL SWE 00:30.32 +16:12
67.65219Timo Turpeinen VaajTe FIN 00:31.01 +16:41
68.65358Vasiliy Solov'Yev NEVA RUS 00:31.29 +17:09
69.65072Saulius Kavaliauskas OK Dainava LTU 00:32.02 +17:42
70.65257Aimo Partanen Nilsian NujakkaFIN 00:32.51 +18:31
71.65174Kalle Koivisto Tampereen PyrinFIN 00:34.28 +20:08
72.65277Jarl-Erik Palm Kjula IF SWE 00:39.22 +25:02
65075Kari Tamminen Hollolan UrheilFIN MP
65208John Birger Skansen Rudsbygd il NOR MP
65265Ossi Vuorinen Hämeenlinnan TaFIN MP
65363Jaan Miljan OK Kape EST DNS

M65-E
1840m 12KP Climb 15m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-65371Hans Chr. Strib Ballerup OK DNK 00:13.04 00:13.04
-65153Kimmo Rauhamäki Jämsän Retki-VeFIN 00:13.11 +0:07
-65091Tadeusz Wolejszo WAT POL 00:13.19 +0:15
-65192Alistair Stewart Auckland OC NZL 00:13.33 +0:29
-65275Sten Blomström IK Stern SWE 00:14.14 +1:10
-65159Knut Mikal Malmo Ringsaker OK NOR 00:15.37 +2:33
-65136Anatolii Zelensky VALERI TEAM UKR 00:16.02 +2:58
-65396Kanji Shikano Gifu OLC JPN 00:17.01 +3:57
-65069Lars Eklund Forsa OK SWE 00:18.16 +5:12
-65190Jukka Sipilä Hollolan UrheilFIN 00:18.32 +5:28
-65245Kari Heinonen Kuopion SuunnisFIN 00:18.40 +5:36
-65294Martti Alilonttinen MS Parma FIN 00:19.26 +6:22
-65150Paul Martin Berg Rudsbygd IL NOR 00:22.35 +9:31
1.65132Kenneth Lindblom Växjö OK SWE 00:24.23 +11:19
-65369Ivar Reinaas Frol IL NOR 00:24.23 +11:19
-65289Bernt Åström Västerås SOK SWE 00:25.13 +12:09
-65177Aleksandr Savinkov Lytkarino RUS 00:25.51 +12:47
-65230Hannu Kokkonen Rasti-Pielinen FIN 00:28.08 +15:04
2.65391Philip Hawkes-Teeter EMPO USA 00:36.25 +23:21
65252Tapio Leino Helsingin SuunnFIN MP
65254Erkki Mattila Maarian Mahti FIN MP
65161Pentti Närhi Raja-Karjalan SFIN MP
65095Matts Engvall Bodens BK OS SWE DNS
65124Finn Ole Jorgensen IK Grane NOR DNS
65212Janis Biezais Azimuts OK LVA DNS
65221Pekka Lindberg Leppävaaran SisFIN DNS
65300Tuomo Juntunen Tampereen PyrinFIN DNS
65314Eldar Borsum Bakkelagets SpoNOR DNS
65330Mike Smithard Deeside OC GBR DNS
65349Markku Nurminen Suosmeren SalpaFIN DNS
65360Olteanu Emil ACS Sanatatea PROU DNS
65365Seppo Aarnio RastiPiikkiö FIN DNS
65366Lass Kataja suomusjärven siFIN DNS
65367Anatol Bukavets SK Tri-o BLR DNS
65024Jan Asberg Haverodals SK SWE DNS
65242Harald Bakke Gjovard OL NOR DNS
65035Vladimir Vari NA EST DNS
65145Väino Aul Jõhvikas EST DNS

M70-A
2080m 13KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.70320Olli Lehtinen Turun SuunnistaFIN 00:10.40 00:10.40
2.70355Risto Orpana SOC Asikkala FIN 00:11.20 +0:40
3.70184Timo Peltola MS Parma FIN 00:11.37 +0:57
4.70033Sten Eriksson Strangnas MalmbSWE 00:12.10 +1:30
5.70103Jon Farden Kolbotn og SkimNOR 00:12.17 +1:37
6.70114David May SLOW GBR 00:12.18 +1:38
7.70071Stefan G Larsson OK NJUDUNG SWE 00:12.30 +1:50
8.70311Gunnar Ericsson Gävle OK SWE 00:12.48 +2:08
9.70065Mauno Hanhela Haukiputaan HeiFIN 00:13.00 +2:20
10.70197Timo Rapakko Suomusjärven SiFIN 00:13.10 +2:30
11.70351Christer Sandh OK Roxen SWE 00:13.16 +2:36
11.70297Sven-Olof Pettersson Mullsjö SOK SWE 00:13.16 +2:36
13.70254Sören Andersson IK Dran SWE 00:13.24 +2:44
14.70342Leif Carlsson Skarpnacks OL SWE 00:13.25 +2:45
15.70347Erkki Kivistö Pihkaniskat FIN 00:13.32 +2:52
16.70031Heikki Kyyronen Kouvolan SuunniFIN 00:13.35 +2:55
17.70215Ole Kristian Steinbekken Odal OL NOR 00:13.36 +2:56
18.70224Risto Sirola Keravan UrheiliFIN 00:13.41 +3:01
19.70036Dave Coustick Forth Valley OrGBR 00:13.48 +3:08
20.70352Ingar Håkonsen Kongsberg O-LagNOR 00:13.49 +3:09
21.70255Lennart Almström IK Stern SWE 00:13.50 +3:10
22.70038Hansjoerg Suter CA Rose SUI 00:13.56 +3:16
23.70304Walter Keller ULU'S REISEWELTSUI 00:13.57 +3:17
24.70157Aleksandr Kozmov EVEREST-RUSSIA,RUS 00:13.58 +3:18
25.70098Geir Troan Kolbotn og SkimNOR 00:14.04 +3:24
26.70227Roar Stenseth Byasen IL NOR 00:14.09 +3:29
26.70173Derek Gale Derwent Valley GBR 00:14.09 +3:29
28.70185Terry Bluett Bennelong NorthAUS 00:14.16 +3:36
29.70133Tom Edelsten CHIG GBR 00:14.27 +3:47
30.70134Heinz Fahrer OLG Bern SUI 00:14.28 +3:48
30.70025Helge Revhaug Ringerike o-lagNOR 00:14.28 +3:48
32.70326Dick Ogilvie Park OrienteersAUS 00:14.30 +3:50
33.70056Mogens Hansen OK Skaermen DNK 00:14.32 +3:52
33.70153Paal Ole Skyberg Nidarost OK NOR 00:14.32 +3:52
35.70222Roland Offrell Frosta OK SWE 00:14.33 +3:53
36.70115Gino Vivian Orienteering PeITA 00:14.51 +4:11
37.70129Kennet Ivehag Främmestad IK SWE 00:14.53 +4:13
38.70042Rafael Gordon OK Võru EST 00:15.00 +4:20
39.70209Raimo Karvonen Suomusjärven SiFIN 00:15.07 +4:27
40.70308Tuomo Peltola MS Parma FIN 00:15.09 +4:29
41.70276Per-Arne Johansson Vänersborgs SK SWE 00:15.11 +4:31
42.70162Ülo Vainura Saue Tammed EST 00:15.14 +4:34
42.70183Jorma Paldanius Turun SuunnistaFIN 00:15.14 +4:34
44.70331Magnus Säveros Nilivaara IS SWE 00:15.32 +4:52
45.70293Per Bjorkhaug T & IF Viking NOR 00:15.39 +4:59
46.70164Paavo Inkinen Rasti-Jyry FIN 00:15.45 +5:05
47.70135Rudolf Kellenberger OLG St.Gallen/ASUI 00:15.48 +5:08
48.70271Göran Se Andersson Stigmännen-KarlSWE 00:15.54 +5:14
49.70319Ruedi Broggia OLG Welsikon SUI 00:16.17 +5:37
50.70211Ian Pyrah ESOC Scotland GBR 00:16.20 +5:40
51.70047Kalle Johansson OK SkogshjortarSWE 00:16.24 +5:44
52.70060Håkan Rystedt Stora Tuna OK SWE 00:16.27 +5:47
53.70109Per Bjorgum Byaasen IL NOR 00:16.35 +5:55
54.70218Stig Oveland Valbo AIF SWE 00:16.44 +6:04
55.70043Jorma Kemppi Navi senior FIN 00:16.47 +6:07
56.70101John Thomas Petersen Nittedal orientNOR 00:16.55 +6:15
57.70143Erkki Laine Angelniemen AnkFIN 00:17.05 +6:25
57.70245Inge Persson FK Boken SWE 00:17.05 +6:25
59.70344Darryl Erbacher Parawanga OrienAUS 00:17.15 +6:35
60.70201Risto Wessman HiidenkiertäjätFIN 00:17.18 +6:38
61.70338Mats Törngren OK Linne SWE 00:17.23 +6:43
62.70305Kjell Gorm Rokke Tyrving NOR 00:17.41 +7:01
63.70334Edvin Helle Askvoll og HolmNOR 00:18.24 +7:44
63.70023Thorolf Trolsrud Botne SK NOR 00:18.24 +7:44
65.70205Kauko Turunen Lahden SuunnistFIN 00:19.25 +8:45
66.70080Brian Ellis Vancouver OrienCAN 00:19.28 +8:48
67.70095Leif Roald Rohjell Byaasen NOR 00:21.26 +10:46
68.70040Peteris Novikovs Kapa OK LVA 00:22.46 +12:06
69.70267Lennart Sturesson Västerviks OK SWE 00:23.00 +12:20
70.70110Trond Feiring Hamar OK NOR 00:23.59 +13:19
70179Heikki Rusko Vaajakosken TerFIN MP
70261Tommy Olsson Karlskrona SOK SWE MP
70296Börje Råberg OK Tyr SWE MP
70272Lennart Hermansson Stångenäs AIS SWE MP
70131Mihkel Mälter Harju KEK RSK EST MP
70264Björn Linnersjö OK Orion SWE MP
70274Lars-Göran Axmalm Sävedalens AIK SWE MP
70236Simo Luoma Pihkaniskat FIN MP
70155Olavi Junttila Helsingin SuunnFIN MP
70127Lars Granefelt OK Tyr SWE DNS

M70-B
1900m 13KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.70160Peep Koppel Naage EST 00:11.51 00:11.51
2.70030Ross Barr Garingal OrientAUS 00:12.13 +0:22
3.70323Dieter Conrad SV WissenschaftDEU 00:12.49 +0:58
4.70200Sven-Olof Backman IK Falken FIN 00:13.20 +1:29
5.70228Jan Petter Laugen Imås IL NOR 00:13.25 +1:34
6.70165Unto Kanerva Rasti-Jyry FIN 00:13.27 +1:36
7.70100Oscar Henrik Hvoslef IK Stern NOR 00:13.30 +1:39
8.70128Ilmar Mõistlik ok Orion EST 00:13.49 +1:58
9.70216Hasse Bergstrom IL tyrving NOR 00:14.02 +2:11
10.70150Dagfinn Hole Bergens TF NOR 00:14.04 +2:13
11.70063Håkan Mossberg OK Järnbärarna SWE 00:14.05 +2:14
12.70194Pentti Tammisaari Hirvensalon HeiFIN 00:14.06 +2:15
13.70104Juris Zilko OK ALNIS LVA 00:14.18 +2:27
14.70290Oystein Asmul Trollelg OL NOR 00:14.41 +2:50
15.70284Juhani Jokinen Maarian Mahti FIN 00:14.51 +3:00
16.70250Roy Ovesson Helsingborgs SOSWE 00:14.53 +3:02
17.70207Risto Anjala Lahden SuunnistFIN 00:14.54 +3:03
18.70307Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben SWE 00:14.58 +3:07
19.70246Stellan Ahnström Forserums SOK SWE 00:15.31 +3:40
20.70315Walter Zürcher ULU'S REISEWELTSUI 00:15.47 +3:56
21.70062Roland Sandahl Annebergs GIF SWE 00:15.48 +3:57
22.70230Severi Halkosaari Nivalan SuunnisFIN 00:15.49 +3:58
23.70088Svein Kaare Glendrage Stavanger o-kluNOR 00:15.52 +4:01
24.70283Rauno Hedenstrom Maarian Mahti FIN 00:15.53 +4:02
24.70112Tore Kiste Nidarost OK NOR 00:15.53 +4:02
26.70306Roar Bjordal Oppsal orienterNOR 00:15.57 +4:06
27.70075Kalle Virtanen Rasti-Lukko FIN 00:16.00 +4:09
28.70174Zdenko Prochazka Kotlarka Praha CZE 00:16.03 +4:12
29.70121Ingvar Svensson Bjursås OK SWE 00:16.06 +4:15
30.70232Martti Kemppi MS Parma FIN 00:16.14 +4:23
30.70294Leidulv Vinje Nidarost OK NOR 00:16.14 +4:23
32.70350Arvo Jonkka RastiKarhut FIN 00:16.17 +4:26
33.70092Odd Fjordheim BUL Tromso NOR 00:16.18 +4:27
34.70107Knut Skjesol Wing OK NOR 00:16.25 +4:34
35.70032Antti Rantasaari Piikkion KehityFIN 00:16.26 +4:35
36.70159Staffan Elmhagen Söders SOL - TySWE 00:16.39 +4:48
37.70069Takao Ohba Sans Souci JPN 00:16.42 +4:51
38.70212Nikolai Kazarinov Rus-Veteran RUS 00:16.48 +4:57
39.70064Ron Junghans Garingal OrientAUS 00:16.49 +4:58
40.70081Paavo Rönkkö Espoon Suunta FIN 00:16.52 +5:01
41.70181Klas Langels Skarpnäcks OL SWE 00:16.59 +5:08
42.70149Torleif Stephansen Nidarost OK NOR 00:17.08 +5:17
42.70026Hans Stordal TOnsberg OL NOR 00:17.08 +5:17
44.70085Bror Fureskog Alfta ösa ok SWE 00:17.18 +5:27
45.70048Ole Christiansen Farum OK DNK 00:17.22 +5:31
46.70119Pertti Pj Mattila Helsingin SuunnFIN 00:17.30 +5:39
47.70199Pekka Elomaa Espoon Suunta FIN 00:17.53 +6:02
48.70253Anders Claesson IFK Mora OK SWE 00:17.54 +6:03
49.70178Evgenij Rebrov Moscow RUS 00:18.01 +6:10
50.70156Martti Kuivala Helsingin SuunnFIN 00:18.07 +6:16
51.70233Matti Kyöstilä Raja-Karjalan SFIN 00:18.11 +6:20
52.70259Anders Hurtig Kvarnsvedens GoSWE 00:18.13 +6:22
53.70241Vesa Haarala Liperin Taimi SFIN 00:18.45 +6:54
54.70024Jakob Kloverod Porsgrunn o-lagNOR 00:18.59 +7:08
55.70068Hermann Mumprecht ULU'S REISEWELTSUI 00:19.04 +7:13
56.70336Oyvind Egeskog Stavanger OK NOR 00:19.21 +7:30
57.70278Per-Åke Carlenstam Väsby OK SWE 00:19.36 +7:45
58.70176Heinrich Eicher FRSO-Belgium BEL 00:19.42 +7:51
59.70079Kjell Mörtberg Bodens BK OS SWE 00:20.05 +8:14
60.70206Matti Railo Lahden SuunnistFIN 00:20.34 +8:43
61.70053Mauri Saarinen Riihimäen SuunnFIN 00:20.53 +9:02
62.70158Iurii Ivanovskii EVEREST-RUSSIA,RUS 00:20.54 +9:03
63.70111Magne Raadal Fana IL NOR 00:21.05 +9:14
64.70198Vilis Dubrovskis Seniors LVA 00:21.12 +9:21
65.70076Hans Karlsson Bjursås OK SWE 00:21.13 +9:22
66.70193Roland Nilsson SOK Viljan OskaSWE 00:21.16 +9:25
67.70166Raymond Wren Border Liners OGBR 00:21.22 +9:31
68.70286Keijo Koivula Hyvinkaan RastiFIN 00:21.23 +9:32
69.70072Juhani Kytöjoki Rasti-Jyry FIN 00:21.50 +9:59
70.70188Åke Karlsson SOK Träff SWE 00:21.59 +10:08
71.70239Jorma Pöyhiä Raja-Karjalan SFIN 00:22.19 +10:28
72.70301Werner George Klawun KendSachsen-MarathoDEU 00:26.27 +14:36
73.70082Sven-Arne Nilsson OK Klemmingen SWE 00:26.55 +15:04
74.70097Hans Asbjorn Tingvold Raufoss I.L oriNOR 00:28.21 +16:30
74.70022Magnar Ovreås Botne SK NOR 00:28.21 +16:30
70067Heinz Keller ULU'S REISEWELTSUI MP
70341Tore Stubbe Nord Osterdal ONOR MP
70345Reijo Orrensalo Turun Visat FIN MP
70090Carl Ove Berg Skeidi NOR MP
70145Eero Lampi Päijät-Rasti FIN DNS

M70-C
1680m 12KP Climb 5m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.70321Kalevi Moisio Turun SuunnistaFIN 00:11.48 00:11.48
2.70189Pertti S. Hartikainen Riihimäen SuunnFIN 00:11.53 +0:05
3.70312Kenneth Brownlie Orienteering WeAUS 00:12.23 +0:35
4.70035John Pearce DEVON GBR 00:12.46 +0:58
5.70325Bernt Engström Pargas IF FIN 00:12.52 +1:04
6.70167Osmo Peitsala HS Laru FIN 00:13.14 +1:26
7.70219Göran Nilsson Valbo AIF SWE 00:13.30 +1:42
8.70332Eero Laine Rasti-Vihti FIN 00:13.35 +1:47
9.70141Oiva Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 00:13.39 +1:51
9.70231Stig Heerman Rasti-Lukko FIN 00:13.39 +1:51
11.70208Seppo Sorri Pihtiputaan TuiFIN 00:13.40 +1:52
12.70168Kaj Andresen Tampereen PyrinFIN 00:13.53 +2:05
13.70281Kenneth Löfqvist Västerås SOK SWE 00:13.58 +2:10
14.70234Erkki Latvasto Helsingin SuunnFIN 00:14.00 +2:12
15.70213Vladimir Kolesnikov Rus-Veteran RUS 00:14.02 +2:14
16.70258Bengt-Åke Svensson IK Ymer Borås SWE 00:14.04 +2:16
17.70252Preben Lupnaav Herlufsholm OK DNK 00:14.05 +2:17
18.70339Björn Öqvist Fredrikshofs IFSWE 00:14.08 +2:20
19.70105Jaakko Teppo Aron Haka FIN 00:14.12 +2:24
20.70358Eduard Baumann SKOG Freibourg SUI 00:14.20 +2:32
21.70054Veikko Jantunen Kangasala Sk FIN 00:14.26 +2:38
22.70316Markku Virtanen Espoon Akilles FIN 00:14.32 +2:44
23.70225Christer Gronblad Harlovs IF SWE 00:14.35 +2:47
24.70027Odd Egil Frogner TOnsberg OL NOR 00:14.42 +2:54
25.70099Per Bjarne Vold Fana IL NOR 00:14.43 +2:55
26.70280Björn Ekholm Västerås SOK SWE 00:14.57 +3:09
27.70279Rolf Bjärud VästerbergslageSWE 00:14.58 +3:10
28.70118Matti Mäkinen Mesikämmenet FIN 00:15.01 +3:13
29.70354Valdu Jaanik EST 00:15.03 +3:15
30.70139Seppo Tammela Tikkakosken SuuFIN 00:15.04 +3:16
31.70220Peter Dahlstedt Pan-KristianstaSWE 00:15.14 +3:26
32.70039Henrik Bergman OK Linne SWE 00:15.23 +3:35
33.70238Heikki Pitkänen Jämsän Retki-VeFIN 00:15.24 +3:36
34.70059Karel Benes SKOB Havķrov CZE 00:15.31 +3:43
35.70262Knut Höök OK Klyftamo SWE 00:15.35 +3:47
36.70087Gunnar Andersson ik Vista SWE 00:15.41 +3:53
37.70314Svein-Erik Heggenes Voss IL NOR 00:15.43 +3:55
38.70182Kiyoshi Ito Wanderers JPN 00:15.44 +3:56
39.70256Hans Johansson IK Stern SWE 00:15.56 +4:08
40.70044Elmo Pärna OK Lehola EST 00:16.06 +4:18
41.70161Tiit Koppel Naage EST 00:16.19 +4:31
42.70051Kazakov Vladimir moscow compassRUS 00:16.26 +4:38
43.70132Hans Sahlberg Långhundra SWE 00:16.45 +4:57
44.70291Lars Martin Gjein Stokke IL NOR 00:16.54 +5:06
45.70203Tapio Perttula Kangasala SK FIN 00:16.59 +5:11
46.70191Gunnar Löfkvist Bjursås OK SWE 00:17.33 +5:45
47.70152Odd Musum Trollelg OL NOR 00:18.02 +6:14
47.70287Roar Forbord Marlvik IL NOR 00:18.02 +6:14
49.70086Kenneth Mörk IK Wilske SWE 00:18.22 +6:34
50.70151Sven Erik Forsell Skåneslättens OSWE 00:18.33 +6:45
51.70192Christer Westberg IFK Göteborg SWE 00:18.36 +6:48
52.70266Arne Karlsson OK Tor SWE 00:19.07 +7:19
53.70123Alpo Pelkonen Oulunsalon VasaFIN 00:19.16 +7:28
54.70295Johan Arnt Johansen Nord Osterdal ONOR 00:19.32 +7:44
55.70260Toivo Voudinmäki Mullsjö SOK SWE 00:20.00 +8:12
56.70324Hans Güth ESV Lokomotive DEU 00:20.26 +8:38
56.70237Vesa Paavola Epilän Esa FIN 00:20.26 +8:38
58.70269Lars Sönsteröd SOK 68 SWE 00:20.27 +8:39
59.70298Martin Ilves RSK Jõhvikas EST 00:20.34 +8:46
60.70190Jaan Ollino JOKA EST 00:20.50 +9:02
61.70113Jüri Püssim Saue Tammed EST 00:20.58 +9:10
62.70120Ossi Paukkunen Raja-Karjalan SFIN 00:21.10 +9:22
63.70282Lars-Erik Rask Västerås SOK SWE 00:21.19 +9:31
64.70091Nils Martin Nymo Mellembygd o-laNOR 00:22.01 +10:13
65.70094Odd Aure Drangedal o-lagNOR 00:22.17 +10:29
66.70058Per Nybons Västerås SOK SWE 00:23.16 +11:28
67.70055Reijo Lahtinen Olavin Rasti FIN 00:24.18 +12:30
68.70140Erkki Rantakangas Lappajärven VeiFIN 00:24.57 +13:09
69.70270Stig Nydahl Stigmännen-KarlSWE 00:25.38 +13:50
70.70249Kenneth Rosen Göteborg-MajornSWE 00:28.23 +16:35
71.70318Michael Nikitin EVEREST-RUSSIA,RUS 00:29.00 +17:12
72.70147Lauri Hieta Kankaanpään SuuFIN 00:29.53 +18:05
73.70142Tapani Torpo Kankaanpään SuuFIN 00:34.25 +22:37
70195Heikki Skinnari Maarian Mahti FIN MP
70221Claes Göran Green Malmö OK SWE MP
70328Paavo Hovi RastiPiikkiö FIN MP
70335Sigvald Robberstad Halsnoy o-lag NOR MP
70084Göran Wiig Hallstahammars SWE MP
70106Helge Bjaaland Heming orienterNOR DNS
70313Bengt Mattiasson Södertälje NykvSWE DNS

M70-D
1590m 11KP Climb 5m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-70337Tom Wahlgren Sarpsborg orienNOR 00:09.19 00:09.19
-70302Eric Wainwright Red Roos AUS 00:09.52 +0:33
1.70289Halvor Flatberg Nidarost OK NOR 00:09.55 +0:36
-70171Vladimir Vasilyev Lytkarino RUS 00:10.14 +0:55
-70137Hans Baumgartner OLG Welsikon SUI 00:10.20 +1:01
2.70070Brian Shaw CADOC GBR 00:11.11 +1:52
-70041Ole Svendsen OK Roskilde DNK 00:11.26 +2:07
-70108Bjorn Sandelien Heming orienterNOR 00:11.38 +2:19
3.70078Åke Lewander Skarpnäcks OL SWE 00:11.54 +2:35
4.70229Hannu Haase Ounasvaaran HiiFIN 00:12.03 +2:44
5.70263Åke Nordberg OK Klyftamo SWE 00:12.15 +2:56
6.70163Seppo Kettunen Rasti-Jyry FIN 00:13.04 +3:45
7.70073Knut Lindlov OK Moss NOR 00:13.16 +3:57
8.70242Jussi Kankaanpää Rasti-Jussit FIN 00:13.20 +4:01
9.70226Arild Olav Eggen Fana IL NOR 00:13.29 +4:10
-70333Magnus Landstad Freidig NOR 00:13.36 +4:17
10.70083Ats Virumäe OK Võru EST 00:13.40 +4:21
11.70251Leif Kofoed HelsingOrs SOK DNK 00:13.50 +4:31
12.70309Juhan Bachmann J]hvikas EST 00:13.53 +4:34
-70265Roland Alsen OK Roxen SWE 00:14.17 +4:58
13.70117Atso Mäkinen Mesikämmenet FIN 00:14.37 +5:18
14.70148Keijo Jylhä Jämsän Retki-VeFIN 00:14.42 +5:23
15.70021Kåre Thorbjornsen Larvik OK NOR 00:14.44 +5:25
16.70248Björn Ahlner Göteborg-MajornSWE 00:14.56 +5:37
17.70052Brian Yates Edinburgh SouthGBR 00:15.11 +5:52
18.70066Nobuyoshi Kojima Wanderers JPN 00:15.12 +5:53
19.70303Vinzenz Kneisl ULU'S REISEWELTSUI 00:15.19 +6:00
20.70037Boris Tarasov Azimut RUS 00:15.22 +6:03
-70122Ingvar Halldin OK Tylöskog SWE 00:15.48 +6:29
-70102Olav Solberg Bo o-lag NOR 00:15.51 +6:32
21.70138Rainer Müller USV TU Dresden DEU 00:16.28 +7:09
22.70049Jukka Aunula Rasti Jyry FIN 00:16.45 +7:26
23.70330Antero Sorri Päijät_Rasti FIN 00:16.54 +7:35
24.70247Acke Wåhlander Göteborg MajornSWE 00:17.39 +8:20
-70169Kalevi Korpela Tampereen PyrinFIN 00:17.39 +8:20
25.70124Karl-Valdor Kuusk SK Saue Tammed EST 00:17.48 +8:29
26.70180Ants Tamm TON EST 00:17.57 +8:38
27.70116Anthony Barrable RAFO GBR 00:18.01 +8:42
28.70292Bretislav Koc Hana OrienteeriCZE 00:18.14 +8:55
29.70144Matti Valta Jämsän Retki-VeFIN 00:18.19 +9:00
30.70146Pentti Helminen Jämsän Retki-VeFIN 00:18.27 +9:08
31.70057Svend Erik Jensen OK Skaermen DNK 00:18.51 +9:32
32.70029Arne Lande BO OL NOR 00:19.40 +10:21
33.70244Per Ljungström OK Djerf SWE 00:19.47 +10:28
34.70202Kari Rovio Kangasala SK FIN 00:19.56 +10:37
35.70177Jean-Pierre Van Der CruysFRSO-Belgium BEL 00:20.21 +11:02
-70257Karl-Axel Johansson IK Uven SWE 00:20.57 +11:38
36.70204Raimo Mäki-Laurila Kangasala SK FIN 00:20.58 +11:39
37.70317Matti Ihander Ms Parma FIN 00:21.14 +11:55
38.70187Frank Ingwersen Parawanga OrienAUS 00:21.37 +12:18
-70346Vaabo Annus ORION EST 00:21.49 +12:30
39.70275Hardy Paulsson Umeå OK SWE 00:21.53 +12:34
40.70277John-Erik Bergstrand Värend GN SWE 00:21.54 +12:35
-70130Jaan Loide Harju KEK RSK EST 00:22.23 +13:04
41.70136Niklaus Stähli OL Amriswil SUI 00:23.15 +13:56
42.70268Kjell Månsson Karlskrona SOK SWE 00:23.16 +13:57
-70285Juhani Makinen SalRe FIN 00:23.19 +14:00
43.70093Thore Sundsetvik Trollelg NOR 00:24.18 +14:59
44.70240Taisto Vinni Liperin Taimi SFIN 00:24.22 +15:03
45.70273Ove Peterson Sundsvalls OK SWE 00:24.43 +15:24
45.70046Lars-Olof Karlsson Växjö OK SWE 00:24.43 +15:24
47.70186Reino Kukkohovi Oulunsalon VasaFIN 00:25.02 +15:43
48.70348Lasse Vraale IF Sturla NOR 00:25.07 +15:48
49.70223Vyacheslav Kheldert Yoshkar-Ola RUS 00:25.27 +16:08
50.70353Ole Kristoffer Throndsen Kongsberg O-lagNOR 00:28.48 +19:29
-70045Curt Balck IFK Enskede SWE 00:30.20 +21:01
51.70089Orn Midttun Bergens turnforNOR 00:30.49 +21:30
52.70074Sergey Bortnovskiy Moscow Dinamo RUS 00:31.19 +22:00
53.70034Stelvio Manfrin Orienteering PrITA 00:33.07 +23:48
54.70329Ilkka Vuorinen RastiPiikkiö FIN 00:35.20 +26:01
70028Ronald Bjerva Drangedal o-lagNOR MP
70349Kristian Midthjell Verdal OK NOR MP
70214Van Collie Claude FRSO BEL MP
70170Jurii Baranov Kazan RUS DNS
70050Enn Aedna OK West EST DNS
70196Raimo Nissi Maarian Mahti FIN DNS
70096Arild Frank Olsen Bergens turnforNOR DNS
70125Jorma Hyyryläinen Navi FIN DNS
70299Mark Van Bruggen Trol Belgium BEL DNS

M75-A
1850m 13KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.75069Helmut Conrad USV TU Dresden DEU 00:12.25 00:12.25
2.75062Leif Engen Nidarost OK NOR 00:13.12 +0:47
3.75198Yotaro Ogasawara Tokyo orienteerJPN 00:13.20 +0:55
4.75199Åke Gatelid OK SkogshjortarSWE 00:13.27 +1:02
5.75120Jukka Luukko Lahden SuunnistFIN 00:13.36 +1:11
6.75100Gunnar Osterbo Freidig NOR 00:13.52 +1:27
7.75064Toshio Onoye OLP Hyogo JPN 00:13.54 +1:29
8.75121Rodrigo Slavins Ozons LVA 00:14.06 +1:41
9.75195Bjorn Egner Heming orienterNOR 00:14.07 +1:42
10.75026Roland Karlsson Ronneby OK SWE 00:14.11 +1:46
11.75155Hans Karlsson OK Orinto SWE 00:14.21 +1:56
12.75125Olav Totland Fana IL NOR 00:14.28 +2:03
13.75132Heikki Rantala Epilän Esa FIN 00:14.44 +2:19
13.75197Arthur Boyt Cornwall OrientGBR 00:14.44 +2:19
15.75209Jan Mikulecky OK99 Hradec KraCZE 00:15.18 +2:53
16.75133Kosti Salmela Pihtiputaan TuiFIN 00:15.23 +2:58
17.75175Basil Baldwin Goldseekers AUS 00:15.30 +3:05
18.75020Rein Kuttim OK Orion EST 00:15.45 +3:20
19.75196Olav Odgaard Odense OK DNK 00:15.57 +3:32
20.75043Rune Sandberg Hallstahammars SWE 00:16.01 +3:36
21.75148Stig Öst Korsnäs OK SWE 00:16.05 +3:40
22.75051Stig Arild Haugskott Trollelg o-lag NOR 00:16.09 +3:44
23.75021Egon Neregaard No club membersDNK 00:16.16 +3:51
24.75147Torsten Löfgren Karlsbyhedens ISWE 00:16.19 +3:54
25.75160Hans A Andersson Västerås SOK SWE 00:16.26 +4:01
26.75058Leif Anton Braaten Heming NOR 00:16.58 +4:33
26.75102Seppo Saario MS Parma FIN 00:16.58 +4:33
28.75031Rudolf Serebrykov RUS 00:17.20 +4:55
29.75080Olavi Erkkilä Hämeenlinnan SuFIN 00:17.21 +4:56
30.75176Magnar Reppesgård Hedrum o-lag NOR 00:17.22 +4:57
31.75138Bertil Olofsson Andrarums IF SWE 00:17.23 +4:58
32.75061Anders Taraldrud Indre Ostfold ONOR 00:17.26 +5:01
33.75107Jyrki Viiri Hirvensalon HeiFIN 00:17.30 +5:05
34.75093Jon Tyldum Rudsbygd IL NOR 00:17.34 +5:09
35.75181David Mawdsley MDOC GBR 00:17.53 +5:28
36.75194Egil Nestande Forde IL NOR 00:17.55 +5:30
37.75041Jurii Grishanov Rus-Veteran RUS 00:17.57 +5:32
38.75052Elling Frovoll Sturla NOR 00:18.14 +5:49
39.75032Trevor Simpson SONA OC GBR 00:18.20 +5:55
40.75171Egill Otto Knudsen Viking NOR 00:18.34 +6:09
41.75023Alexander Friedman ISR OC Tel AvivISR 00:18.42 +6:17
42.75106Jaan Orav OK TON EST 00:18.56 +6:31
43.75153Bengt Olsson Markbygdens OK SWE 00:18.57 +6:32
44.75067Arnold Walder OLC Kapreolo SUI 00:19.12 +6:47
45.75167Sivert Axelsson Kalmar OK SWE 00:19.25 +7:00
46.75114Raimo Laitinen HiidenkiertäjätFIN 00:19.35 +7:10
47.75152Janne Jansson Malungs OK SkogSWE 00:19.43 +7:18
48.75101Matti Lainema MS Parma FIN 00:19.46 +7:21
49.75168Jon Fougner Heming orienterNOR 00:19.58 +7:33
50.75105Kurt Kisslig Waxholms OK SWE 00:20.02 +7:37
51.75075Carl B Bjorseth Bodo og omegn INOR 00:20.19 +7:54
52.75144Bo Leuchovius Göteborg-MajornSWE 00:20.22 +7:57
53.75203Erkki Raimovaara Helsingin SuunnFIN 00:20.32 +8:07
54.75131Seppo Paavola Epilän Esa FIN 00:20.48 +8:23
55.75135Niilo Tuominen Rasti-Perniö FIN 00:20.53 +8:28
56.75044Rune Gunnarsson Nässjö OK SWE 00:21.10 +8:45
57.75165Ingolf Dybvik Stord NOR 00:21.17 +8:52
58.75024Evgeny Shirokov Aeroflot RUS 00:21.19 +8:54
58.75047Ingemar Jonsson Hallstahammars SWE 00:21.19 +8:54
60.75173Bengt Holmström Kimito SF FIN 00:23.12 +10:47
61.75079Rihko Haarlaa Helsingin SuunnFIN 00:23.21 +10:56
62.75119Markku Salo Lahden SuunnistFIN 00:23.31 +11:06
63.75022Viatcheslav Grishukhin Moscow Dinamo RUS 00:24.01 +11:36
64.75126Tore Rasmussen Viking NOR 00:24.05 +11:40
65.75115Reijo Leino HiidenkiertäjätFIN 00:24.33 +12:08
66.75182Esko Kilo Lappeen Riento FIN 00:24.40 +12:15
67.75151Jon Vegard Lunde Lillehammer OK NOR 00:24.50 +12:25
68.75140Jerry Holm Eskilstuna OL SWE 00:25.33 +13:08
68.75188Khalit Karimov Aeroflot RUS 00:25.33 +13:08
70.75145Flemming Larsen HelsingOrs SOK DNK 00:26.57 +14:32
71.75086Semion Gofchtein GALILEE ISR 00:27.11 +14:46
72.75200Håkan Brost Malmö OK SWE 00:27.18 +14:53
73.75045Mihhail Taivere Kape EST 00:30.10 +17:45
74.75205Staffan Gantelius Vallentuna-Ö OLSWE 00:30.11 +17:46
75.75118Aarno Hovikorpi Hämeenlinnan SuFIN 00:42.50 +30:25
75156Raimo Salminen Pan-KristianstaSWE MP
75117Kalju Tilk ORION EST MP
75036Stig Israelsson OK Tylöskog SWE MP
75177Anton Lomme Hedrum o-lag NOR MP
75180Pentti Tiira Lynx FIN DNS
75128Risto Kaitio Maarian Mahti FIN DNS

M75-B
1600m 11KP Climb 15m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-75072Edvin Berg BodO & Omegn IFNOR 00:13.27 00:13.27
1.75174Mats Eriksson Sala OK SWE 00:13.33 +0:06
2.75206Hans Bossert ol zimmerberg SUI 00:13.40 +0:13
3.75053Per Johan Haugland Aarstad IL NOR 00:13.56 +0:29
4.75018Svein Solerod OL Toten-Troll NOR 00:14.24 +0:57
5.75207Klaus Huggler OLG Stäfa SUI 00:14.34 +1:07
-75137Jorma Kuutti Perttelin PeikoFIN 00:14.35 +1:08
6.75046Mati Tõnus Orion EST 00:15.26 +1:59
-75159Bengt Bergqvist Stigmännen-KarlSWE 00:15.29 +2:02
7.75073Henry Sundsetvik Trollelg OL NOR 00:15.43 +2:16
7.75185Eberhard Höfer ASG TeuteborgerDEU 00:15.43 +2:16
-75039Georg Sooberg OK Võru EST 00:15.54 +2:27
9.75143Alf Olsson Forserums SOK SWE 00:16.00 +2:33
10.75082Pentti Saario Loimaan Jankko FIN 00:16.12 +2:45
11.75166Zdenek Ulehla Hana OrienteeriCZE 00:16.27 +3:00
12.75065Makhalov Nikolay AZIMUT RUS 00:16.34 +3:07
13.75066Robin Walker BOK GBR 00:16.55 +3:28
14.75202Gieldanowski Sigi Waldfreunde SUI 00:17.00 +3:33
15.75094Takashi Terao YOKOHAMA OLC JPN 00:17.41 +4:14
16.75029Servo Kasi Keravan UrheiliFIN 00:18.07 +4:40
17.75056Edmund Fredrik Olsen NTNU BIL NOR 00:18.18 +4:51
18.75150Torsten Dahlström Kvarnsvedens GoSWE 00:18.19 +4:52
19.75096Gianfranco Accattino CRAL GTT TorinoITA 00:18.24 +4:57
20.75154Jb Larsson OK Löftan SWE 00:18.26 +4:59
21.75013Oddvar Gjelstad Sandefjord OK NOR 00:18.28 +5:01
22.75034Andrii Dudin VALERI TEAM UKR 00:18.50 +5:23
23.75027Bendt Frandsen Farum OK DNK 00:18.59 +5:32
24.75169Jakob Nygaard TIF Viking NOR 00:19.14 +5:47
25.75033Heino Peeterson OK West EST 00:19.17 +5:50
26.75090Sergey Kazantsev Sport-club EkraRUS 00:19.55 +6:28
27.75057Lars Ahlstrom Vasteras SOK SWE 00:19.58 +6:31
28.75201Rodney Freeburn NOR GBR 00:20.11 +6:44
29.75068Kaspar Hofmann ol zimmerberg SUI 00:20.15 +6:48
30.75190Pertti Aaltonen RastiPiikkiö FIN 00:20.18 +6:51
31.75099Tarmo Salmi Joutsenon KulleFIN 00:20.21 +6:54
32.75136Osmo Lindeman Helsingin SuunnFIN 00:20.42 +7:15
33.75129Tapani Laine Kuopian SuunnisFIN 00:20.47 +7:20
34.75019Bjorn Gunnerod Asker SK NOR 00:20.53 +7:26
35.75085Rein Kannike Naage EST 00:21.01 +7:34
36.75042Valentin Zelenin Rus-Veteran RUS 00:21.02 +7:35
37.75040Serghei Ivahnenco Dinamo OLD MDA 00:21.19 +7:52
37.75110Vello Loorits Orion EST 00:21.19 +7:52
39.75030Seppo Paasonen Pihkaniskat EspFIN 00:21.42 +8:15
40.75091Sergey Bulat Sport-club EkraRUS 00:22.13 +8:46
41.75060Oleg Zhukov Rus-Veteran RUS 00:22.14 +8:47
42.75038Vadims Cernisevs ZiemeIkurzeme OLVA 00:22.31 +9:04
43.75116Olavi Leino HiidenkiertäjätFIN 00:22.34 +9:07
44.75124Ola Langrod NrkBil NOR 00:22.42 +9:15
-75109Bjorn Helstrup Fredensborg OriDNK 00:22.43 +9:16
-75054Otto Grahl-Nielsen Bergens turforeNOR 00:23.22 +9:55
45.75017Odd Gunbjornsen Konnerud IL NOR 00:23.24 +9:57
46.75142Mats Birgersson Forserums SOK SWE 00:23.39 +10:12
47.75050Uladzimir Kandratsyeu Belaya Rus BLR 00:23.59 +10:32
48.75112Seppo Vänttinen Espoon Suunta FIN 00:24.07 +10:40
49.75055Govert Heede Ballerup OK DNK 00:26.22 +12:55
50.75028Mikhail Blanter KBGL Orient RUS 00:26.25 +12:58
51.75123Vello Krohn SK Saue Tammed EST 00:26.27 +13:00
-75111Karl-Erik Åbeg Espoon Suunta FIN 00:26.43 +13:16
52.75016Steinar Ruud Konnerud IL NOR 00:28.49 +15:22
53.75037Lev Migdalski RSK Johvikas EST 00:29.27 +16:00
-75092Rein Kiisler OK. WEST EST 00:29.31 +16:04
54.75158Gunnar Bylund Rydboholms SK SWE 00:29.36 +16:09
55.75193Nobuchika Imai Wanderers JPN 00:29.40 +16:13
56.75139Alf Kjellberg Bredareds IF SWE 00:30.04 +16:37
57.75015Arne Ofsthus Asker SK NOR 00:30.14 +16:47
58.75157Ragnar Olsson Ronneby OK SWE 00:30.26 +16:59
59.75025William Lambert OK West GBR 00:30.37 +17:10
59.75048Vladimir Barantsevich Krasnogorsk RUS 00:30.37 +17:10
61.75097Kazunobu Aragaki NERIMA OLC JPN 00:31.01 +17:34
62.75081Arvo Paavilainen Itä-Päijänteen FIN 00:32.18 +18:51
63.75191Jan R Lien Bergens TF NOR 00:33.22 +19:55
-75070Jaakko Reini Tikkakosken SuuFIN 00:34.25 +20:58
64.75130Aapo Paananen Rasti-Perniö FIN 00:36.46 +23:19
65.75141Åke Sundberg Fagersta OK SWE 00:37.37 +24:10
66.75059Adolfas Prusevicius OK KOPA LTU 00:45.02 +31:35
67.75074Jakob Ingvaldsen Bergens TF NOR 00:45.06 +31:39
68.75163Reijo Kivistö Västerås SOK SWE 00:47.44 +34:17
69.75078Sture Kenneth Lindborg Hässleholms OK SWE 00:50.48 +37:21
75103Seppo Jokipelto HU-46 FIN DNF
75077Thorbjorn Bjorlo Gimle IF NOR MP
75134Reijo Seitajoki Rasti Jyry FIN MP
75035Endel Remmet OK Kape EST MP
75149Roger Andersson Kristinehamns OSWE MP
75087Miroslav Beranek OK JISKRA NOVY CZE MP
75161Ulf Bolinder Västerås SOK SWE MP
75184Peter Schoppe HSG Merseburg DEU MP
75108Riho Kilp Saue Tammed EST MP
75162Tore Kangas Västerås SOK SWE MP
75084Valter Ploom Jõhvikas EST MP
75049Valeri Kiryakov "OK ""ERIDAN"""BLR MP
75164Jouko Taskinen Västerås SOK SWE MP
75076Oddvar Erlien Vingelen NOR DNS
75192Lars Roos Attunda OK SWE DNS
75095Ulf Alenius IFK Lidingö SWE DNS
75179Illes Vilmos Budapest SSC HUN DNS
75063Tore Brurok Nidarost OK NOR DNS
75146Niels Lyhne Andersen Herlufsholm OK DNK DNS
75088Osmo Perkinen Pihkaniskat FIN DNS

M80-A
1530m 12KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.80011Jaroslav Havlik SC Jicin CZE 00:10.05 00:10.05
2.80058Rune Carlsson Sundbybergs IK SWE 00:10.23 +0:18
3.80064Alois Laznicka Hana OrienteeriCZE 00:10.27 +0:22
4.80050Peo Bengtsson Pan-KristianstaSWE 00:11.03 +0:58
5.80016Hans Hotz ULU'S REISEWELTSUI 00:11.47 +1:42
6.80018Torild Bornetun Skillingaryds FSWE 00:11.57 +1:52
7.80051Bo Ullman Pan-KristianstaSWE 00:12.01 +1:56
8.80026Heino Mardiste Kape EST 00:12.15 +2:10
9.80080Edmund, Heinrich Keil Bielefelder TG DEU 00:12.34 +2:29
10.80030Alpo Nisula Eräpirkat FIN 00:12.36 +2:31
11.80023Axel Ingvaldsen TIF Viking NOR 00:12.48 +2:43
12.80015Andrew Gregory Manchester O.C.GBR 00:12.54 +2:49
13.80085Sveinung Fristad Askvoll og HolmNOR 00:12.56 +2:51
14.80017Guy Goodair East Pennine OCGBR 00:13.08 +3:03
15.80007Tormod Hoimyr Sturla IF NOR 00:13.16 +3:11
16.80066Goran Larsson SNO (SodertaljeSWE 00:13.50 +3:45
17.80056Kjell Persson Mariestads FK SWE 00:13.51 +3:46
18.80013Ulf Eskilsson OK Södertörn SWE 00:14.19 +4:14
19.80048Frank Martindale London Irish OCIRL 00:14.42 +4:37
20.80082Arne Christian Scheie Ostmarka OK NOR 00:15.06 +5:01
21.80010John Vallin OK Hedstrommen SWE 00:15.18 +5:13
22.80035Esko Ranta Lahden SuunnistFIN 00:15.25 +5:20
23.80019Gerhard Horn TGV Horn DEU 00:15.28 +5:23
24.80073Pavel Shabashov Rus Veteran RUS 00:15.34 +5:29
25.80033Tor Drage Haugesund IF NOR 00:15.56 +5:51
26.80024Holger Karlsmose Farum OK DNK 00:16.12 +6:07
27.80078Rolf Blom Frölunda OL SWE 00:16.22 +6:17
28.80022Arnfinn Langeland Byaasen IL NOR 00:17.02 +6:57
29.80036Raimo Reunanen Vakka-Rasti FIN 00:18.17 +8:12
30.80041Risto Joonas Maarian Mahti FIN 00:19.21 +9:16
31.80076Pertti Laurila Espoon Suunta FIN 00:22.29 +12:24
32.80063Johan Jansson Växjö OK SWE 00:24.29 +14:24
33.80047Ville Asikainen XYZ FIN 00:25.26 +15:21
34.80045Kalervo Laurila Kangasala SK FIN 00:37.40 +27:35
35.80088Leiv Hope Kongsberg O-lagNOR 00:56.14 +46:09
80029Martin Hutzli ol.biel.seelandSUI MP
80074Tapio Patana Vetelin UrheiliFIN DNS

M80-B
1330m 9KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-80038Asko Brax Tampereen PyrinFIN 00:11.39 00:11.39
-80086Stig Roos OK Linne SWE 00:12.35 +0:56
-80053Arne Yngström Hagaby GoIF SWE 00:13.11 +1:32
1.80084Johannes Sollid Verdal OK NOR 00:13.40 +2:01
2.80039Jaroslav Krtensky OK JISKRA NOVY CZE 00:13.49 +2:10
3.80042Arne Kivistik OK Kape EST 00:13.53 +2:14
4.80089Nobuhiro Ishida Aichi OLC JPN 00:13.57 +2:18
5.80059Sigurd Wallen Täby OK SWE 00:14.48 +3:09
6.80068Einar Jorundland OK Sor NOR 00:15.03 +3:24
7.80012Ron Oxburgh West Anglian OrGBR 00:15.36 +3:57
8.80031Mikko Heikkilä Maarian Mahti FIN 00:15.58 +4:19
-80077Walter Rehbein TG Münden DEU 00:16.04 +4:25
9.80060Lars-Erik Lindell Väsby OK SWE 00:17.34 +5:55
10.80083Per Mathismoen Fana IL NOR 00:17.39 +6:00
11.80052Erkki Pulli Korven Honka FIN 00:19.10 +7:31
12.80079Karl Valgepea OK West EST 00:19.59 +8:20
13.80057Inge Åkesson Stigmännen-KarlSWE 00:20.03 +8:24
14.80025Lars-Erik Malmqvist Växjö OK SWE 00:20.33 +8:54
-80062Lennart Karlen Västerås SOK SWE 00:21.21 +9:42
15.80061Altti Järvinen Västerås SOK SWE 00:21.41 +10:02
16.80046Markku Teräsmaa Kangasala SK FIN 00:21.47 +10:08
17.80032Svein Forthun Kolbotn og SkimNOR 00:22.29 +10:50
18.80040Kaarel Koitmets Jõhvikas EST 00:23.48 +12:09
-80069Arvo Ali-Rantala Loimaan Jankko FIN 00:25.54 +14:15
19.80014Evgeny Valuev Aeroflot RUS 00:28.03 +16:24
20.80021Gunnar Tamberg Ballerup OK DNK 00:29.37 +17:58
21.80065Thor Meland NTH-NUI NOR 00:32.38 +20:59
22.80081Stanislavs Kojalovics Seniors OK LVA 00:36.26 +24:47
23.80055Sedney Hugosson Lunds OK SWE 00:40.18 +28:39
80087Albert Mård Bromma VällingbSWE DNF
80027Allan Håkansson SOK Viljan SWE MP
80008Helge Kvaase Bakkelaget SK NOR MP
80071Paavo Pystynen Rajakarjalan SuFIN MP
80034Arvi Noponen Suomussalmen RaFIN DNS
80020Bo Lowegren Vasteraas SOK SWE DNS
80054Lars Magnusson Kristinehamns OSWE DNS

M85-A
1280m 11KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.85030Atsushi Takahashi TAMAOL JPN 00:13.33 00:13.33
2.85019Peter Larsen HelsingOrs SOK DNK 00:15.17 +1:44
3.85032Carles Llado C. O. CatalunyaESP 00:15.26 +1:53
4.85015Eero Liski Lounais-Hämeen FIN 00:16.28 +2:55
5.85020Kjell-Arne Pettersson Härlövs IF SWE 00:16.37 +3:04
6.85029Stanisiaw Wysocki KS Spojnia WarsPOL 00:17.19 +3:46
7.85008Karl Mols Hansa SimmerathDEU 00:17.41 +4:08
8.85026Nils-Erik Åberg Tjällmo-GodegårSWE 00:17.44 +4:11
9.85021Nils Rågstedt IS Kullen SWE 00:17.59 +4:26
10.85016Bertil Johansson Skåneslättens OSWE 00:18.06 +4:33
11.85028Hermann Kobbeltvedt Viking NOR 00:18.44 +5:11
12.85027Palle Bay Köge DNK 00:20.00 +6:27
85006Feliks Kipper OK Orion EST MP

M85-B
1050m 8KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.85023Curth Svensson Skåneslättens OSWE 00:13.30 00:13.30
-85012Pentti Pelkonen Keski-Karjalan FIN 00:13.58 +0:28
2.85024Lennart Öberg Västerås SOK SWE 00:15.05 +1:35
3.85011Johan Koivisto Tapanilan TarmoFIN 00:15.09 +1:39
-85007Boris Kalinin KBGL Orient RUS 00:15.37 +2:07
4.85025Helmer Ekberg Ätrans IF SWE 00:16.56 +3:26
5.85010Mads Berg Nord Osterdal oNOR 00:17.41 +4:11
6.85018Berner Ivarsson Filipstads OK SWE 00:21.02 +7:32
85013Kauko Kimpimäki XYZ FIN MP
85005Heino Heinloo SK Saue Tammed EST MP
85022Bertil Johansson Markbygdens OK SWE DNS
85009Mieczysiaw Zielczynski A TO MY POL DNS

M90-A
1040m 9KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.90006Arvo Majoinen Raja-Karjalan SFIN 00:09.45 00:09.45
2.90005Adolf Kempf TV Altdorf SUI 00:13.49 +4:04
3.90009Bengt Borg Göteborg-MajornSWE 00:14.24 +4:39
4.90011Rune Isaksson Helsingborgs SOSWE 00:15.53 +6:08
5.90007Ensio Salomaa Eura-Kauttuan UFIN 00:26.18 +16:33
6.90012Unto Nyystilä Laihian Luja FIN 00:28.29 +18:44
90008Richard Rooden Jõhvikas EST OT
90010Ragnar Hasselquist Hallstahammars SWE DNS

W35-A
3160m 19KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.35556Galina Vinogradova Alfta-Ösa OK RUS 00:12.44 00:12.44
2.35564Katri Lindeqvist Paimion Rasti FIN 00:14.21 +1:37
3.35531Elli Virta OK Trian FIN 00:14.25 +1:41
4.35540Mia Taini Jämsän Retki-VeFIN 00:14.53 +2:09
5.35557Sanna Paukkunen MS Parma FIN 00:15.29 +2:45
6.35554Rebecka Lindberg OK Roslagen SWE 00:15.37 +2:53
7.35545Anna Sheldon Ugly Gully OrieAUS 00:15.49 +3:05
8.35529Tiina Väre Someron Esa FIN 00:15.51 +3:07
9.35513Veera Kortelainen Raja-Karjalan SFIN 00:15.55 +3:11
10.35514Eveliina Muukkonen Kangasala SK FIN 00:15.59 +3:15
11.35508Svetlana Dmitrochenkova-SMoscow Compass RUS 00:16.19 +3:35
12.35562Hanna-Riikka Koskinen Hyvinkään RastiFIN 00:16.27 +3:43
13.35524Irina Borevich St.Petersburg RUS 00:16.28 +3:44
14.35512Katja Zwiker OLG Galgenen SUI 00:16.29 +3:45
15.35551Cristina Luis Nydalens SK USA 00:16.55 +4:11
16.35515Agne Paspirgelyte OK Dainava LTU 00:17.04 +4:20
17.35546Amber Tomas Quantico OrientAUS 00:17.17 +4:33
18.35505Miia Hovi Rasti Jyry FIN 00:17.49 +5:05
19.35511Darya Polekshanova Nemiga-Nord BLR 00:17.50 +5:06
20.35565Niina Männikkö Rajamäen RykmenFIN 00:17.58 +5:14
21.35535Anastasia Routsi SuunnistusmatkaFIN 00:18.07 +5:23
22.35530Tiina Karvonen Someron Esa FIN 00:18.12 +5:28
23.35501Helen Jürjo Saaremaajooks EST 00:18.42 +5:58
24.35537Vilma Balciunaite OK Telsiai LTU 00:19.05 +6:21
25.35510Reda Velde Azuolas OK LTU 00:19.15 +6:31
26.35555Anu Kuusmaa SK100 EST 00:19.38 +6:54
27.35522Outi Nieminen Rajamäen RykmenFIN 00:20.54 +8:10
28.35542Maria Ogurtsova ETG RUS 00:21.59 +9:15
35516Olga Syvoronova KSO Kompas UKR DNS

W35-B
2890m 20KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.35544Katerina Fedorova IZHORA RUS 00:17.51 00:17.51
2.35552Katrin Kõlu EST 00:19.22 +1:31
3.35547Sanna Laakso Hiisirasti FIN 00:19.39 +1:48
4.35541Mirja Virve OK Põlva KobrasEST 00:19.48 +1:57
5.35526Johanna Törmänen Raja-Karjalan SFIN 00:20.13 +2:22
6.35520Arisha Trofimchik St.Petersburg RUS 00:20.25 +2:34
7.35533Maris Talv-Laugen Imås IL NOR 00:21.10 +3:19
-35509Irina Pautova LEGENDA VologdaRUS 00:21.14 +3:23
8.35528Lina Balciunaite OK Takas LTU 00:21.21 +3:30
9.35506Julia Schlei OLV Steinberg DEU 00:21.48 +3:57
10.35559Elena Sevastyanova PESHA RUS 00:21.51 +4:00
11.35549Jenni Castren Rasti-Jyry FIN 00:22.15 +4:24
12.35534Mervi Hammarberg Hämeenlinnan TaFIN 00:22.39 +4:48
13.35519Valerie Clissen FRSO-Belgium BEL 00:22.40 +4:49
14.35527Anna Andersone Kurmis LVA 00:22.57 +5:06
15.35525Minna Launonen Kuopion SuunnisFIN 00:23.00 +5:09
16.35517Elka Dimitrova VALDI BGR 00:24.16 +6:25
17.35521Rasa Kumpyte OK Levuo LTU 00:24.57 +7:06
18.35507Hege Roenning Johansen Maaren OK NOR 00:26.10 +8:19
19.35543Liina Sumberg LSF PT EST 00:26.12 +8:21
-35553Matilda Laine Rasti-Vihti FIN 00:26.48 +8:57
20.35539Marketa Janderova Hana OrienteeriCZE 00:27.54 +10:03
21.35550Elena Khramova VelNovgorod RUS 00:30.29 +12:38
22.35563Ieva Sereikyte Rudamina LTU 00:37.51 +20:00
35548Kati Laakso Hiisirasti FIN MP
35558Tiina Vilska Rajamäen RykmenFIN DNS
35532Agne Grigaliunaite OK Levuo LTU DNS
35561Miho Yonemura NTA O Tour JPN DNS
35536Katri Salo Helsingin SuunnFIN DNS

W40-A
2990m 20KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.40574Annika Björk OK Linne SWE 00:14.09 00:14.09
2.40514Kirti Rebane SK Saue Tammed EST 00:14.15 +0:06
3.40519Irita Pukite Kapa OK/SaulkraLVA 00:14.36 +0:27
4.40508Jana Skorpilova SC JIcĶN CZE 00:15.12 +1:03
5.40571Hanna-Maija Koski Koovee FIN 00:15.29 +1:20
6.40564Christine Mikkelsen Ik Grane orientNOR 00:15.31 +1:22
7.40541Elena Kheldert O-Tropa RUS 00:15.42 +1:33
8.40521Helga Bertoldi Orienteering PeITA 00:16.24 +2:15
9.40523Romana Zaborilova Sokol JenisovicCZE 00:16.49 +2:40
10.40509Judith Austerberry NGOC GBR 00:17.04 +2:55
11.40516Merike Vanjuk OK Kape EST 00:17.08 +2:59
12.40548Aleksandra Kondrateva Zeos BLR 00:17.10 +3:01
13.40570Johanna Kiiski Helsingin SuunnFIN 00:17.15 +3:06
14.40557Kirsi Koivuniemi Lahden SuunnistFIN 00:17.17 +3:08
15.40546Silvia Chupekova Hana OrienteeriSVK 00:17.26 +3:17
16.40551Heidi Huusari Inkeroisten TerFIN 00:17.53 +3:44
17.40505Helen Marsden HH GBR 00:18.11 +4:02
18.40522Pinar Basol Istanbul OrientTUR 00:18.23 +4:14
19.40568Heli Ketola Koovee FIN 00:18.33 +4:24
19.40561Montserrat Marinas Rumbo Free ESP 00:18.33 +4:24
21.40534Jana Slamova ATU Kosice SVK 00:18.39 +4:30
22.40537Heidi Forsström OK Botnia FIN 00:18.40 +4:31
23.40507Siiri Vallner EST 00:18.44 +4:35
24.40542Nina Mäki Jämsän Retki-VeFIN 00:18.53 +4:44
25.40547Lina Bulovaite LTU 00:19.27 +5:18
26.40532Maria Salmi Lappeenn RientoFIN 00:20.01 +5:52
27.40527Inga Ausekle Tout Azimut FamLVA 00:20.38 +6:29
28.40567Elaine Lenz ADAAN BRA 00:21.14 +7:05
29.40524Marie Podrabska Slavia Liberec CZE 00:22.47 +8:38
30.40555Marie-Josee Parayre Bay Area OrientUSA 00:26.07 +11:58
31.40544Sara Larsson OK Bävern SWE 00:28.06 +13:57
40528Aline Hermans FRSO-Belgium BEL MP
40573Marje Venelaine SK Saue Tammed EST MP

W40-B
2740m 19KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.40562Meri Louhisola Lynx FIN 00:17.14 00:17.14
-40558Linn Nilsson OK Tyr SWE 00:17.29 +0:15
2.40536Mira Paavola Oulun Tarmo FIN 00:18.05 +0:51
3.40565Tatiana Liabzina Krasnoyarsk RUS 00:18.10 +0:56
4.40554Heli Murto Rajamäen RykmenFIN 00:18.52 +1:38
4.40506Evgeniia Tsvetkova Nizhniy NovgoroRUS 00:18.52 +1:38
6.40538Ruta Caplikiene Takas OSK LTU 00:18.54 +1:40
7.40520Anne Lehtinen KauKa FIN 00:19.13 +1:59
8.40530Kerstin Buchacker FRSO-Belgium BEL 00:19.49 +2:35
9.40563Tatyana Simanova Team SPIRIT RUS 00:20.17 +3:03
10.40518Ivana Gobec OK Vihor HRV 00:20.54 +3:40
11.40526Piret Kaasik Ilves EST 00:20.58 +3:44
12.40517Olga Skorobogatova O-Klub Moskau RUS 00:21.12 +3:58
13.40572Vanessa Ulate San Jose OC CRI 00:21.38 +4:24
14.40533Mervi Salo Punkalaitumen KFIN 00:22.24 +5:10
15.40552Ane Timenes Laugen OK Linne SWE 00:22.29 +5:15
16.40540Vaike Murumets EST 00:23.19 +6:05
17.40515Pia Uotila Kouvolan SuunniFIN 00:23.31 +6:17
18.40569Ilona Poljakova LSF PT EST 00:24.06 +6:52
19.40545Marianne Merimäki Kalvolan KeihasFIN 00:24.32 +7:18
20.40556Zane Kojalovica Ozons OK LVA 00:25.21 +8:07
21.40525Iuliia Davydova Chudovo RUS 00:25.29 +8:15
22.40559Lisette Flagothier FRSO-Belgium BEL 00:25.34 +8:20
23.40550Maggie Mok Hong Kong OrienHKG 00:28.22 +11:08
24.40510Anna Marchenko U RUS 00:28.56 +11:42
25.40560Svetlana Saveleva Orienta - KunceRUS 00:31.16 +14:02
26.40529Christel Poulain FRSO-Belgium BEL 00:31.50 +14:36
40511Alisa Nikitina Moscow-Korza RUS MP
40513Petya Ivanova BEGUN BGR DNS
40553Line Nybakken Ås-NMBU orienteNOR DNS
40549Juiia Safronova ARINA RUS DNS
40543Maaret Rantanen Jämsän Retki-VeFIN DNS

W45-A
2740m 17KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.45605Natasha Key Melbourne ForesAUS 00:13.17 00:13.17
2.45538Anna Gornicka-Antonowicz Unts Warszawa POL 00:14.13 +0:56
3.45589Natalia Naumova DV sport RUS 00:14.55 +1:38
4.45567Tessa Pulli Rastivarsat FIN 00:15.21 +2:04
5.45582Mirjam Gründler OLG Pfäffikon SUI 00:15.26 +2:09
6.45554Triin Jaaniste OK Ilves EST 00:15.45 +2:28
7.45601Helena Svensson FK Herkules SWE 00:15.50 +2:33
8.45519Olga Volkhina CSKA RUS 00:15.57 +2:40
9.45540Margit Mälter EST 00:16.20 +3:03
10.45590Anneli Rämmann Kooperaator EST 00:16.28 +3:11
11.45569Kirsi Ilmonen Jämsän Retki-VeFIN 00:16.38 +3:21
12.45525Jana Kink OK Kape EST 00:16.45 +3:28
13.45514Dunja Van De Riet OLifant NLD 00:16.52 +3:35
13.45546Helen Skoog Kils OK SWE 00:16.52 +3:35
15.45523Olga Kulik Nemiga-Nord BLR 00:16.57 +3:40
16.45559Sue Bett Southern NavigaGBR 00:17.09 +3:52
17.45547Epp Käpa OK Peko EST 00:17.27 +4:10
18.45534Tatiana Sekhina Novgorod Acron RUS 00:17.38 +4:21
18.45609Virpi Palmen Espoon Suunta FIN 00:17.38 +4:21
20.45603Ivana Kasparova Hana OrienteeriCZE 00:17.40 +4:23
21.45528Signe Raidmets EST 00:17.47 +4:30
22.45551Barbara Adenstedt Orienteering KlAUT 00:17.50 +4:33
23.45513Sher Dorling Dartford OrientGBR 00:17.51 +4:34
24.45579Kjersti Holt Hanssen Maaren OK NOR 00:17.56 +4:39
25.45533Mare Parve OK PEKO EST 00:17.59 +4:42
26.45510Manuela Hlosta LC Erstebank AUT 00:18.04 +4:47
27.45550Ingrid Adenstedt Orienteering KlAUT 00:18.10 +4:53
28.45541Erika Joonas Võru EST 00:18.12 +4:55
29.45522Gabriella Gyorffy HSE-Hungary HUN 00:18.15 +4:58
30.45558Helena Havia-Kinnala Angelniemen AnkFIN 00:18.41 +5:24
31.45548Susanna Rokka Lounais-Hämeen FIN 00:18.52 +5:35
32.45572Zuzana Postulkova Hana OrienteeriSVK 00:18.55 +5:38
33.45568Anne-Ly Viikmaa OK West EST 00:19.01 +5:44
34.45599Kirsi Viitanen Ounasvaaran HiiFIN 00:19.25 +6:08
35.45584Marina Khristeva ETG RUS 00:19.51 +6:34
36.45581Silvia Nolte TSV Nusse DEU 00:20.09 +6:52
37.45542Olga Tutynina smolensk-1 RUS 00:20.15 +6:58
38.45527Katri Haataja TROL BEL 00:20.16 +6:59
39.45521Elina Lasseron EWK EST 00:20.29 +7:12
39.45610Mari Hovinen Keravan UrheiliFIN 00:20.29 +7:12
41.45598Eva Rönkkö Keravan UrheiliFIN 00:20.39 +7:22
42.45555Rita Ojala JOKA EST 00:21.34 +8:17
43.45574Anu Oksanen Saarijärven PulFIN 00:21.57 +8:40
44.45524Minna Piitulainen Joutsenon KulleFIN 00:24.38 +11:21
45.45552Charlotte Skoglund kilsok SWE 00:24.59 +11:42
46.45576Kate Charles WCOC GBR 00:26.17 +13:00
47.45545Anneli Aas TON EST 00:31.39 +18:22
48.45600Irina Chsheglova Ust-KamenogorskKAZ 00:46.28 +33:11

W45-B
2520m 19KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.45583Gisela Lind FK Herkules SWE 00:15.10 00:15.10
2.45544Ilvi Vare OK West EST 00:16.40 +1:30
3.45515Sonja Ecke Wihan WAT AUT 00:17.36 +2:26
4.45563Sari Tupitsa RastiE4 FIN 00:17.42 +2:32
5.45604Natalia Kunitskaya Titan OK RUS 00:17.47 +2:37
6.45560Sarah Louise Francis Southern NavigaGBR 00:17.56 +2:46
7.45536Piret Niglas Jõhvikas EST 00:17.58 +2:48
7.45571Berit Gummus IFK Mora OK SWE 00:17.58 +2:48
9.45608Cornelia Coolen-Vogt OLV Baselland SUI 00:18.01 +2:51
10.45594Oxana Shitova ARINA Nizhny NoRUS 00:18.04 +2:54
11.45562Nina Tupitsa Helsingin SuunnFIN 00:18.42 +3:32
12.45512Maari Idnurm EST 00:19.00 +3:50
13.45535Kadre Maalma Jõhvikas EST 00:19.03 +3:53
14.45520Janine Dünner OLG Zürich SUI 00:19.08 +3:58
15.45566Brigitte Senti OLG Welsikon SUI 00:19.22 +4:12
16.45529Volha Aliakseyeva BNTU Minsk BLR 00:19.38 +4:28
17.45591Maja Sieber OLG Pfäffikon SUI 00:19.45 +4:35
18.45557Tarja Törmikoski Pirunvuoren PonFIN 00:19.56 +4:46
19.45580Therese Achermann OLK Piz Hasi SUI 00:20.11 +5:01
20.45518Nataliya Chernova ULYANOVSK RUS 00:20.31 +5:21
21.45570Guni Palme Orienteering KlAUT 00:20.35 +5:25
-45596Hanna Franssila Porvoon UrheiliFIN 00:20.48 +5:38
22.45543Tiina Jussila Tampereen PyrinFIN 00:20.53 +5:43
23.45592Vita Avinaite OK Saule LTU 00:21.03 +5:53
24.45578Lina Jasulaityte Olifant NLD 00:21.28 +6:18
25.45573Annika Berntsson Väsby OK SWE 00:22.04 +6:54
26.45556Eva Cederlund Bodens BK OS SWE 00:22.35 +7:25
27.45588Bo Ling Pauline Cheung Hong Kong OrienHKG 00:22.38 +7:28
28.45602Jitka Fajkusova Hana OrienteeriCZE 00:23.39 +8:29
29.45595Olga Titenkova Orion BLR 00:23.45 +8:35
30.45561Daiva Statkeviciene "OK ""Takas""" LTU 00:23.48 +8:38
31.45532Marta Tabellini Orienteering PeITA 00:24.04 +8:54
-45509Teija Sahlstrom Espoon Akilles FIN 00:24.07 +8:57
32.45517Natalia Rakhmanina Moscow Compass RUS 00:24.42 +9:32
33.45539Daisy Kroon Jõhvikas EST 00:25.04 +9:54
34.45511Lucy Lou Tibro OK SWE 00:25.54 +10:44
35.45516Anna Loginova KBGL Orient RUS 00:26.20 +11:10
36.45564Anneli Albert EST 00:27.01 +11:51
-45530Jane Yates CADOC GBR 00:27.06 +11:56
37.45586Margarita Todorova Brown team BGR 00:27.08 +11:58
38.45597Reet Rosenberg OK Kobras EST 00:27.20 +12:10
39.45531Lilia Lyuk O-Club RUS 00:27.42 +12:32
-45537Anna Rusakova O Club Moscow RUS 00:28.11 +13:01
40.45526Daniela Kamenova BEGUN BGR 00:34.30 +19:20
45607Johanna Hyvönen FIN MP
45587Meike Jaeger Gundelfinger TuDEU DNS

W50-A
2520m 17KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.50520Airi Alnek OK Võru EST 00:13.58 00:13.58
2.50548Anne Nurmi Angelniemen AnkFIN 00:14.05 +0:07
3.50585Annamari Vierikko Helsingin SuunnFIN 00:14.33 +0:35
4.50629Wendy Read Ugly Gully OrieAUS 00:14.40 +0:42
5.50640Anna Amigo C.O.CATALUNYA ESP 00:14.51 +0:53
6.50647Iben Maag SOllerOd OK DNK 00:14.57 +0:59
7.50643Johanna Ramstein ULU'S REISEWELTSUI 00:15.11 +1:13
8.50599Anita Wehlin Skogspojkarnas SWE 00:15.12 +1:14
9.50598Eija Koskivaara MS Parma FIN 00:15.26 +1:28
10.50577Nina Ljungqvist-SarparantLynx FIN 00:15.41 +1:43
11.50515Suzy Larsson OK SkogshjortarSWE 00:15.42 +1:44
12.50511Gayle Quantock Newcastle OrienAUS 00:16.24 +2:26
12.50551Tuulikki Salmenkylä Helsingin SuunnFIN 00:16.24 +2:26
14.50543Maris Roosipuu TON EST 00:16.27 +2:29
15.50552Baiba Ozola Mona OK LVA 00:16.32 +2:34
16.50554Tiina Äijälä Kangasala SK FIN 00:16.33 +2:35
17.50596Päivi Lassila RasTiimi FIN 00:16.45 +2:47
17.50621Anne Maarup FIF HillerOd DNK 00:16.45 +2:47
19.50590Eileen Maxwell RR Scotland GBR 00:16.57 +2:59
20.50605Hilde Kristine Roenvold Porsgrunn o-lagNOR 00:17.05 +3:07
21.50547Heike Leideck USV TU Dresden DEU 00:17.06 +3:08
22.50528Natalia Denisova Belaya Rus BLR 00:17.11 +3:13
22.50575Lea Leppik TAOK EST 00:17.11 +3:13
24.50561Elena Afonyushkina Ramenskoye RUS 00:17.18 +3:20
25.50608Ragnhild Hald Kristiansand OKNOR 00:17.32 +3:34
25.50569Eva Musinska ATU Kosice SVK 00:17.32 +3:34
27.50564Leena Kurri Navi FIN 00:17.37 +3:39
28.50613Heidi Graumann ESV Lok Berlin-DEU 00:17.42 +3:44
29.50636Anna-Lea Rantalainen Lahden SuunnistFIN 00:17.44 +3:46
30.50580Anu Järv MARU EST 00:18.09 +4:11
31.50510Salme Fuller Illawarra KareeAUS 00:18.11 +4:13
32.50612Elena Malkowa Post SV DresdenDEU 00:18.22 +4:24
33.50594Kirsti Salmi Rajamäen RykmenFIN 00:18.27 +4:29
34.50623Valerija Dauksiene OK Saule LTU 00:18.28 +4:30
35.50572Laila B.Höglund FK Herkules SWE 00:18.32 +4:34
36.50624Natalja Davidenko OK Saule LTU 00:18.33 +4:35
37.50540Anette Bernhed Sävedalens aik SWE 00:18.44 +4:46
38.50568Eija Sulavuori Turun MetsänkävFIN 00:18.54 +4:56
39.50601Carina Johansson Tumba-MälarhöjdSWE 00:18.56 +4:58
40.50544Meeli Kerem TON EST 00:19.03 +5:05
41.50627Khepina Olga BSE Novgorod RUS 00:19.09 +5:11
42.50591Maria Lannevall OK Roslagen SWE 00:19.10 +5:12
43.50570Elena Papugova ATU Kosice SVK 00:19.27 +5:29
43.50519Riitta Lehvonen Lapin Veikot FIN 00:19.27 +5:29
45.50649Velga Zalaiskalna MONA LVA 00:19.42 +5:44
46.50595Taina Shemeikka Helsingin PoliiFIN 00:19.43 +5:45
47.50637Maarit Ritakallio Lynx FIN 00:19.56 +5:58
48.50630Jana Frankova KOB Kysak SVK 00:20.08 +6:10
49.50542Ivi Õunapuu OK Okas EST 00:20.45 +6:47
50.50614Liudmila Melnikava BLR 00:21.04 +7:06
51.50633Debra Robinson Southern NavigaGBR 00:21.07 +7:09
52.50567Merike Paapson OK TON EST 00:21.20 +7:22
53.50607Yelena Lippert Zyryan KAZ 00:21.28 +7:30
54.50546Tarja Jokikokko Oulun Tarmo FIN 00:21.37 +7:39
55.50571Elin Ilves OK Kape EST 00:22.17 +8:19
56.50534Galina Tsvetaeva Korolev-Rus RUS 00:22.27 +8:29
57.50618Elvina Ivanova Brown team BGR 00:22.29 +8:31
58.50603Anne Gro Styrvold Larvik OK NOR 00:22.37 +8:39
59.50619Svetlana Anori DV sport RUS 00:22.38 +8:40
60.50558Olga Zolnikova Tyumen RUS 00:26.20 +12:22
61.50617Brigitte Maget SKV OLG DeutschAUT 00:26.52 +12:54
50576Annette Bonde Ballerup OK DNK MP
50530Joli Wehrli Swiss O Tours SUI MP
50509Maritta Kymäläinen Tampereen PyrinFIN MP
50545Inger Jalakas Harju KEK RSK EST MP
50556Riitta Hakkarainen Rakas 1 FIN MP

W50-B
2220m 16KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.50597Tiina Mäkelä Rauman TyöväenuFIN 00:16.20 00:16.20
-50579Aari Talver SK Mercury EST 00:16.44 +0:24
2.50600Annlouise Almqvist IFK Mora OK SWE 00:16.54 +0:34
3.50565Ute Wiedenfeld SSV Planeta RadDEU 00:17.48 +1:28
4.50518Kim Leslie West CumberlandGBR 00:18.06 +1:46
5.50560Pigareva Galina Mile sport RUS 00:18.10 +1:50
6.50584Epp Voitka OK Võru EST 00:18.31 +2:11
7.50531Audrone Andriulioniene OK KOPA LTU 00:18.36 +2:16
8.50557Julie Cleary London Irish OCIRL 00:18.42 +2:22
-50536Eda Tärk Hiiumaa OrienteEST 00:18.46 +2:26
9.50639Aase Rita Ellingsen Wing OK NOR 00:18.50 +2:30
-50525Darja Kovarickova South Bohemian CZE 00:18.51 +2:31
10.50524Hana Sochorova SKOB Havķrov CZE 00:19.05 +2:45
11.50550Zinaida Vasilyeva SMOLENSK-1 RUS 00:19.10 +2:50
12.50632Maria Douglas Stilling FIF HillerOd DNK 00:19.18 +2:58
13.50539Pirjo Pajarinen HS FIN 00:19.23 +3:03
14.50593Tuija Jurvakainen Rasti-Hyry FIN 00:19.31 +3:11
15.50513Olga Cecan TirasOrient MDA 00:19.47 +3:27
16.50582Anne Paalanen Rajamäen RykmenFIN 00:19.54 +3:34
17.50514Marika Meister OK Okas EST 00:19.59 +3:39
18.50574Tuija Järvinen Hämeenlinnan TaFIN 00:20.00 +3:40
19.50559Mervi Väänänen Oulun Tarmo FIN 00:20.13 +3:53
20.50512Marina Scerbacova TirasOrient MDA 00:20.21 +4:01
21.50573Satu Leppänen Hirvensalon HeiFIN 00:20.30 +4:10
21.50526Vladislava Troupova South Bohemian CZE 00:20.30 +4:10
23.50532Violeta Anceriene OK KOPA LTU 00:20.32 +4:12
-50587Riina Kink EST 00:20.47 +4:27
24.50635Ieva Rozentale Mona OK LVA 00:20.51 +4:31
25.50589Lea Pirttilä Ounasvaaran hiiFIN 00:20.54 +4:34
26.50641Eija Piispanen Oulaisten HuimaFIN 00:20.58 +4:38
27.50638Päivi Pelkonen Keski-Karjalan FIN 00:21.03 +4:43
28.50581Auli Hovikorpi Hämeenlinnan SuFIN 00:21.12 +4:52
29.50628Cecilia Toftered IF Rigor SWE 00:21.18 +4:58
30.50555Meri Huhtanen Tampereen PyrinFIN 00:21.20 +5:00
31.50578Mari Roots TAOK EST 00:21.33 +5:13
32.50616Teija Launis Raisu Lumous FIN 00:21.35 +5:15
33.50516Carola Buechner BSV Halle-AmmenDEU 00:21.38 +5:18
34.50523Hanna Sinelnikava Standart BLR 00:21.48 +5:28
35.50541Luidmila Turtsevich Novgorod Acron RUS 00:22.42 +6:22
36.50592Kirsi Junkala Kannuksen Ura FIN 00:23.00 +6:40
37.50553Eeva Korhonen Raja-Karjalan SFIN 00:23.01 +6:41
38.50538Iveta Osa Mona OK LVA 00:23.23 +7:03
39.50521Irina Balandina ULYANOVSK RUS 00:23.40 +7:20
40.50527Mare Kitsnik Saku EST 00:23.46 +7:26
41.50533Rita Lamo Raastad Skien OK NOR 00:24.33 +8:13
42.50615Sinikka Salmenkylä Helsingin SuunnFIN 00:24.36 +8:16
-50645Trine Marit Justad Raaen Kongsberg OL NOR 00:24.50 +8:30
43.50517Brigitta Josef OLG Suhr SUI 00:24.58 +8:38
44.50588Maarika Saks SOK EST 00:25.16 +8:56
45.50602Maria Hallmans Väsby OK SWE 00:25.19 +8:59
46.50611Iris Hohberg ASG TeutoburgerDEU 00:25.47 +9:27
47.50606Galina Belskaya Zyryan KAZ 00:25.51 +9:31
48.50535Irina Macrak BNTU Minsk BLR 00:26.59 +10:39
49.50646Alla Govorova Gentiana RUS 00:27.54 +11:34
-50529Julia Laverack CADOC GBR 00:29.05 +12:45
50.50604May Brith Nordkvelde Hedrum o-lag NOR 00:29.17 +12:57
51.50549Elena Kuokkanen INUS LappeenranFIN 00:31.22 +15:02
-50583Tiia Laul EST 00:32.27 +16:07
52.50642Anna Liljegren OK Kåre Falun SWE 00:42.24 +26:04
50586Tarja Hyytiäinen RastiPiikkiö FIN MP
50537Olena Kozlova OK Carnika UKR MP
50634Ingrid Ranna Ilves EST DNS
50563Lill-Ann Torp Sandefjord OK NOR DNS

W55-A
2470m 19KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.55577Marje Viirmann Harju KEK RSK EST 00:13.43 00:13.43
2.55642Kane Andersson IFK Mora OK SWE 00:14.01 +0:18
3.55575Monika Ammann OLG St.Gallen/ASUI 00:14.38 +0:55
4.55543Carol Edwards Guildford OrienGBR 00:14.57 +1:14
4.55679Veronika Lange USC Magdeburg DEU 00:14.57 +1:14
6.55608Anne Pelto-Huikko Hiisirasti FIN 00:15.05 +1:22
7.55581Arlette Piguet ol zimmerberg SUI 00:15.06 +1:23
7.55689Christina Birath Stenungsunds OKSWE 00:15.06 +1:23
9.55559Viktoria Fershalova Rus-Veteran RUS 00:15.15 +1:32
10.55603Alice Bedwell Bristol OrienteGBR 00:15.24 +1:41
11.55618Jannike Wåhlberg OK Kåre SWE 00:15.26 +1:43
12.55694Grete Synnove Borge Hovi Skien OK NOR 00:15.32 +1:49
13.55653Tamara Denysenko Hana OrienteeriUKR 00:15.36 +1:53
14.55547Barbara Egger Keller ULU'S REISEWELTSUI 00:15.37 +1:54
15.55614Reet Johanson OK Põlva KobrasEST 00:15.41 +1:58
16.55624Siiri Poopuu JOKA EST 00:15.50 +2:07
17.55629Marika Kirsspuu TAOK EST 00:15.51 +2:08
18.55589Jo Foster BOK GBR 00:15.57 +2:14
19.55534Tuula Sani Hollolan UrheilFIN 00:16.09 +2:26
20.55668Olga Minaeva Malahit RUS 00:16.13 +2:30
21.55690Saima Värton Kobras EST 00:16.18 +2:35
21.55637Kari Elisabeth Natvig Nittedal OrientNOR 00:16.18 +2:35
23.55548Danute Vilkeliene OK Levuo LTU 00:16.37 +2:54
23.55671Mona Åkerman Valbo AIF SWE 00:16.37 +2:54
25.55615Tone Hollowell OK Tyr NOR 00:16.40 +2:57
26.55538Olga Danilchenkova Liga-Gulebino RUS 00:16.44 +3:01
26.55572Terhi Rajamäki Kangasala SK FIN 00:16.44 +3:01
28.55544Ingrid Kensby OK TYR SWE 00:16.48 +3:05
29.55674Birgitte Birck AllerOd OK DNK 00:16.52 +3:09
30.55645Lena Larsson Sala OK SWE 00:16.54 +3:11
31.55545Olena Rudakova Nash Klub UKR 00:16.55 +3:12
31.55651Ada Kucharova Hana OrienteeriCZE 00:16.55 +3:12
33.55628Heli Antikainen-Pauna Pargas IF FIN 00:17.13 +3:30
34.55562Paivi Annila Tampereen PyrinFIN 00:17.15 +3:32
34.55598Andrea Wyss OLG Nidwalden+OSUI 00:17.15 +3:32
36.55630Merja Airaksinen Kuopion SuunnisFIN 00:17.20 +3:37
37.55601Hedwige Lejeune FRSO-Belgium BEL 00:17.24 +3:41
38.55697Susanne Luescher OLK Argus SUI 00:17.29 +3:46
39.55554Marie Malmberg Kvarnsvedens OKSWE 00:17.31 +3:48
40.55662Sari Jetsonen SJJ FIN 00:17.34 +3:51
41.55514Varyhina Svetlana Standart BLR 00:17.35 +3:52
42.55515Tetyana Bozhko O Club UKR 00:17.42 +3:59
43.55648Pia Boudrie Väsby OK SWE 00:17.46 +4:03
44.55585Mari Louise Lundgren Stora Tuna OK SWE 00:17.52 +4:09
45.55571Saija Laurila Kangasala SK FIN 00:18.04 +4:21
46.55550Gabriella Jenovari HSE-Hungary HUN 00:18.05 +4:22
47.55555Kirsi Hakomäki HS FIN 00:18.08 +4:25
47.55692Elina Kukkasjärvi Rajamäen RykmenFIN 00:18.08 +4:25
49.55516Helen Lloyd Norfolk OrienteGBR 00:18.10 +4:27
50.55594Tuula Lallo OK Trian FIN 00:18.22 +4:39
51.55604Pascale Martin RO PARIS FRA 00:18.38 +4:55
52.55521Daniela Putzu VAO ITA 00:18.47 +5:04
53.55680Maija Käkelä Puolangan RyhtiFIN 00:18.54 +5:11
54.55526Ann Warma Laas OK SkogshjortarSWE 00:18.58 +5:15
55.55607Merja Puromies Espoon Suunta FIN 00:19.00 +5:17
56.55669Sari Maijala Epilän Esa FIN 00:19.12 +5:29
57.55592Sirkka Oikarinen Tampereen PyrinFIN 00:19.15 +5:32
58.55656Alice Brodsgaard Ballerup OK DNK 00:19.19 +5:36
59.55659Lotta Valentin Gustavsbergs OKSWE 00:19.30 +5:47
60.55570Terttu Jalanto Kangasala SK FIN 00:19.33 +5:50
61.55672Terttu Lahtinen Itä-Hämeen RastFIN 00:19.35 +5:52
62.55688Alena Lebiadzeva OC BSU BLR 00:19.38 +5:55
63.55625Ilze Tase Ogre OK LVA 00:19.41 +5:58
64.55667Petya Dimitrova Brown team BGR 00:19.53 +6:10
65.55655Hanne Frost Ballerup OK DNK 00:19.56 +6:13
66.55606Irina Koloskova Ramenskoye RUS 00:20.02 +6:19
67.55619Ilme Roosi Orvand EST 00:20.10 +6:27
68.55586Elena Zhavoronkova RUS 00:20.18 +6:35
69.55631Päivi Raatikainen Lohimaan Rasti FIN 00:20.42 +6:59
70.55578Gea Rennel Harju KEK RSK EST 00:21.04 +7:21
71.55675Pirjo Kivioja Salon Vilpas FIN 00:21.12 +7:29
72.55597Alison Saunders London Irish OCGBR 00:21.20 +7:37
73.55540Olga Jakovleva RSK Johvikas EST 00:21.22 +7:39
74.55563Marianne Klasson Ulricehamns OK SWE 00:22.19 +8:36
75.55687Tarja Kärkkäinen Jämsän Retki-VeFIN 00:25.46 +12:03
76.55519Eileen Breseman Cascade OrienteUSA 00:26.00 +12:17
77.55616Anna Weckner-Westlund OK Tyr SWE 00:29.06 +15:23
78.55670Penelope Smirthwaite Moravian OC GBR 00:34.45 +21:02
55635Jackie Hallett Bristol OrienteGBR MP
55605Tatiana Yaroslavtseva Ramenskoye RUS MP
55678Bente Madsen Tisvilde Hegn ODNK MP

W55-B
2260m 15KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.55666Evalena Ericson Södertälje NykvSWE 00:17.03 00:17.03
2.55658Gro Hege Ludvigsen Maaren OK NOR 00:18.24 +1:21
3.55617Merike Mändsoo OK TON EST 00:18.57 +1:54
4.55535Daniela Guglielmetti GOLD Savosa SUI 00:18.58 +1:55
5.55530Eva Emanuelsson Helsingborgs SOSWE 00:19.00 +1:57
6.55626Dace Cebule Ogre OK LVA 00:19.26 +2:23
7.55634Carola Penger Pargas IF FIN 00:19.37 +2:34
8.55663Arja Kallio Keravan UrheiliFIN 00:19.38 +2:35
9.55641Eva Wildmark FK Boken SWE 00:20.00 +2:57
10.55517Svetlana Zueva Navicom Garmin RUS 00:20.03 +3:00
11.55647Kerstin Björnegren Väsby OK SWE 00:20.04 +3:01
11.55531Nadehda Starostina Moscow Compass RUS 00:20.04 +3:01
13.55528Margi Freemantle Yarra Valley OrAUS 00:20.29 +3:26
14.55676Andra Jansone A2 LVA 00:21.07 +4:04
15.55587Grete Berntsen Maaren orienterNOR 00:21.15 +4:12
16.55588Ülle Raudsepp Okas EST 00:21.38 +4:35
17.55518Maggie Roach South London OrLUX 00:21.41 +4:38
18.55573Erja Mäkinen Epilän Esa FIN 00:21.47 +4:44
19.55536Anu Malts OK TON EST 00:21.49 +4:46
20.55539Jette Kreiberg OK Roskilde DNK 00:21.50 +4:47
21.55609Cerjaka Maija Kapa/Carnikava LVA 00:22.08 +5:05
22.55513Nadezhda Klopovskaia Standart BLR 00:22.16 +5:13
23.55527Tatiana Kinyaeva Moscow Compass RUS 00:22.25 +5:22
24.55549Ellen Kühn Jensen Ballerup OrientDNK 00:22.59 +5:56
25.55638May Jorunn Rognlien Modum o-lag NOR 00:23.01 +5:58
26.55677Tiina Metsmaa Rakvere OK EST 00:23.08 +6:05
27.55650Lise Havik Asker SK NOR 00:23.11 +6:08
27.55639Suvi-Päivikki Uusitalo Itä-Hämeen RastFIN 00:23.11 +6:08
29.55643Britt Claesson IFK Mora OK SWE 00:23.16 +6:13
30.55681Marjo Virtanen Hiisirasti FIN 00:23.31 +6:28
31.55561Jana Maskova OOB TJ Turnov CZE 00:23.40 +6:37
-55620Leena Leesment SRD SK EST 00:23.43 +6:40
32.55602Jenny Buelens FRSO-Belgium BEL 00:23.57 +6:54
33.55542Rima Simoliuniene OK Dainava LTU 00:24.01 +6:58
34.55599Eva Sladkova Tehov CZE 00:24.09 +7:06
35.55683Marika Müür OK TON EST 00:24.20 +7:17
36.55533Nataliya Elagina Moscow Compass RUS 00:24.27 +7:24
37.55699Kissne Kis Maria JMD Jaszapati HUN 00:24.28 +7:25
38.55522Aino Koser OK Ilves EST 00:24.38 +7:35
39.55652Sarka Gabrielova Hana OrienteeriCZE 00:24.44 +7:41
40.55591Anneli Hautaniemi Tampereen PyrinFIN 00:24.47 +7:44
41.55568Liudmila Yanshyna Belaya Rus BLR 00:25.05 +8:02
42.55644Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby SWE 00:25.22 +8:19
43.55654Lai Kuen Candy Chui HKOC HKG 00:25.25 +8:22
44.55596Galina Onofreichuk Tver RUS 00:25.29 +8:26
-55590Raija Savolainen Tampereen PyrinFIN 00:25.35 +8:32
45.55520Tamara Zaets Azimut RUS 00:25.44 +8:41
46.55600Dominique Liesse FRSO-Belgium BEL 00:26.01 +8:58
47.55523Ülle Põldoja OK Ilves EST 00:26.37 +9:34
47.55657Joanna Emberton EPOC GBR 00:26.37 +9:34
49.55560Anna Lena Maartensson Straangnaas-MalSWE 00:26.57 +9:54
50.55664Irja Yli-Eerola Hämeenlinnan TaFIN 00:27.03 +10:00
51.55566Päivi Karjalainen Pieksämäen VeikFIN 00:27.05 +10:02
52.55633Kirsi Kihlström RastiE4 FIN 00:27.56 +10:53
53.55574Merja Toivonen Epilän Esa FIN 00:28.24 +11:21
54.55546Oksana Oskalenko Nash Klub UKR 00:29.34 +12:31
55.55541Kaija Muukkonen Joutsenon KulleFIN 00:29.39 +12:36
56.55622Liudmila Iurmanova Ramenskoye RUS 00:29.41 +12:38
57.55695Karin Lugsteiner LAUFKLUB KOMPASAUT 00:29.42 +12:39
58.55529Dorina Nimigean NEOC USA 00:30.09 +13:06
59.55580Larisa Mysheva Cheboksary RUS 00:31.16 +14:13
60.55567Olga Gavrilova Azimut-SPb RUS 00:31.41 +14:38
-55525Andrea Schaffner OLG Zürich SUI 00:31.41 +14:38
61.55696Pavla Novakova OK Doksy CZE 00:31.50 +14:47
62.55595Heli Viks OK Võru EST 00:32.20 +15:17
63.55682Lena Hammer Vestre Aker NOR 00:32.38 +15:35
64.55556Galina Nikulina Arkhangelsk RUS 00:32.42 +15:39
65.55661Susanne Christiansen Farum OK DNK 00:33.05 +16:02
66.55583Anne Hannukainen Kankaanpään SuuFIN 00:33.15 +16:12
67.55584Elsa Murskaja INUS LappeenranFIN 00:34.44 +17:41
68.55537Larisa Maslova RUS 00:35.06 +18:03
69.55636Ene Leht HOK EST 00:35.19 +18:16
70.55691Lise Hortvedt Kongsberg o-lagNOR 00:37.48 +20:45
71.55558Eva Warenius Avesta OK SWE 00:38.33 +21:30
72.55623Olga Yurchenko Ramenskoye RUS 00:39.28 +22:25
73.55686Hilkka Lukander RastiPiikkiö FIN 00:39.38 +22:35
74.55553Lyubov Gerasimova Velikiy NovgoroRUS 00:39.52 +22:49
75.55610Liudmila Shevchenko Electrougli MosRUS 00:45.27 +28:24
76.55576Ana Cintra CODIV BRA 00:48.15 +31:12
55611Tiina Oras OK Ilves EST MP
55532Linda Pakuls Guildford OrienGBR MP
55582Birgit Buhler USV TU Dresden DEU MP
55660Susan Froude IKON AUS MP
55646Lena Sjöström Umeå OK SWE MP
55569Sirpa Papinsaari Kangasala SK FIN MP
55640Kristina Tellqvist IK Dran SWE MP
55665Liisa Nordberg Helsingin SuunnFIN MP
55621Tiina Leskinen Lynx FIN MP
55632Elisabeth Steinlechner OC Fürstenfeld AUT DNS
55685Turid Vongraven Skien OK NOR DNS
55673Outi Montonen Itä-Hämeen RastFIN DNS
55552Alena Brok Luserz BLR DNS
55579Helve Luht Harju KEK RSK EST DNS
55613Eniko Bertalan Asker Skiklubb NOR DNS
55698Marina Kozlova VILS RUS DNS
55649Annika Lundström Väsby OK SWE DNS

W60-A
2100m 15KP Climb 15m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.60569Alena Rosecka SKP zdar nad SaCZE 00:12.13 00:12.13
2.60704Unni Strand Karlsen Fredrikstad SkiNOR 00:12.14 +0:01
3.60604Alison Simmons BOK GBR 00:12.24 +0:11
4.60546Christine Kiddier Guildford OrienGBR 00:12.59 +0:46
5.60641Alida Abola Ozons LVA 00:13.12 +0:59
6.60674Christina Hjertson OK Linne SWE 00:13.25 +1:12
7.60502Irina Stepanova RUS 00:13.27 +1:14
8.60517Lidia Shorokhova Moscow RUS 00:13.42 +1:29
9.60558Virginija Gvildiene MEDEINA OK LTU 00:14.10 +1:57
10.60524Anne Arold OK Ilves EST 00:14.19 +2:06
11.60654Lucia Sacilotto Unione LombardaITA 00:14.28 +2:15
11.60662Pirkko Kalliola Maarian Mahti FIN 00:14.28 +2:15
13.60563Siren Greve Bergens TurnforNOR 00:14.31 +2:18
14.60717Lena Jansson Jarla orienteriSWE 00:14.46 +2:33
15.60720Hilary Wood Central Coast AUS 00:14.51 +2:38
16.60675Ina Lindeberg Skåneslättens OSWE 00:14.53 +2:40
17.60521Pauline Mcadam Roxburgh ReiverGBR 00:14.57 +2:44
18.60713Arja Nurminen Valkeakosken HaFIN 00:15.01 +2:48
19.60536Janice Nisbet Edinburgh SouthGBR 00:15.06 +2:53
20.60727Rita Forsström OK Raseborg FIN 00:15.07 +2:54
21.60631Sinikka Illaru Peräkylän PonniFIN 00:15.09 +2:56
22.60660Ulla Engelby Pan-KristianstaSWE 00:15.11 +2:58
23.60550Irena Stankeviciute OK Dainava LTU 00:15.13 +3:00
24.60686Natalia Deconescu CAOC USA 00:15.21 +3:08
25.60640Gunta Lebedoka Kurmis LVA 00:15.27 +3:14
26.60580Agathe Murer Orienteering PeITA 00:15.28 +3:15
27.60656Britt-Marie Svensson pan-kristianstaSWE 00:15.37 +3:24
28.60554Ursula Wolf ULU'S REISEWELTSUI 00:15.43 +3:30
29.60557Agota Muzsnai HSE-Hungary HUN 00:15.47 +3:34
30.60657Mona Bugge Haug OL Vallset/StanNOR 00:15.54 +3:41
31.60541Ülle Kadak OK Lehola EST 00:15.59 +3:46
32.60651Vitalija Ptasekiene OSK Devyni LTU 00:16.01 +3:48
33.60578Christine Robinson South London GBR 00:16.04 +3:51
34.60547Nadezda Levicheva VERESK RUS 00:16.07 +3:54
34.60682Ivana Mrazkova Hana OrienteeriCZE 00:16.07 +3:54
36.60695Hisako Murakoshi Team Chako JPN 00:16.09 +3:56
37.60566Ester Anna Johansson Halmstad OK SWE 00:16.13 +4:00
38.60608Tuire Niemi Tampereen PyrinFIN 00:16.20 +4:07
39.60593Tiina Talisoo Harju KEK RSK EST 00:16.23 +4:10
40.60533Jolanta Wysocka UKS Kometa GliwPOL 00:16.28 +4:15
41.60595Magda Horvath Tipo HUN 00:16.40 +4:27
42.60716Bjorg Svanberg ROyken o-lag NOR 00:16.44 +4:31
43.60687Anja Siuko Suunta-Sepot FIN 00:17.10 +4:57
44.60617Olga Pozhidaeva Azimut-SPb RUS 00:17.21 +5:08
45.60698Carol Brownlie Orienteering WeAUS 00:17.24 +5:11
46.60603Helena Jumppanen Pihkaniskat FIN 00:17.25 +5:12
47.60638Annette Petersen OK Roskilde DNK 00:17.40 +5:27
48.60543Agnes Takacs SZVSE HUN 00:17.46 +5:33
49.60723Jacquie Rand Ugly Gully OrieAUS 00:17.53 +5:40
50.60663Kirsti Laukkanen Hämeenlinnan TaFIN 00:18.03 +5:50
51.60703Margrete Jorandli GjO-Vard O-lag NOR 00:18.08 +5:55
52.60635Anu Pallon JOKA EST 00:18.14 +6:01
53.60530Lisa Annersand OK Tyr SWE 00:18.21 +6:08
54.60560Anneli Bergström Espoon Suunta FIN 00:18.26 +6:13
55.60634Hely Salmenoja Hirvensalon HeiFIN 00:18.32 +6:19
56.60513Helena Kajaala-Ylikoski Kankaanpään SuuFIN 00:18.43 +6:30
57.60619Bernadette Vandermeulen FRSO-Belgium BEL 00:19.00 +6:47
58.60715Tamara Kosmaceva Kapa OK LVA 00:19.20 +7:07
59.60683Jitka Stablova Hana OrienteeriCZE 00:19.51 +7:38
60.60622Anne Raunio Sauvon UrheilijFIN 00:20.07 +7:54
60.60630Lisbeth Hörnell Domnarvets GoIFSWE 00:20.07 +7:54
62.60542Tatiana Rogovskaia "OK""Praleska""BLR 00:20.22 +8:09
63.60628Andrea Janus SSV Planeta RadDEU 00:20.27 +8:14
64.60584Marita Saari Suunta-Sepot FIN 00:20.35 +8:22
65.60661Rannveig Solli Askoy o-lag NOR 00:20.45 +8:32
65.60624Annlou Husen Farum OK DNK 00:20.45 +8:32
67.60587Lauma Zilko OK Kapa LVA 00:21.35 +9:22
68.60598Marje Tobreluts OK Põlva KobrasEST 00:23.03 +10:50
69.60568Kayoko Sakai CHOFU WR JPN 00:23.04 +10:51
70.60632Niina Karnit SRD SK EST 00:23.06 +10:53
71.60689Inese Purgaile Bebri LVA 00:24.12 +11:59
72.60545Helle Rennu Saku EST 00:25.33 +13:20
73.60527Liubov Prokhorova Aeroflot RUS 00:26.00 +13:47
74.60633Yvonne Toven Stora Tuna OK SWE 00:26.42 +14:29
75.60670Annikki Rinne Hollolan UrheilFIN 00:28.03 +15:50
76.60591Gro Solnordal Rudsbygd OL NOR 00:29.18 +17:05
77.60681Wenche Bjornstad Ringsaker OK NOR 00:35.52 +23:39
60668Kaija Purhonen Hollolan UrheilFIN MP
60676Anna-Karin Johansson Vandrarringen-VSWE MP
60652Ene Sulg Orvand EST MP
60701Taisiia Vasileva DV sport RUS MP

W60-B
1980m 15KP Climb 20m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.60516Nermin Fenmen ODTU TUR 00:14.49 00:14.49
2.60572Elle M Melbye Heming orienterNOR 00:16.26 +1:37
3.60639Ann Scown Abominable O-meAUS 00:16.33 +1:44
4.60570Maire Limberg Rakvere OrienteEST 00:17.01 +2:12
5.60655Viv Macdonald Derwent Valley GBR 00:17.05 +2:16
6.60574Live Ytrehus Ringerike o-lagNOR 00:17.09 +2:20
7.60707Kirsten Bobach Aalborg OK DNK 00:17.25 +2:36
8.60684Jana Eremiasova Hana OrienteeriCZE 00:17.57 +3:08
9.60714Anneli Ojapalo Rajamäen RykmenFIN 00:17.58 +3:09
10.60726Kristina Wåhlin OK Enen SWE 00:18.06 +3:17
11.60564Bjorg Midttun Bergens turnforNOR 00:18.14 +3:25
12.60522Natalia Ciobanu Dinamo OLD MDA 00:18.18 +3:29
13.60531Johanne Lind Ballerup OK DNK 00:18.33 +3:44
13.60588Katrin Kriiska Jõhvikas EST 00:18.33 +3:44
15.60725Robyn Pallas Central Coast AUS 00:18.39 +3:50
16.60552Iris Karvonen Leppävaaran SisFIN 00:18.42 +3:53
17.60515Inara Gipsle Thames Valley OGBR 00:18.43 +3:54
18.60528Monica Ivarsson OK SkogshjortarSWE 00:18.51 +4:02
19.60583Päivi Turunen Suunta-Sepot FIN 00:18.54 +4:05
20.60523Leubov Lapushner No club membersISR 00:18.58 +4:09
21.60678Siv Larsson Växjö AIS SWE 00:19.01 +4:12
21.60629Sigrid Wenzel SSV Planeta RadDEU 00:19.01 +4:12
23.60609Tatiana Tkachuk Khabarovsk RUS 00:19.07 +4:18
24.60650Laimute Keiniene OSK Devyni LTU 00:19.10 +4:21
25.60575Lembe Lutterus SK Saue Tammed EST 00:19.12 +4:23
25.60532Riina Kivikas OK Ilves EST 00:19.12 +4:23
27.60706Inge Bosina NF Wien AUT 00:19.19 +4:30
28.60535Debbie Byers Big Foot AUS 00:19.22 +4:33
29.60579Paola Viliotti Orienteering PeITA 00:19.28 +4:39
30.60672Lisbet Hansen FSK OrienteringDNK 00:19.38 +4:49
31.60644Gisela Mueller TV DiedenbergenDEU 00:19.59 +5:10
32.60573Bente Wikstrom Ringsaker OK NOR 00:20.03 +5:14
33.60576Sandra Hoffer Orienteering PeITA 00:20.12 +5:23
33.60602Herdis Alvheim Fana IL NOR 00:20.12 +5:23
35.60538Tatiana Zaripova ULYANOVSK RUS 00:20.19 +5:30
36.60647Pirjo Karvonen Suomusjärven SiFIN 00:20.24 +5:35
37.60621Leena Metsämäki Turun SuunnistaFIN 00:20.29 +5:40
38.60666Kaisa Yliniemi Nivalan UrhelijFIN 00:20.30 +5:41
38.60680Maikka Vali-Klemela Karkki-Rasti FIN 00:20.30 +5:41
40.60667Raija Puhakka Kuopion SuunnisFIN 00:20.56 +6:07
41.60705Maarit Juura Kankaanpään SuuFIN 00:20.58 +6:09
42.60658Marianne Graf OLG Pfäffikon SUI 00:21.03 +6:14
43.60548Tatiana Sokolova VERESK RUS 00:21.23 +6:34
44.60697Victoria Loseva ETG RUS 00:21.37 +6:48
45.60673Kristin Johansson Karlskrona SOK SWE 00:21.38 +6:49
46.60685Nada Zavadilova Hana OrienteeriCZE 00:21.47 +6:58
47.60553Christina Wehrli ULU'S REISEWELTSUI 00:21.53 +7:04
47.60539Violeta Dudiene OK Rudamina LTU 00:21.53 +7:04
49.60589Vaike Tomann OK Ilves EST 00:21.58 +7:09
50.60627Minako Narita Irumashi OrientJPN 00:22.03 +7:14
51.60571Kirsti Kattilakoski Aron Haka FIN 00:22.19 +7:30
52.60534Annette Milburn West CumberlandGBR 00:22.21 +7:32
53.60710Yuk Hing Wong HKOC HKG 00:22.22 +7:33
54.60561Sviatlana Atamanovich Turlan BLR 00:22.23 +7:34
55.60520Marina Cherkasova Azimut RUS 00:22.38 +7:49
56.60671Arja Saari Rasti-Perniö FIN 00:23.06 +8:17
57.60679Tuula Leppänen SSV Planeta RadGER 00:23.33 +8:44
58.60597Marjatta Vaara Kankaanpään SuuFIN 00:23.48 +8:59
59.60529Berit Ivarsson OK SkogshjortarSWE 00:23.54 +9:05
60.60518Nadezhda Lukina Krasnogorsk RUS 00:24.17 +9:28
61.60677Gun Millinger Västerås SOK SWE 00:24.23 +9:34
62.60637Sirpa Kangasaho HiidenkiertäjätFIN 00:25.12 +10:23
63.60642Anna-Maija Kurppa FIN 00:26.11 +11:22
64.60556Epp Kroon OK Ilves EST 00:26.57 +12:08
65.60653Eha Tolm Orvand EST 00:27.09 +12:20
66.60620Lily-Anne Cole Trol Belgium BEL 00:27.31 +12:42
67.60565Sidsel Storihle Ringsaker NOR 00:28.09 +13:20
68.60599Elvira Harkova INUS LappeenranFIN 00:28.51 +14:02
69.60601Anne Sofie Gjermstad Nidarost OK NOR 00:29.03 +14:14
70.60514Iryna Konan Standart BLR 00:29.16 +14:27
71.60728Helene Greminger ULU'S REISEWELTSUI 00:29.19 +14:30
72.60648Inkeri Vapalahti Suomusjärven SiFIN 00:30.03 +15:14
73.60559Alina Kazantseva Velikiy NovgoroRUS 00:30.52 +16:03
74.60607Taina Koivisto Tampereen PyrinFIN 00:32.50 +18:01
75.60590Randi Hansen Stokke NOR 00:33.31 +18:42
76.60612Valentina Vasilyeva Lytkarino RUS 00:34.03 +19:14
77.60582Tatsiana Straltsova LUSERG BLR 00:40.32 +25:43
78.60537Marika Pilt OK West EST 00:42.54 +28:05
79.60722Kari Halvorsen Verdal OK NOR 00:54.15 +39:26
60551Kaija Laine Kauhajoen KarhuFIN MP
60567Bodil Klakegg Koltbotn og SkiNOR MP

W60-C
1910m 16KP Climb 25m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
-60540Diane Leakey SLOW GBR 00:14.01 00:14.01
-60614Mare Niitsoo OK TON EST 00:16.02 +2:01
-60581Anneli Lindkvist Gustavsbergs OKSWE 00:16.22 +2:21
1.60586Deanna Novelli Orienteering PeITA 00:17.17 +3:16
-60709Inger Nergaard Stokke IL NOR 00:20.02 +6:01
2.60549Lea Tusis JOKA EST 00:20.33 +6:32
3.60555Anna Olbrycht OLBnO Warszawa POL 00:21.07 +7:06
-60562Britt Marian Rameckers Haugesund idretNOR 00:21.07 +7:06
-60692Barbro Falck-Ytter GjOVard O-lag NOR 00:21.13 +7:12
4.60623Hannele Knaapinen Sauvon UrheilijFIN 00:21.18 +7:17
5.60625Olga Burlinova Ramenskoye RUS 00:21.19 +7:18
6.60719Anne Pajula OK Roslagen SWE 00:21.28 +7:27
7.60577Galina Suchilova Lytkarino RUS 00:21.35 +7:34
8.60605Louise Madrid San Francisco BUSA 00:21.42 +7:41
9.60519Tatiana Petrova Azimut RUS 00:21.55 +7:54
10.60596Olga Chudakova LYTKARINO RUS 00:22.32 +8:31
11.60626Natalia Shamshina Ramenskoye RUS 00:22.50 +8:49
12.60611Aime Mõik Jõhvikas EST 00:22.53 +8:52
13.60636Anyta Richardson Fingal IRL 00:23.11 +9:10
14.60616Maria Sao Joao CLAC Portugal PRT 00:23.50 +9:49
15.60693Ruth Keller ULU'S REISEWELTSUI 00:23.58 +9:57
16.60729Susan Hawkes-Teeter EMPO USA 00:24.08 +10:07
17.60645Aili Laanjõe OK Põlva KobrasEST 00:24.12 +10:11
18.60649Sigrid Grün OLG Stöck Wien AUT 00:24.20 +10:19
19.60694Inger Marie Johansson Porsgrunn o-lagNOR 00:25.08 +11:07
20.60525Anita Lindbohm Skarpnäcks OL SWE 00:25.36 +11:35
21.60711Reidun F. Smaavik Freidig NOR 00:26.09 +12:08
22.60708Dumitru Maria CS Otopeni ROU 00:26.53 +12:52
23.60691Bente Grondalen Hamar OK NOR 00:30.11 +16:10
24.60606Rhonda Deweese San Francisco BUSA 00:30.45 +16:44
-60718Anna Haider HSV Ried AUT 00:31.10 +17:09
-60664Paula Lepisto Kangasala SK FIN 00:31.38 +17:37
25.60712Satu Kettunen FIN 00:34.35 +20:34
26.60700Anne Koppel EST 00:35.11 +21:10
27.60600Irene Lill Birkelund Porsgrunn o-lagNOR 00:35.17 +21:16
28.60615Lisa Poplavskaya Sport-club EkraRUS 00:37.33 +23:32
29.60665Eeva Matilainen Rastivarsat FIN 00:38.41 +24:40
30.60730Liv Moklebust Måren NOR 00:39.52 +25:51
31.60702Eija Lassila Vetelin UrheiliFIN 00:40.22 +26:21
-60669Eila Rinne Hollolan UrheilFIN 00:40.35 +26:34
32.60610Ekaterina Koskinina Komsomolsk-on-ARUS 00:43.39 +29:38
33.60594Tatiana Kochkina Cheboksary RUS 00:44.40 +30:39
60544Anne Lise Andreassen Sandefjord OK NOR DNS
60592Helge Valdek Harju KEK RSK EST DNS
60526Marina Golovkova KBGL Orient RUS DNS
60696Pauline Smithard Deeside OC GBR DNS
60585Airi Toivonen Maarian Mahti FIN DNS
60690Oddny Jorgensen IK Grane NOR DNS
60618Ann Herm FRSO-Belgium BEL DNS

W65-A
1900m 14KP Climb 15m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.65672Maria Nordwall OK Kolmården SWE 00:12.31 00:12.31
2.65539Tamara Ovsiannikova Rus-Veteran RUS 00:12.42 +0:11
3.65545Liz Godfree DVO GBR 00:13.26 +0:55
4.65707Lena Söderberg OK Skogsfalken SWE 00:13.32 +1:01
5.65551Irina Smirnova Ecran SPb RUS 00:14.13 +1:42
6.65690Eeva-Liisa Korkeakangas Rasti-Jussit FIN 00:14.51 +2:20
7.65740Brigit Oswald OLK Piz Hasi SUI 00:14.54 +2:23
8.65650Marja Juvonen Raja-Karjalan SFIN 00:15.14 +2:43
9.65667Gunnel Månsson OK Vilse 87 SWE 00:15.17 +2:46
10.65663Jurate Uleviciene OK Labirintas LTU 00:15.20 +2:49
11.65587Miriam Rosen SROC GBR 00:15.38 +3:07
12.65718Ivana Ulehlova Hana OrienteeriCZE 00:15.51 +3:20
13.65547Hille Tasa SK Saue Tammed EST 00:15.52 +3:21
14.65558Anne-Marie Holmström Järla ok SWE 00:15.53 +3:22
14.65596Lena Granefelt OK Tyr SWE 00:15.53 +3:22
16.65589Britt-Mari Karlsson Växjö OK SWE 00:15.57 +3:26
17.65675Ritva Kajava Hämeenlinnan SuFIN 00:16.12 +3:41
18.65700Anne Lundmark Järfälla OK SWE 00:16.13 +3:42
19.65712Agneta Granström SOK Aneby SWE 00:16.15 +3:44
20.65749Lena Barkestam ikhp SWE 00:16.32 +4:01
21.65560Tamara Bortnovskaya Moscow Dinamo RUS 00:16.46 +4:15
22.65666Margaretha Svensson OK Vilse 87 SWE 00:16.50 +4:19
23.65686Anne Stoor Kokkolan SuunniFIN 00:16.51 +4:20
24.65618Jenny Wren Border Liners OGBR 00:16.57 +4:26
25.65640Anna Blomgren Tullinge SK SWE 00:16.59 +4:28
25.65696Åsa Ståhl Hjärnarps OL SWE 00:16.59 +4:28
27.65554Yvette Zaugg ULU'S REISEWELTSUI 00:17.11 +4:40
28.65659Vappu Hyvärinen Saarijärven PulFIN 00:17.12 +4:41
29.65599Kersti Mardiste Harju KEK RSK EST 00:17.21 +4:50
29.65721Teresa Finlay Fermo GBR 00:17.21 +4:50
31.65725Janet Clenaghan Solway GBR 00:17.29 +4:58
32.65615Inger Glans OK Torfinn SWE 00:17.33 +5:02
33.65584Lotta Råberg OK Tyr SWE 00:17.34 +5:03
34.65580Berit Hegdal Bergens turnforNOR 00:17.35 +5:04
35.65612Tiiu Kaasik Ilves EST 00:17.36 +5:05
36.65689Eila Seppälä Ylistaron KilpaFIN 00:17.47 +5:16
37.65559Gerda Christiansen KOge OK DNK 00:17.52 +5:21
38.65628Marja Suomalainen Leppävaaran SisFIN 00:17.56 +5:25
39.65652Lyubov Ryasna Icar UKR 00:17.58 +5:27
40.65730Bea Rahm OLG Pfäffikon SSUI 00:18.01 +5:30
41.65597Helena Korhonen Haninge SOK SWE 00:18.09 +5:38
42.65646Irmeli Saari Hirvensalon HeiFIN 00:18.17 +5:46
43.65704Kristina Larsson OK Klyftamo SWE 00:18.34 +6:03
44.65635Päivi Ahonen Navi FIN 00:18.36 +6:05
45.65629Stanislava Horackova Slavia Liberec CZE 00:18.40 +6:09
45.65562Arja Pulkkinen Joutsenon KulleFIN 00:18.40 +6:09
47.65557Helena Hemström Gävle Ok SWE 00:18.42 +6:11
48.65532Merete Ravnshoj Andersen Herlufsholm DNK 00:18.49 +6:18
49.65626Kaija Turku Helsingin SuunnFIN 00:18.56 +6:25
50.65654Lisa Kumlin Växjö OK SWE 00:18.58 +6:27
51.65660Sirkka Ketola Saarijärven PulFIN 00:19.09 +6:38
52.65738Britt Linnea Eriksson Sala OK SWE 00:19.18 +6:47
53.65698Karin Axelsson IK Uven SWE 00:19.21 +6:50
54.65544Maud Sunden Mossberg OK Järnbärarna SWE 00:19.30 +6:59
55.65563Sirpa Koivula Helsingin suunnFIN 00:19.33 +7:02
56.65677Pirjo Kurppa Maarian Mahti FIN 00:19.34 +7:03
57.65710Eva Nordahl Pan-KristianstaSWE 00:19.46 +7:15
58.65538Aila Halttunen Haninge SOK SWE 00:20.01 +7:30
59.65715Ulla Gummeson Väsby OK SWE 00:20.05 +7:34
60.65722Kaija Venäläinen Valkeakosken HaFIN 00:20.33 +8:02
61.65533Jan Candy Orienteering WAAUS 00:20.37 +8:06
62.65522Nora Ursin Fossum IF NOR 00:20.53 +8:22
63.65546Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda SWE 00:20.56 +8:25
64.65701Kerstin Palm Kjula IF SWE 00:20.58 +8:27
65.65566Kalcich Licia POLISPORTIVA BEITA 00:21.04 +8:33
66.65641Anu Saue Hiiumaa OK EST 00:21.22 +8:51
67.65585Aase Flydal BUL Tromso NOR 00:21.39 +9:08
68.65742Birgit Olsen Tisvilde Hegn ODNK 00:22.04 +9:33
69.65592Eija Tikka Raja-Karjalan SFIN 00:22.27 +9:56
70.65695Kirsten Ellekilde HelsingOrs SOK DNK 00:23.03 +10:32
71.65717Berit Roste Ringsaker OK NOR 00:25.38 +13:07
72.65745Päivi Sorri Päijät-Rasti FIN 00:25.47 +13:16
73.65739Ruth Huguenin OLC Kakowa SUI 00:28.45 +16:14
74.65639Yuko Uematsu Irumashi OrientJPN 00:29.25 +16:54
75.65555Volha Vashchenka Traktor OK BLR 00:31.49 +19:18
65553Ruth Wydenkeller ULU'S REISEWELTSUI MP
65620Hilkka Lankia Tampereen PyrinFIN MP
65642Marketta Savelainen Helsingin SuunnFIN MP
65716Karin Walltin Östersunds OK SWE MP
65692Ann-Marie Rees Andersson Enebybergs IF SWE MP
65567Monica Påhlstorp Emmaboda/Verda SWE MP

W65-B
1780m 11KP Climb 15m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.65617Dale Kireiliene OK Takas LTU 00:15.22 00:15.22
2.65502Valentina Meshcheriakova RUS-VETERAN RUS 00:15.37 +0:15
3.65569Eha Kriks Rakvere OK EST 00:15.59 +0:37
4.65727Anette Gmür ULU'S REISEWELTSUI 00:16.00 +0:38
5.65588Anne May SLOW GBR 00:16.15 +0:53
6.65570Eha Arb EST 00:16.41 +1:19
7.65643Irene Danielsson Piteå IF SWE 00:16.44 +1:22
8.65679Helena Luoma Pihkaniskat FIN 00:16.47 +1:25
8.65613Kersti Ploom Jõhvikas EST 00:16.47 +1:25
10.65573Kari Secher Bergens turnforNOR 00:16.49 +1:27
11.65548Rudite Sterna Sigulda LVA 00:16.56 +1:34
12.65636Arja Heimonen Navi FIN 00:17.14 +1:52
13.65561Anne Raadla Jõhvikas EST 00:17.22 +2:00
14.65697Eva Blomström IK Stern SWE 00:17.28 +2:06
15.65571Evi Vahu OK Orion EST 00:17.29 +2:07
16.65627Marit Kamstrup Tyldum Rudsbygd IL NOR 00:17.30 +2:08
17.65565Ritva Mononen Hämeenlinnan SuFIN 00:17.41 +2:19
18.65736Eliisa Ryynänen Pihkaniskat FIN 00:17.45 +2:23
19.65610Tatiana Stepaniantc Azimut RUS 00:17.46 +2:24
20.65541Lena Jakobsson Västerås SOK SWE 00:17.48 +2:26
21.65591Cristina Casatta Orienteering PeITA 00:18.09 +2:47
22.65564Pirjo Viitala Turun MetsänkävFIN 00:18.11 +2:49
23.65684Eila Pitkänen Jämsän Retki-VeFIN 00:18.16 +2:54
24.65575Sidsel Graff-Iversen Fossum IF NOR 00:18.19 +2:57
25.65607Stina Marie Elfving Byaasen IL NOR 00:18.28 +3:06
26.65593Maija Pelkonen Oulunsalon VasaFIN 00:18.31 +3:09
27.65619Eija Nurminen Tampereen PyrinFIN 00:18.36 +3:14
27.65703Inger Ljungström OK Djerf SWE 00:18.36 +3:14
29.65750Judith Karpinski New England OriUSA 00:18.40 +3:18
30.65528Leili Prans OK Ilves EST 00:18.46 +3:24
31.65624Leslie Minarik San Francisco BUSA 00:18.57 +3:35
32.65529Zoya Zimina Aeroflot RUS 00:19.00 +3:38
33.65634Joanna Stewart Auckland OC NZL 00:19.07 +3:45
34.65708Karin Persson OK Tyringe SWE 00:19.13 +3:51
35.65595Liivi Parik Otepää SK EST 00:19.14 +3:52
36.65537Reet Rohi OK Okas EST 00:19.22 +4:00
37.65572Anne Furuholt Trollelg o-lag NOR 00:19.23 +4:01
38.65713Ingalill Nilsson Stigmännen-KarlSWE 00:19.24 +4:02
39.65556Setsuko Ohba Sans Souci JPN 00:19.31 +4:09
40.65676Marjatta Karisto-NieminenVRU-Hyvinkää FIN 00:19.38 +4:16
41.65531Tatiana Markova Moscow Compass RUS 00:19.40 +4:18
42.65608Astrid Ormberg Faan IL NOR 00:19.45 +4:23
43.65683Helvi Petäys Pihkaniskat FIN 00:19.48 +4:26
44.65577Astri Hole Bergens turnforNOR 00:19.55 +4:33
45.65600Liis Lille Harju KEK RSK EST 00:20.09 +4:47
46.65693Inga-Lisa Axenborg Göteborg-MajornSWE 00:20.31 +5:09
47.65645Liisa Sundberg Lynx FIN 00:20.39 +5:17
48.65582Zdenka Krķzova SKP zdar nad SaCZE 00:20.47 +5:25
49.65699Rosa Johansson IK Uven SWE 00:20.49 +5:27
50.65726Setsuko Wakaume Team Chako JPN 00:20.52 +5:30
51.65581Anne Marit Farden Kolbotn og SkimNOR 00:21.15 +5:53
52.65606Liv Haugli Heming NOR 00:21.20 +5:58
53.65598Mare Aibast Harju KEK RSK EST 00:21.21 +5:59
54.65527Mara Plaude NSB Liepava LVA 00:21.25 +6:03
55.65719Hana Stehnova Hana OrienteeriCZE 00:21.28 +6:06
56.65603Oivi Mäkelä Suunta-Sepot FIN 00:21.52 +6:30
57.65720Veroslava Kupcova Hana OrienteeriCZE 00:21.56 +6:34
58.65583Kaie Kivila OK Ilves EST 00:22.02 +6:40
59.65728Raisa Ignatenko RUS 00:22.34 +7:12
60.65521Mare Leis OK Ilves EST 00:22.46 +7:24
61.65723Margareta Haraldsson Gustavsbergs OKSWE 00:23.07 +7:45
62.65586Eva Taraldrud Indre Ostfold NOR 00:23.36 +8:14
63.65656Helena Kämäräinen Lahden SuunnistFIN 00:23.38 +8:16
64.65655Ulla Kurvinen HiidenkiertäjätFIN 00:24.15 +8:53
65.65543Mirja-Liisa Laakso-LähteeHämeenlinnan TaFIN 00:24.46 +9:24
66.65706Margret Carlsson OK Skogsfalken SWE 00:24.53 +9:31
67.65746Anne Margrethe Kvam Frol IL NOR 00:24.59 +9:37
67.65523Ene Ehrenpreis ROK EST 00:24.59 +9:37
69.65526Eva Halvarson OK Kåre SWE 00:26.02 +10:40
70.65733Paula Korpinen Rasti-Lukko FIN 00:26.06 +10:44
71.65743Kaarina Köngäs Puolangan RyhtiFIN 00:26.07 +10:45
72.65518Semenova Galina Velikie Luki RUS 00:26.35 +11:13
73.65630Ivana Karmazķnova Slavia Liberec CZE 00:27.25 +12:03
74.65664Kari Vikerhaugen Odal OL NOR 00:28.06 +12:44
75.65622Sirpa Lakanen Muuramen Rasti FIN 00:28.19 +12:57
76.65534Valentyna Koshova Energodar UKR 00:31.21 +15:59
77.65747Margaret A. Gjertsen Asker skiklubb NOR 00:31.32 +16:10
78.65535Mare Beilmann OK LUS EST 00:37.41 +22:19
79.65525Kristina Johansson Mullsjö SOK SWE 00:41.48 +26:26
80.65662Aleksandra Gutina Rus-Veteran RUS 00:50.49 +35:27
65516Tatyana Shevshenko Saint PetersburRUS MP

W65-C
1640m 9KP Climb 15m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.65536Nina Potapova ULYANOVSK RUS 00:14.23 00:14.23
2.65681Beatrice Malmsten Lynx FIN 00:14.49 +0:26
3.65732Margareta Brynhildsen Stokke IL NOR 00:15.00 +0:37
4.65705Ann-Helen Linnersjö Ok Orion SWE 00:15.52 +1:29
-65574Astrid Lunde Drangedal o-lagNOR 00:16.04 +1:41
5.65744Ritva Liitola RastiPiikkiö FIN 00:16.12 +1:49
6.65682Eila Mäntytormä Hämeenlinnan TaFIN 00:16.50 +2:27
7.65604Orvokki Soikkeli Kankaanpään SuuFIN 00:17.38 +3:15
8.65605Marit Forthun Vågsnes Kolbotn og SkimNOR 00:17.43 +3:20
9.65678Ulla Lindsten Rasti-Jyry FIN 00:18.00 +3:37
10.65702Lisbeth Olsson Kungälvs OK SWE 00:18.03 +3:40
11.65673Tuula Haase Ounasvaaran HiiFIN 00:18.07 +3:44
12.65632Laila Hakkarainen MS Parma FIN 00:18.33 +4:10
13.65520Valentina Schlee OLV Steinberg DEU 00:18.37 +4:14
14.65648Raija Haasto HIrvensalon HeiFIN 00:19.03 +4:40
15.65653Nataliia Otreshko UKR 00:19.08 +4:45
16.65691Kristina Johansson Vänersborgs SK SWE 00:19.12 +4:49
17.65694Elisabeth Rosen Göteborg-MajornSWE 00:19.25 +5:02
18.65661Leena Ojala Turengin SarastFIN 00:19.47 +5:24
19.65601Juta Virkepuu Harju KEK RSK EST 00:19.57 +5:34
20.65524Sirje Vilbaste OK Ilves EST 00:20.09 +5:46
21.65748Anne Karin Stigemo Il Imås NOR 00:20.32 +6:09
-65668Krystyna Galicz Bielany WarszawPOL 00:21.31 +7:08
22.65530Valentina Ryzhenkova Moscow Compass RUS 00:21.51 +7:28
23.65513Marit Odden Drangedal o-lagNOR 00:21.52 +7:29
24.65687Seija Vigelius Salon Viesti FIN 00:22.25 +8:02
25.65649Lyudmila Avramenko UKR 00:22.31 +8:08
26.65549Barbara Junghans Garingal OrientAUS 00:22.40 +8:17
27.65670Eli Kristoffersen Verdal orienterNOR 00:23.16 +8:53
28.65578Kari Nataas Bergen turnforeNOR 00:23.27 +9:04
29.65644Sakae Imai wanderers JPN 00:23.40 +9:17
30.65568Tatsiana Kandratsyeva Belaya Rus BLR 00:23.42 +9:19
31.65685Anneli Sane Helsingin SuunnFIN 00:24.11 +9:48
32.65737Katariina Finnilä Vetelin UrheiliFIN 00:25.26 +11:03
33.65709Anna-Lisa Hansson Pan-KristianstaSWE 00:25.54 +11:31
34.65550Eeva-Liisa Hanhela Haukiputaan HeiFIN 00:26.47 +12:24
35.65515Ellen Bjerva Drangedal o-lagNOR 00:26.53 +12:30
36.65647Tuuli Kastemaa Hirvensalon HeiFIN 00:27.09 +12:46
37.65711Inger Brune Skogslöparna SWE 00:27.52 +13:29
38.65576Ingunn Skare Bergens turnforNOR 00:28.09 +13:46
39.65665Kerstin Blom OK Kolmården SWE 00:28.51 +14:28
40.65674Leena Heinonen Kuopion SuunnisFIN 00:28.59 +14:36
-65609Aase Eng Musum Trollelg OK NOR 00:29.23 +15:00
41.65540Kateryna Radzivil Rus-Veteran ITA 00:30.02 +15:39
42.65669Kirsten Eggen Fana IL NOR 00:30.21 +15:58
43.65734Marta Ringheim Voss IL NOR 00:30.50 +16:27
44.65731Rita Riskusalo Kilon Kyllikit FIN 00:31.16 +16:53
45.65671Anne Stenseth Byasen IL NOR 00:33.03 +18:40
46.65517Vilhelmine Berzupe SENIOR LVA 00:33.21 +18:58
47.65631Vera Rebrova Moscow RUS 00:33.44 +19:21
48.65542Tatjana Sumilo Jõhvika EST 00:34.11 +19:48
49.65651Leena Aho Maarian Mahti FIN 00:37.53 +23:30
50.65590Natalia Malinkina Lytkarino RUS 00:38.32 +24:09
-65638Cheryl Bluett Bennelong NorthAUS 00:41.53 +27:30
51.65714Eivor Nydahl Stigmännen-KarlSWE 00:42.08 +27:45
52.65552Marjaana Eskola Salon Viesti FIN 00:42.28 +28:05
53.65680Raija Malm Lahden Työväen FIN 00:45.47 +31:24
54.65616Marja Kanerva Rasti-Jyry FIN 00:52.31 +38:08
55.65729Sirkka Liisa Kumpulainen XYZ FIN 00:58.01 +43:38
-65688Kirsti Vuorinen Hämeenlinnan TaFIN 00:59.59 +45:36
65751Alla Prosuntsova NEVA RUS MP
65657Mirjami Tupitsa Rasti-Jyry FIN MP
65579Gun Inger Jorgensen Porsgrunn o-lagNOR MP
65623Zinaida Loika Lytkarino BLR MP
65735Susanna Zürcher ULU'S REISEWELTSUI MP
65621Jaana Juntunen Tampereen PyrinFIN DNS
65614Ingrid Graneli Haninge SOK SWE DNS
65741Airi Pajuoja Valkeakosken HaFIN DNS

W70-A
1740m 12KP Climb 15m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.70614Kari Timenes Laugen Imås IL NOR 00:12.05 00:12.05
2.70587Torid Kvaal Freidig NOR 00:12.31 +0:26
3.70548Turid Nystrom Stavanger o-kluNOR 00:13.02 +0:57
4.70585Monique Deffense FRSO-Belgium BEL 00:13.07 +1:02
5.70598Tatiana Svistun Rus-Veteran RUS 00:13.29 +1:24
6.70605Jean O'Neill Fingal IRL 00:13.31 +1:26
7.70678Sharon Crawford RMOC Rocky Mtn USA 00:13.34 +1:29
8.70594Galina Vershinina RUS Veteran RUS 00:13.44 +1:39
9.70588Birgitt Michel TV Jahn WolfsbuDEU 00:13.51 +1:46
10.70621Leena Paatero Espoon Suunta FIN 00:14.00 +1:55
11.70590Rauni Muikku Navi FIN 00:14.03 +1:58
12.70522Carol Pearce DEVON GBR 00:14.11 +2:06
13.70543Margaret Ellis Vancouver OrienCAN 00:14.14 +2:09
14.70577Britt Forsell Skaaneslattens SWE 00:14.40 +2:35
15.70575Gry Thengs Stavanger o-kluNOR 00:14.56 +2:51
16.70632Ann-Britt Johansson IK Stern SWE 00:15.14 +3:09
17.70616Tuulikki Karvinen Helsingin SuunnFIN 00:15.32 +3:27
18.70684Elisabet Öqvist Fredrikshofs IFSWE 00:15.41 +3:36
19.70646Birgitta Karlsson OK Orinto SWE 00:15.51 +3:46
20.70579Ingrid Solveig Lome-HagmaKolbotn og SkimNOR 00:15.52 +3:47
21.70642Bibbi Appelgren Mariestads FK SWE 00:15.53 +3:48
22.70633Gunnel Svensson IK Ymer Borås SWE 00:16.00 +3:55
23.70537Margareta Larsson OK NJUDUNG SWE 00:16.04 +3:59
24.70683Barbro Börjeson OK SkogshjortarSWE 00:16.22 +4:17
25.70584Jen Gale Derwent Valley GBR 00:16.25 +4:20
26.70572Guninger Sahlberg Långhundra IF SWE 00:16.26 +4:21
27.70677Inger Dohlen Raumar OrienterNOR 00:16.31 +4:26
28.70679Ritva Mikkonen Espoon Suunta FIN 00:16.32 +4:27
29.70547Haldis Olaug Glendrage Stavanger o-kluNOR 00:16.34 +4:29
30.70546Torill Nebell Mikkelsen Berger og SvelvNOR 00:16.37 +4:32
31.70635Annbritt Björkman Kungälvs OK SWE 00:16.38 +4:33
32.70672Seija Hurskainen Valkeakosken HaFIN 00:16.40 +4:35
33.70573Ruth Rhodes Moledowns GBR 00:16.43 +4:38
34.70554Karen Merete Bjorseth Bodo og Omegn iNOR 00:16.46 +4:41
35.70574Tuula Kaasalainen Suunta-Sepot FIN 00:16.48 +4:43
36.70643Kaarina Voudinmäki Mullsjö SOK SWE 00:16.50 +4:45
37.70612Elin Dahlen Ringerike OL NOR 00:16.57 +4:52
38.70630Torill Svendsen Frosta OK SWE 00:16.58 +4:53
39.70555Ulla Maria Lindhe IK Stern SWE 00:17.02 +4:57
40.70613Kirsten Bakke Gjovard OL NOR 00:17.05 +5:00
41.70595Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK SWE 00:17.27 +5:22
41.70669Jean Baldwin Goldseekers AUS 00:17.27 +5:22
43.70568Maud Nilsson HJS Vansbro OK SWE 00:17.38 +5:33
44.70610Audny Totland Fana IL NOR 00:17.40 +5:35
45.70620Marja-Liisa Ojamaa Salon Viesti FIN 00:17.48 +5:43
46.70686Marja-Terttu Koskinen Valkeakosken HaFIN 00:18.03 +5:58
47.70623Tytti Torp Helsingin SuunnFIN 00:18.20 +6:15
47.70523Ilona Vanaveski OK Ilves EST 00:18.20 +6:15
49.70660Helene Cardell Timrå SOK SWE 00:18.48 +6:43
50.70518Aase Neregaard Tisvilde Hegn ODNK 00:18.55 +6:50
51.70674Margaret Duguid Illawarra KareeAUS 00:18.58 +6:53
52.70656Lena Leandersson Älvdalens IF OKSWE 00:19.04 +6:59
53.70527Inge Jorgensen OK Roskilde DNK 00:19.08 +7:03
54.70526Brynhild Fanuelsen Fossum IF NOR 00:19.19 +7:14
55.70544Lidia Makarevich "OK ""ERIDAN"""BLR 00:19.43 +7:38
56.70625Kirsti Kuutti Perttelin PeikoFIN 00:19.55 +7:50
57.70539Inger Lindlov OK Moss NOR 00:19.58 +7:53
58.70617Tuula Kemppi MS Parma FIN 00:20.00 +7:55
59.70551Katharina Mo Berge Freidig NOR 00:20.06 +8:01
60.70664Elsbeth Haslinger ULU'S REISEWELTSUI 00:20.10 +8:05
61.70552Tea Forberg Rond o-lag NOR 00:20.18 +8:13
62.70670Dr. Beatrix Haenelt IHW Alex BerlinDEU 00:20.37 +8:32
63.70534Kerstin Gunnarsson Nässjö OK SWE 00:20.53 +8:48
64.70641Birgitta Klang Lång-Hundra IF SWE 00:21.12 +9:07
65.70533Lisbeth Jensen OK Skaermen DNK 00:21.31 +9:26
66.70654Margareta Löfqvist Västerås SOK SWE 00:21.38 +9:33
67.70657Eva Lindgren Linkopings OK SWE 00:21.54 +9:49
68.70649Ulla Sönsteröd SOK 68 SWE 00:22.04 +9:59
69.70611Gunilla Gronblad Harlovs IF SWE 00:23.03 +10:58
70.70663Carina Lindman Finspångs SOK SWE 00:23.11 +11:06
71.70519Gullevi Svensson Ronneby OK SWE 00:24.06 +12:01
72.70661Janet Fletcher Orienteering WeAUS 00:24.12 +12:07
73.70569Anne Jundas Jõhvikas EST 00:24.33 +12:28
74.70532Ruth Hansen OK Skaermen DNK 00:25.30 +13:25
75.70597Ann Ingwersen Parawanga OrienAUS 00:27.08 +15:03
76.70570Berit Ivehag Främmestad IK SWE 00:31.29 +19:24
77.70520Nina Rodnynskaya SK110 RUS 00:35.02 +22:57
78.70530Birgitta Stenström Vänersborgs SK SWE 00:40.09 +28:04
70542Bjoerg Kocbach BT NOR MP
70608Eleanor Pyrah ESOC Scotland GBR MP
70600Ilmi Nael OK West EST MP

W70-B
1340m 11KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.70525Astri Rogstad Fossum IF NOR 00:13.38 00:13.38
2.70634Siv Andersson Kristinehamns OSWE 00:14.42 +1:04
3.70622Eeva Tanska Espoon Suunta FIN 00:15.23 +1:45
4.70639Sonia Johansson Kvarnsvedens GoSWE 00:16.01 +2:23
5.70556Sissel Olaisen Kolbotn og SkimNOR 00:16.33 +2:55
6.70529Valentina Piskareva Moscow Compass RUS 00:16.34 +2:56
7.70599Ilme Palu OK West EST 00:16.37 +2:59
8.70515Inger Elisabeth Kvaase Bakkelaget SK NOR 00:16.41 +3:03
9.70517Paula Kyyronen Kouvolan SuunniFIN 00:16.44 +3:06
10.70571Ene Loide Harju KEK RSK EST 00:17.26 +3:48
11.70671Maira Liepa Jumprava LVA 00:18.21 +4:43
12.70685Gry Bruland Vraale IF Sturla NOR 00:18.28 +4:50
13.70615Ulla Finnilä-Seitajoki Rasti Jyry FIN 00:18.41 +5:03
14.70648Margareta Haraldsson Sigtuna OK SWE 00:18.46 +5:08
15.70593Mirja-Liisa Sulander Epilän Esa FIN 00:18.48 +5:10
16.70650Ulla Bergqvist Stigmännen-KarlSWE 00:18.53 +5:15
17.70624Hellevi Haarala Liperin Taimi SFIN 00:18.54 +5:16
17.70653Irma Bjärud VästerbergslageSWE 00:18.54 +5:16
19.70521Monika Cooper South YorkshireGBR 00:19.02 +5:24
20.70545Rutt Kukk OK Orion EST 00:19.03 +5:25
21.70513Astrid Gjelstad Sandefjord OK NOR 00:19.09 +5:31
22.70680Seiko Shiba OLP HYOGO JPN 00:19.11 +5:33
22.70647Berit Byström OK Virdarna SWE 00:19.11 +5:33
24.70682Milada Zmekova Hana OrienteeriCZE 00:19.48 +6:10
25.70560Randi Kiste Nidarost OK NOR 00:19.52 +6:14
26.70535Lillemor Rystedt Stora Tuna OK SWE 00:20.04 +6:26
27.70580Tuula Ohramaa Rasti-Jyry FIN 00:20.06 +6:28
27.70561Asbjorg Olsen Statkraft bil NOR 00:20.06 +6:28
-70563Sidsel Sandelien Heming orienterNOR 00:20.23 +6:45
29.70550Inger Johanne Rohjell Byaasen IL NOR 00:20.48 +7:10
30.70502Daila Mankus OK Saldus LAT 00:20.57 +7:19
31.70619Pirkko Latvasto Helsingin SuunnFIN 00:21.06 +7:28
32.70536Ursula Mumprecht ULU'S REISEWELTSUI 00:21.07 +7:29
33.70626Anita Molinder Fagersta OK SWE 00:21.31 +7:53
34.70553Ingvild Vold Fana IL NOR 00:21.39 +8:01
35.70673Ellis Byrgiel Sommer OK OST BirkerOdDNK 00:21.41 +8:03
-70636Lilian Samuelsson Kungälvs OK SWE 00:21.44 +8:06
36.70644Anita Nordberg OK Klyftamo SWE 00:22.01 +8:23
37.70538Tordis Rytter Jakobsen OK Moss NOR 00:22.10 +8:32
38.70618Pirkko-Liisa Kontio Maarian Mahti FIN 00:22.12 +8:34
39.70681Brit Friden Trollelg NOR 00:22.15 +8:37
40.70591Anneli Aarniosalo Navi FIN 00:22.18 +8:40
41.70557Inger Lise Solberg Bo o-olag NOR 00:22.23 +8:45
42.70564Else Raadal Fana IL NOR 00:23.36 +9:58
43.70576Marit Ingvaldsen Bergens TF NOR 00:24.00 +10:22
44.70524Kristin Vigander Fossum IF NOR 00:24.02 +10:24
45.70578Ann-Charlotte Jensen Hässleholms OK SWE 00:24.06 +10:28
46.70640Berit Eskerud Lillehammer OK NOR 00:24.20 +10:42
47.70652Eva Bergstrand Värend GN SWE 00:24.29 +10:51
48.70655Liz Porteous Västerås SOK SWE 00:25.00 +11:22
49.70607Kjellaug Hodnekvam Bergens TurnforNOR 00:25.10 +11:32
50.70531Vaira Cerniseva ZiemeIkurzeme OLVA 00:25.41 +12:03
51.70604Ulla Nilsson SOK Viljan OskaSWE 00:25.47 +12:09
52.70592Pirkko Puro-Salomaa Eura-Kauttuan UFIN 00:26.10 +12:32
53.70528Gunnel Balck IFK Enskede SWE 00:26.37 +12:59
54.70558Aud Bodil Lund Trollelg NOR 00:26.46 +13:08
55.70628Lilian Härwell Eslövs FK SWE 00:26.56 +13:18
56.70665Inger Lise Bjordal Oppsal orienterNOR 00:27.32 +13:54
57.70540Ethel Nord Lindebygdens OKSWE 00:27.39 +14:01
58.70565Viivi Ilves RSK Jõhvikas EST 00:28.39 +15:01
59.70562Aase Golden Maaren OK NOR 00:29.00 +15:22
60.70627Brigitte Alsen OK Roxen SWE 00:29.02 +15:24
61.70541Anita Karlsson Bjursås OK SWE 00:29.51 +16:13
62.70549Gerd Langseth Larvik OK NOR 00:30.16 +16:38
63.70629May-Sofie Olsson Forserums SOK SWE 00:30.57 +17:19
64.70566Pirjo Mäkinen Mesikämmenet FIN 00:31.59 +18:21
65.70638Ingela Hurtig Kvarnsvedens GoSWE 00:32.39 +19:01
66.70609Sarma Sika KSK LVA 00:35.50 +22:12
67.70606Anneli Vilppola Iisu FIN 00:36.04 +22:26
68.70645Ing-Mari Larsson OK Löftan SWE 00:36.33 +22:55
69.70514Hjordis Ovreås Botne SK NOR 00:36.36 +22:58
-70559Marit Bjorgum Byaasen IL NOR 00:38.29 +24:51
70.70668Inger Lund Sala OK SWE 00:41.42 +28:04
71.70675Anja Tiira Lynx FIN 00:43.38 +30:00
72.70516Henny Helgeland Reinhold Drangedal o-lagNOR 00:43.53 +30:15
73.70567Patricia Walker BOK GBR 00:51.19 +37:41
-70582Antonina Baranova Kazan RUS 00:58.02 +44:24
70651Elvy Peterson Sundsvalls OK SWE DNF
70631Inger Jensen FSK-OrienteringDNK MP
70659Solbritt Gustafsson OK Virdarna SWE MP
70602Margareta Löfkvist Bjursås OK SWE MP
70662Britten Persson Finspångs SOK SWE MP
70601Odbjorg Nordeng Rudsbygd il NOR MP
70581Maija Andresen Tampereen PyrinFIN MP
70589Leena Valjakka Navi FIN MP
70586Junko Aragaki NERIMA OLC JPN OT
70658Anne-Mari Haagensen Os IL NOR DNS
70583Trina Cleary London Irish OCIRL DNS
70637Gudrun Dahlström Kvarnsvedens GoSWE DNS

W75-A
1530m 12KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.75519Ilse Uus TON EST 00:11.50 00:11.50
2.75568Birgitta Olsson Ronneby OK SWE 00:11.57 +0:07
3.75597Erica Huggler OLG Stäfa SUI 00:13.12 +1:22
4.75533Ülle Mõistlik ok Orion EST 00:13.20 +1:30
5.75571Inga-Lill Wikingsson Stigmännen-KarlSWE 00:13.42 +1:52
6.75599Anda Plukse MONA LVA 00:14.17 +2:27
7.75594Ulrike Roder HSV Ried AUT 00:14.37 +2:47
8.75555Mariann Kjellberg Bredareds IF SWE 00:14.45 +2:55
9.75521Asta Sjöberg Lindebygdens OKSWE 00:14.48 +2:58
10.75522Inger E. Vamnes Hamar OK NOR 00:14.56 +3:06
11.75596Kirsten Truelsen Ballerup OK DNK 00:15.09 +3:19
12.75523Judith Goodair East Pennine OCGBR 00:15.15 +3:25
13.75580Karin Renberg OK Kolmården SWE 00:15.25 +3:35
14.75532Lisbeth Bernhed Tolereds AIK SWE 00:15.30 +3:40
15.75513Liudmila Labutina Moscow Compass RUS 00:15.45 +3:55
16.75565Ulla Höök OK Klyftamo SWE 00:15.47 +3:57
17.75564Anne-Catrine Persson Mariestads FK SWE 00:16.04 +4:14
18.75558Gudrun Broman Göteborg-MajornSWE 00:16.18 +4:28
19.75579Ann Scott SOCNZ NZL 00:16.26 +4:36
20.75515Eila Pekkarinen Keravan UrheiliFIN 00:16.33 +4:43
21.75514Hilary Simpson SONA OC GBR 00:16.36 +4:46
22.75569Vivi-Anne Bylund Rydboholms SK SWE 00:17.08 +5:18
23.75531Valentina Zhukova Rus-Veteran RUS 00:17.29 +5:39
24.75587Marianne Grahn Sävedalens AIK SWE 00:17.37 +5:47
25.75585Tuija Kallio RaTU FIN 00:18.06 +6:16
26.75566Britt Pettersson OK Roxen SWE 00:18.15 +6:25
27.75560Birgitta Thunell IFK Lidingö SOKSWE 00:18.49 +6:59
28.75556Ann-Mari Birgersson Forserums SOK SWE 00:19.01 +7:11
29.75554Aira Mylly Ounasvaaran hiiFIN 00:19.09 +7:19
30.75550Ilze Bruce Saldus OK LVA 00:19.24 +7:34
31.75520Berit Lindunger SWE 00:19.32 +7:42
32.75536Unni Drage Haugesund IF NOR 00:20.08 +8:18
33.75538Elli Pelkonen Keski-Karjalan FIN 00:20.41 +8:51
34.75592Hjordis Egner Heming orienterNOR 00:20.54 +9:04
35.75518Urvi Sarv OK Orion EST 00:22.04 +10:14
36.75529Turid Bratland Fossum NOR 00:23.04 +11:14
37.75581Gudveig Jorundland OK Sor NOR 00:23.39 +11:49
38.75540Birgit Karlsson Mariestads FK SWE 00:24.13 +12:23
39.75574Gertrud Asplund Västerås SOK SWE 00:25.47 +13:57
75528Ragnhild Krogvig Kolbotn og SkimNOR MP
75549Pirkko Tahvanainen HU-46 FIN MP
75527Anna Britt Larsson vasteraas SOK SWE MP
75572Margareta Wallen Täby OK SWE MP
75546Maire Raid Saue Tammed EST DNS

W75-B
1330m 9KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.75537Tirill Seip Skeidi NOR 00:14.33 00:14.33
2.75509Anne Lise Ofsthus Asker SK NOR 00:14.39 +0:06
3.75576Britt Axelsson Nybro OK SWE 00:14.56 +0:23
4.75573Pia Vikström Täby OK SWE 00:15.33 +1:00
5.75545Leena Piskonen Navi FIN 00:15.39 +1:06
6.75589Barbro Blom Frölunda OL SWE 00:15.58 +1:25
7.75575Gunni Ekberg Ätrans IF SWE 00:16.10 +1:37
8.75593Marjatta Vauhkonen Epilän Esa FIN 00:16.50 +2:17
9.75547Reiko Kato Irumashi OrientJPN 00:17.01 +2:28
10.75541Leena Brax Tampereen PyrinFIN 00:17.16 +2:43
-75577Birgitta Mägi GMOK SWE 00:17.46 +3:13
11.75583Siv Hasselgrund Bjursås OK SWE 00:17.51 +3:18
12.75544Kimiko Kubo Nerima OLC JPN 00:18.08 +3:35
13.75534Ellaida Stepanenko O-club UKR 00:18.10 +3:37
14.75552Anna Slavina Mona LVA 00:18.54 +4:21
15.75561Gunnel Börjesson IK Uven SWE 00:19.10 +4:37
16.75517Sue Birkinshaw Manchester O.C.GBR 00:19.30 +4:57
17.75535Asbjorg Bjorlo Gimle IF NOR 00:19.40 +5:07
18.75584Ingrid Grosse USV TU Dresden DEU 00:20.29 +5:56
19.75557Jytte Eltang Jorgensen FSK-OrienteringDNK 00:20.30 +5:57
20.75578Elisabeth Lundqvist GMOK SWE 00:20.32 +5:59
21.75516Margaret Gregory Manchester O.C.GBR 00:21.00 +6:27
22.75510Maie Abram OK Ilves EST 00:21.50 +7:17
23.75525Susan Kristine Tamberg Ballerup OK DNK 00:21.57 +7:24
-75511Ilme Aint OK Orion EST 00:22.05 +7:32
24.75570Eva Von Heijne Sigtuna OK SWE 00:23.29 +8:56
25.75526Torunn Hege Frovoll Sturla NOR 00:24.17 +9:44
26.75588Inge Gaupp OLV Hindelbank SUI 00:24.18 +9:45
27.75542Michiko Terao YOKOHAMA OLC JPN 00:25.04 +10:31
28.75567Eva Blomqvist OK Skogsfalken SWE 00:25.28 +10:55
29.75563Barbro Hugosson Lunds OK SWE 00:26.20 +11:47
30.75512Gunvor Granath Nynäshamns OK SWE 00:27.08 +12:35
31.75530Halyna Kalashnikova Rus-Veteran UKR 00:33.08 +18:35
32.75562Gull-Britt Grönberg Kungälvs OK SWE 00:35.10 +20:37
33.75598Kari Sollid Verdal OK NOR 00:38.05 +23:32
34.75551Elena Krylatykh Moscow Dinamo RUS 00:42.13 +27:40
-75548Valentina Tsypnyatova RUS 00:46.50 +32:17
75559Siv Frölund Haninge SOK SWE OT
75553Anne-Britt Nilsen Kjelsas IL NOR DNS
75591Yvonne Roos Attunda OK SWE DNS
75586Riitta Kolkkala Rasti-Lukko FIN DNS
75539Pirkko Raunemaa Helsingin SuunnFIN DNS

W80-A
1280m 11KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.80518Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK SWE 00:14.13 00:14.13
2.80514Bernice Antonsson FK Friskus-VarbSWE 00:15.22 +1:09
3.80506Anna Barbara Schaffner OLG Zürich SUI 00:16.45 +2:32
4.80508Ingrid Roll Fana IL NOR 00:17.47 +3:34
5.80527Miyoko Ishida Aichi OLC JPN 00:19.33 +5:20
6.80511Liliya Pokh Ukraine UKR 00:20.53 +6:40
7.80520Raisa Mazzarina Seniors LVA 00:21.40 +7:27
8.80510Liudmila Onofreichuk Tver RUS 00:22.36 +8:23
9.80516Inger Daniels-Öst Korsnäs OK SWE 00:22.42 +8:29
10.80509Gun Viola Hansson Ystad OK SWE 00:23.19 +9:06
80505Ursula Oxburgh West Anglian OrGBR DNS

W80-B
1050m 8KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.80507Laila Malmqvist Växjö OK SWE 00:12.52 00:12.52
2.80525Gudrun Smeds SK TRIM/VIRSBO SWE 00:14.03 +1:11
3.80519Åsa Nilsson VK Uvarna SWE 00:14.19 +1:27
4.80523Maureen Ogilvie Park OrienteersAUS 00:14.48 +1:56
5.80528Teresa Gri C. O. CatalunyaESP 00:15.05 +2:13
6.80521Kaarina Holopainen Kerava UrhieiliFIN 00:15.18 +2:26
6.80517Sonja Sundell Sundbybergs IK SWE 00:15.18 +2:26
8.80524Maie Sepp OK TON EST 00:25.34 +12:42
9.80515Solveig Spångberg IFK Lidingö SOKSWE 00:40.27 +27:35
80522Brigitte Schmiedeberg SV Turbine NeubDEU OT
80526Randi M Iversen Byåsen IL NOR DNS

W85-A
1150m 8KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.85506Vre Harzenmoser OLG St. Gallen/SUI 00:13.34 00:13.34
2.85507Eileen Bedwell Cleveland OrienGBR 00:15.56 +2:22
3.85508Sole Nieminen Jämsän Retki-VeFIN 00:16.27 +2:53
4.85510Lisa Hedström Göteborg MajornSWE 00:17.57 +4:23
-85511Ulla-Britta Hall Järla OK SWE 00:35.27 +21:53
85509Ulla-Britt Åleberg Attunda OK SWE MP
85512Signe Nyman Uddevalla IS SWE OT
85505Helena Zielczynska A TO MY POL DNS

W90-A
1040m 9KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.90505Elvy Fredin Stigsökarna SWE 00:18.08 00:18.08
2.90506Lena Nordahl Örkelljunga FK SWE 00:19.39 +1:31

W95-A
1040m 9KP Climb 10m
Splits Index
Rank Bib Name Club Country Result Behind
1.95505Astrid Andersson NAIS orienterinSWE 00:48.11 00:48.11
SK 100
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2016, www.tak-soft.com 8.08.2016 17:53:11